امروز

طب شفا

تاثیر خواب و تغییرات کورتیزول و تاثیر آن بر روی تمرکز و حافظه

خسنگی مغز در نتیجه کم خوابی یا بد خوابی و تاثیر خواب بر روی هورمون های کورتیزول و  بر روی توانایی تمرکز و حافظه در این مقاله شرح داده می شوذ.

به هنگام خستگی مغز شما کارایی لازم را نخواهد داشت و یادآوری چیز‌ها برایتان سخت می‌شود و قادر به تفکر عمیق نیستید. بی‌خوابی و خواب بد و ناکافی قدرت حافظه و یادگیری شما را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. در تحقیقات گوناگون به تاثیر بی‌خوابی یا خواب بد روی مغز اشاره شده است، اما به سازوکاری که منجر به نقایص‌شناختی (حافظه و یادگیری ضعیف، ضعف در تمرکز) می‌شود، هیچ اشاره‌ای نشده است. با وجود این، اخیرا روی افراد مبتلا به وقفه تنفسی در خواب تحقیقی انجام شده است که چرایی تاثیر خواب بد شبانه را روی مغز و کاهش عملکرد ‌شناختی توضیح می‌دهد.

محققان دانشگاه کالیفرنیا در سن‌دیه‌گو در طول24ساعت هر دو ساعت یک بار سطوح کورتیزول خون55بیمار مبتلا به وقفه تنفسی در خواب را مورد بررسی و معاینه قرار دادند. شب روز معاینه وقتی که بیماران به خواب رفتند، محققان کار خود را شروع کردند تا روی خواب آنها مطالعاتی انجام دهند. محققان تعداد وقفه‌های تنفسی بیماران را یادداشت کردند. علاوه بر این، محققان این موضوع را در نظر داشتند که هر چند وقت یکبار، سطوح اکسیژن این افراد در واکنش به انسداد راه هوایی کاهش می‌یابد.

در تحقیقات پیشین تصور بر این بوده است که عامل مشکلات حافظه‌ای مرتبط با خواب کاهش اکسیژن است، اما در این تحقیق محققان دریافتند که سطوح افزایش یافته کورتیزول عامل این نقص‌ شناختی است. نتایج این تحقیق هم‌راستا با نتایج تحقیقات پیشینی است که در آنها این‌گونه گفته شده است که افزایش سطوح کورتیزول منجر به تضعیف عملکرد ‌شناختی می‌شود. در حقیقت می‌توان گفت که در تحقیقات پیشین به تاثیرات نامطلوب بالا رفتن کورتیزول روی هیپوکامپ مغز اشاره شده است. هیپوکامپ، ساختاری است که در لوب تمپورال (قطعه گیجگاهی) مغز سکنی دارد. این ساختار در اکتساب اطلاعات و تثبیت کردن این اطلاعات در حافظه بلندمدت دخیل است.

حالا این سوال مطرح می‌شود که نتایج این تحقیق از چه نظری دارای اهمیت هستند. نتایج این تحقیق می‌تواند توضیح دهد که چرا افراد محروم از خواب غالبا توانایی ضعیفی در حافظه و تمرکز از خود نشان می‌دهند. ما می‌دانیم که افراد مبتلا به بی‌خوابی و افرادی که به دلیل سبک زندگی‌شان خواب ناکافی دارند، دارای سطوح بالاتری از هورمون‌های استرس مانند کورتیزول هستند. چنین افرادی دچار وقفه تنفسی در خواب یا کاهش سطوح اکسیژن در طول خواب نیستند، اما نقایص‌شناختی را از خود بروز می‌دهند که شبیه نقایص‌شناختی افراد مبتلا به وقفه تنفسی در خواب است.

قابل‌قبول است که بگوییم که تحریک بیش از حد غده آدرنال منجر به تولید کورتیزول اضافی می‌شود. استرس تهدید رایج و مرسومی است که به دلیل خواب ناکافی و خواب تکه‌تکه شده تولید می‌شود. اندازه‌گیری سطوح کورتیزول در افراد مبتلا به وقفه تنفسی در خواب یا در افراد با خواب ناکافی می‌تواند یک ابزار تشخیصی مهم را فراهم آورد.

منبع: Everydayhealth

تاریخ نشر: ۱۲ تیر ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا