امروز

طب شفا

عوارض مصرف بیش‌ازحد ویتامین D

درنتیجه میزان‌های بالای ویتامین D دچار اثرات سمی شوند، اما یک بررسی جدید مصرف مقادیر زیاد این ویتامین به‌ ندرت دچار اثرات جانبی زیانبار آن می‌شوند.

پژوهشگران آمریکایی اطلاعات آزمایش خونی ویتامین D بیش از20 هزار نفر از ساکنان روچستر، مینه‌سوتا و مناطق اطراف را در یک دوره10ساله آنالیز کردند. هدف آنها این بود که دریابند چه تعداد افراد میزان‌های «بالای» ویتامین D که تعریف آن50نانوگرم در میلی‌لیتر بود، در خونشان دارند. (میزان‌های طبیعی ویتامین D بین20 تا 50نانوگرم در میلی‌لیتر است).

حدود8 درصد از این افراد میزان‌های ویتامین D بالای50نانوگرم در میلی‌لیتر داشتند، اما0.6 درصد آنها میزان‌های حتی بالاتر، بالای80نانوگرم در میلی‌لیتر و در0.2 درصد افراد هم این میزان بالای 100نانوگرم در میلی‌لیتر بود.

این پژوهشگران همچنین دریافتند که نسبت افرادی با میزان بالای ویتامین D به‌طور مداوم در طول دوره مطالعه افزایش‌یافته است، از 9در100 هزار در سال2002تا233 در100 هزار در سال 2011. این پژوهشگران می‌گویند، این افزایش شدید احتمال به خاطر افزایش مصرف مکمل‌های ویتامین D یا به علت تجویز آنها به‌وسیله پزشکان یا به علت تصمیم خود افراد برای مصرف آنها است. افراد موردبررسی، علی‌رغم این افزایش، به‌ندرت هیپرکلسمی (افزایش میزان کلسیم خون) را که می‌تواند درنتیجه میزان‌های بالای ویتامین D باشد، تجربه کرده بودند. درواقع، ارتباطی میان میزان‌های ویتامین D و میزان‌های کلسیم خون این افراد وجود داشت.

دکتر توماس تاچر، کارشناس پزشکی خانواده در کلینیک مایو، دراین‌باره گفت: «ما دریافتیم که حتی در افراد با میزان ویتامین D بالای 50نانوگرم در میلی‌لیتر، افزایش خطر دچار شدن به هیپرکلسمی، با میزان‌های افزایش‌یافته ویتامین D رخ نمی‌دهد.»

در طول دوره 10ساله این بررسی فقط چهار مورد هیپرکلسمی مربوط به میزان‌های بالای ویتامین D رخ داد.

فقط یک مورد مسمومیت واقعی ویتامین دی، در یک زن51 ساله رخ داد که میزان ویتامین D خون او364 نانوگرم در میلی‌لیتر بود. این زن برای سه ماه هزار واحد بین‌المللی ویتامین D در روز به‌به همراه مکمل‌های کلسیم مصرف کرده بود و به شکایت از کاهش وزن، استفراغ و اغتشاش شعور به پزشک مراجعه کرده بود (حد بالای میزان توصیه‌شده مکمل‌های ویتامین D4 هزار واحد بین‌المللی در روز است).

تاچر می‌گوید: «پزشکان باید از بیمارانشان درباره مصرف مکمل‌های ویتامین D سؤال کنند، زیرا افراد می‌توانند دوزهای بسیار بالای ویتامین D تا50 هزار واحد را به‌صورت بی‌نسخه بخرند.»

این بررسی در شماره مه ژورنال
Mayo Clinic Proceedings منتشر شده است. مکمل‌های ویتامین D به‌صورت قرص و کپسول در بازار دارویی موجود هستند. همچنین مولتی‌ویتامین‌های استاندارد هم حاوی ویتامین D هستند. مکمل‌های ویتامین D به دو شکل ویتامین D دو (D2) و D سه (D3) فروخته می‌شود.

منبع: LiveScience

تاریخ نشر: ۱۴ تیر ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا