امروز

طب شفا

روش سریع ترک سیگار

 لازم است از یک سو تصمیمیاتی جدی و در عین حال عملی در زمینه کنترل دخانیات گرفته شود و از طرف دیگر فرهنگ سازی کاربردی حتی از کودکان پیش از سنین مدرسه آغاز شود. کنار گذاشتن سیگار اگر از مسیری عامی و عملی انجام پذیرد، برای افراد آسان و لذت بخش جلوه می کند. در اینجا به معرفی چک لیست مناسب جهت اقدانات لازم پیش از ترک کامل سیگار می پردازیم؛ – آب زیادی بنوشید تا نیکوتین را از سیستم بدن خود دور سازید. – با رفتن به مکانهایی که سیگار کشیدن ممنوع است، تحمل خود را بالا ببرید. – کشیدن سیگار را در منزل یا اداره به مکانی مشخص محدود کنید. – سیگار پس از غذا را ترک کنید. – میزان مصرف کافئین را کاهش دهید. – درمحل زندگی یا کار خود جانشینهایی در مقابله با سیگار قرار دهید. – به طور مثال تنقلاتی نظیر آجیل، آب نبات و … در اختیار داشته باشید. – تعداد سیگارهای خود را در روز کاهش دهید. – تنها نیمی از سیگار خود را بکشید. – کشیدن اولین سیگار خود را یک ساعت به تاخیر بیندازید. – زیر سیگاری خود را تمیز نکنید. – نحوه سیگار کشیدن خود را تغییر دهید. – به تنهایی سیگار بکشید. – سیگار کشیدن را برای خود نامطبوع کنید. – دقیقا بدانید که هر روز چند نخ سیگار می کشید، دانستن تعداد سیگارهای که شما دود کرده اید از نظر روانی می تواند برای میل به کشیدن سیگارهای بیشتر بسیار بازدارنده باشد. – برای ترک یا کم کردن مصرف سیگار از سیگارهای پرهیز کنید که نیاز چندانی در کشیدن آنها احساس نمی کنید. این امر پذیرش سیگار نکشیدن در شما تقویت می کند. – هیچ وقت سیگار را در دسترس قرار ندهید و هرگز یک پاکت سیگار نخرید. – هر روز فاصله میان مصرف را زیادتر کنید تا پس از گذشت چند هفته به نتیجه برسید.

1. محکم باشید.

قبل از اینکه حتی فکر ترک سیگار را داشته باشید لازم است تا در عقیده خود محکم باشید که شما باید سیگار را ترک کنید. باید به خود یادآوری کنید که سیگار نه تنها برای شما بلکه برای اطرافیانتان بسیار بد است . در حقیقت اطرافیان دومین نفری هستند که گویی از سیگار شما آن‌ها نیز سیگار می‌کشند و آسیب می‌بینند. اگر در تصمیم به ترک بی ثبات باشید به سختی شانس موفق شدن را خواهید داشت.

 2. فهرستی از دلایل ترک سیگار را فراهم کنید.

 یکی دیگر از راه‌های ترک سیگار فراهم کردن لیستی است که در آن دلایل اینکه چرا شما باید ترک کنید را فراهم کنید و آن را می‌توانید به دختر ، پسر، مادر ، پدر یا برادر و خواهر و همسرتان نیز بگویید.

 3. یک روز ترک را برنامه ریزی کنید.

 شما لازم است تاریخ ثابتی را تنظیم کنید تا بتوانید قدم بزرگی بردارید. این روش حتی از به تأخیر انداختن ترک نیز جلوگیری خواهد کرد.

 4. به دیگران درباره‌اش بگویید.

 به محض اینکه تاریخ ترک را مشخص کردید به دوستان ، خویشاوندان و خانواده درباره آن بگویید. به این طریق اگر لحظه‌ای بخواهید غفلت کنید و روز ترک را جدی نگیرید ، افرادی وجود خواهند داشت تا آن را به شما یادآوری کنند.

 5. سیگار را نزدیک به خود نگه ندارید.

 اگر کودکی شکلات ببیند آیا وسوسه خوردن آن به سراغش نمی‌آید؟ برای شما نیز به همین گونه است. شما باید تمام سیگارها و محصولات تنباکویی را دور بریزید. در ضمن وسایلی مانند فندک ، زیر سیگاری و هر چیزی که شما را یاد سیگار می‌اندازد را در خانه ، ماشین ، اداره نگه ندارید.

 6. با یک دکتر یا مشاور صحبت کنید.

 اگر شما مشکلی با صحبت کردن در مورد ترک سیگار ندارید بهتر است با یک مشاور و یا دکتر مشورت کنید. آن‌ها کمک می‌کنند تا ترک آن برای شما ساده‌تر شود.

 7. در یک برنامه "ترک سیگار" شرکت کنید.

 با کسانی که همانند شما قصد ترک سیگار دارند یک گروه تشکیل دهید وبا آن‌هایی که موفق بودند صحبت کنید تا ببینید زندگی‌شان چقدر بهتر شده است.

 8. کتاب‌های مفید

 کتاب‌هایی در مورد کمک به خود و کمک به نفس بخوانید آن‌ها بسیار برای یادگیری اینکه چگونه از یک عادت بد صرف نظر کنید موثر هستند. پس کتاب‌هایی در زمینه ترک سیگار بخوانید و این کار را کمی سهل‌تر کنید.

 9. در زمان هوس سیگار ذهن خود را سریع برگردانید.

ما می‌دانیم به محض اینکه شما ترک کنید هوس و اشتیاق آن بارها به سراغ شما خواهد آمد. ولی پیروزی وقتی است که شما بدانید چگونه با این هوس مقابله کنید.برای این کار، باید ذهن خود را سریع معطوف چیز دیگری کنید. برای مثال به پیاده روی بروید، یک لیوان آب بنوشید، فرزند و یا خانواده را ببوسید، اتاق را تمیز کنید و یا خود را سرگرم فعالیت‌های دیگری کنید.

 10 . راه‌های دیگری نیز دارید.

 دیگر راه آسان برای کنترل خود برخی از مواد غذایی سالم است. چای گیاهی، آجیل و یا خلال دندان‌هایی با طعم دارچین مفید است. وقتی تمایل به سیگار دارید به آن‌ها رجوع کنید.

تاریخ نشر: ۶ تیر ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا