امروز

طب شفا

تنظیم قاعدگی با ورزش

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCO :

سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع‌ترین اختلالات غدد درون ریز است.

نازایی از شایع‌ترین علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک

به گفته وی این بیماری شایع‌ترین علت نازایی ناشی از عدم تخمک‌گذاری محسوب می‌شود. از علائم PCO می‌توان به اختلالات قاعدگی، پرمویی، آکنه، ریزش مو و نازایی اشاره کرد.

علت این بیماری هنوز مشخص نیست، اما از آنجایی که درصد بالایی از افراد مبتلا به PCO چاق هستند، ممکن است چاقی در بروز آن موثر باشد.

شواهد اخیر نشان می‌دهد که سندرم تخمدان پلی کیستیک با مقاومت به انسولین (عدم وجود کارآیی با وجود ترشح کافی انسولین و یا بیش از میزان مورد نیاز) و افزایش جبرانی سطح انسولین خون همراه است. چاقی، به تنهایی مقاومت به انسولین را افزایش می‌دهد.

تنظیم سیکل قاعدگی با ورزش منظم

بنابراین بیماران با اضافه وزن و چاقی، با مشکلات بیشتری مواجه هستند. کاهش وزن در این بیماران، بسیار کمک کننده است. کاهش وزن (حتّی در حدود 10 درصد)، کاهش توده چربی بدن و افزایش فعالیت ورزشی منظم، سبب بازگشت چرخه قاعدگی می‌شود.

در بیماران با وزن طبیعی یا لاغر نیز، جایگزینی قندهای ساده (قند، شکر، شیرینی‌جات) با کربوهیدرات‌های پیچیده (نان بخصوص نان‌های سبوسدار، برنج، سیب زمینی، میوه‌ها و سبزی‌ها)، افزایش فعّالیّت بدنی و تغییر شیوه زندگی می‌تواند سبب کاهش مقاومت به انسولین شود.

با وجود اینکه کربوهیدرات‌های پیچیده بهتر از قندهای ساده هستند اما نباید در مصرف کربوهیدرات‌های پیچیده هم زیاده روی کرد.

با توجه به ضرورت استحمام در زمان قاعدگی اما ورزش «شنا» در این دوران توصیه نمی‌شود.

 

٭ ورزش:
• ورزش با آزاد سازی اندورفین ها( از هورمون های مغزی )سبب تقویت تولید سروتونین در مغز می شود و این امر سبب افزایش احساس شادی و خوب بودن و کاهش استرس و اضطراب و بهبود سیکل خواب می گردد.
• ورزش های هوازی مثل شنا، پیاده روی، دویدن و دوچرخه سواری چنانچه به صورت منظم انجام شوند و در هفته حداقل 5-3 مرتبه و هر دفعه حداقل 30 دقیقه با شدت متوسط صورت گیرند، در کاهش یا رفع علائم به خصوص کاهش حساسیت سینه ها، کاهش نفخ شکمی، افسردگی و اضطراب بسیار مفیدند. همچنین ورزش هایی مثل یوگا، تکنیک های تنفسی عمیق، ورزش های کششی ملایم و مدیتیشن نیز در این زمینه مفید بوده اند.
 ٭ تغذیه:
 •  سعی کنید به جای 3 بار وعده ی غذایی حجیم روزانه آنرا به 6 مرتبه وعده ی غذایی سبک تغییر دهید.
 •   استفاده از مواد نوشیدنی و خوراکی حاوی کافئین( چای، قهوه و نوشابه ) را کاهش دهید. این امر به کاهش حساسیت سینه ها کمک می کند.
 •   میزان مصرف روزانه ی نمک را کاهش دهید. این امر به کاهش نفخ شکم و کاهش تورم دست و پا می انجامد.
 •  استفاده از ویتامین های B6 و E و منیزیوم در رژیم غذایی به کاهش حساسیت سینه و نفخ شکم می انجامد.
 •  رژیم های غذای حاوی کلسیم زیاد مثل لبنیات سبب کاهش کمر درد و درد شکم  و کاهش نفخ و حساسیت سینه ها می شود.
 •  استفاده از قند های ساده مثل شکر و قندهای خانگی را کاهش دهید و استفاده از قندهای مرکب مثل حبوبات و غلات کامل، سبزیجات و فیبرها را افزایش دهید. می وه های موز، پرتقال، گریپ فوروت هم مفیدند.
 

تاریخ نشر: ۲۹ فروردین ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا