امروز

طب شفا

چگونه سنگ کلیه نگیریم

سنگ ها، کوچک و سخت بوده و در یک یا هر دو کلیه دیده مى شود.

 سنگ هاى کوچک معمولاً توسط ادرار بى آنکه بیمار خود متوجه شود، دفع مى شود ولى سنگ هاى بزرگ با بروز درد در ناحیه مثانه و کلیه همراه هستند. درد معمولاً ابتدا در ناحیه پشت، درست پایین دنده ها ظاهر شده و طى چند ساعت یا چند روز از سمت حالب (لوله هاى عضلانى باریک که ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل مى کند) به کشاله ران مى رود. داشتن سابقه خانوادگى سنگ کلیه، مصرف فراوان الکل، کاهش مصرف کمتر از ۳ لیتر آب در روز، رژیم غذایى غنى از کلسیم و قرار گرفتن در آب و هواى گرم و خشک از مهمترین مواردى است که باعث تشکیل سنگ کلیه مى شود.

سنگ کلیه یک بیمارى بازگشت پذیر است. اگر قبلاً از سنگ کلیه رنج مى بردید عمل به توصیه هاى زیر براى جلوگیرى از تولید مجدد سنگ ضرورى به نظر مى رسد.

روزانه ۲ تا ۳ لیتر آب بنوشید.

از مصرف فرآورده هاى لبنى در صورتى که مبتلا به سنگ کلسیمى - فسفرى بودید، خوددارى نمایید.
از نوشیدن زیاد قهوه خوددارى کنید. کافئین موجود در قهوه دفع کلسیم از ادرار را افزایش مى دهد و از آنجا که وجود مقدار زیاد کلسیم در ادرار باعث تشکیل سنگ مى شود، محدود کردن نوشیدن قهوه بسیار ضرورى است.

اسیداوریک خود را کنترل کنید، بدین منظور گوشت، ماهى و مرغ کمترى بخورید تا میزان اسید اوریک ادرار شما پایین بیاید. میزان مصرف غذاهاى اگزالات دار نظیر شکلات، اسفناج، نوشابه هاى گازدار، سبوس گندم، توت فرنگى و قهوه را کاهش دهید.

 براى شما که در معرض ابتلاى مجدد به سنگ کلیه هستید، بهترین رژیم غذایى، رژیمى از نوع کم چرب و پرفیبر است.

تاریخ نشر: ۴ اسفند ۱۳۹۳

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا