امروز

طب شفا

نکات ایمنی ناخن مصنوعی

برخی از کیت‌های ناخن مصنوعی دارای مواد سمی هستند، بنابراین لازم است احتیاطات ایمنی را هنگام به کار بردن و ذخیره کردن آنها رعایت کنید. ناخن‌های مصنوعی ممکن است از ژل، آکریلیک و ابریشم ساخته شده باشند. استفاده از فراورده‌های خانگی ناخن مصنوعی نیاز به مهارت بسیاری دارد و برای مثال بسیار سخت‌تر از استفاده از رنگ‌ موهای خانگی است. اگر ناخن‌های مصنوعی را درست به کار ببرید، معمولا مشکلی پیش نمی‌آید، اما استفاده درازمدت از ناخن‌های مصنوعی به خصوص اگر به درستی نصب نشده باشند، می‌توانند به بستر ناخن آسیب بزنند و از رشد طبیعی ناخن جلوگیری کنند. به جز اینها، شایع‌ترین مشکل همراه با ناخن‌های مصنوعی عفونت باکتریایی است که ممکن است در فاصله میان ناخن طبیعی و مصنوعی بروز کند.

آکادمی متخصصان پوست آمریکا رعایت این نکات را در استفاده از ناخن مصنوعی توصیه می‌کند:

کیت‌های ناخن مصنوعی و فرآورده‌‌های مربوط به آن را دور از دسترس کودکان نگه دارید.

نصب ناخن مصنوعی را در یک اتاق با تهویه خوب انجام دهید.

مراقب باشید که هیچ‌کدام از مواد شیمیایی روی پوست شما نریزد.

به یاد داشته باشید که هیچ‌گاه کوتیکول ناخن را نبرید و سطح ناخن را پر نکنید.

دستورات کیت را رعایت کنید و تنها از مواد توصیه‌شده استفاده کنید.

چه افرادی اصلا ناخن نکارند

به کسانی که بیماری عفونی و قارچی دارند توصیه می شود که کاشت انجام ندهند چون این کار باعث می شود فرد پیشرفت بیماری خود را از چشم دور کند. کسانی هم هستند که مستعد عفونت هستند و سیستم دفاعی بدن ضعیفی دارند و چون آنها خودشان مستعد تمام بیماری های ناخن هستند، با این کار بیماری را تسریع می کنند.

در چه حالتی خطرناک است؟

از نگاه کلی تفاوت خاصی وجود ندارد اما ناخن ها ی پا به دلیل اینکه در بیشتر روز در یک فضای بسته هستند، آسیب پذیرترند. رعایت بهداشت ناخن پا هم از ناخن دست دشوارتر است به همین دلیل کاشت ناخن در پا می تواند خطرناک تر باشد.

تنها در این موارد ناخن بکارید

کاشت ناخن تا حد امکان توصیه نمی شود مگر در مواقع خاص مثل کسانی که ناخن شان عیب دارد، یعنی ناخن هایی که به طور ژنتیک ایراد دارند و ظاهر خوبی ندارند آن هم به صورت مقطعی و با رعایت تمام نکات ایمنی و بعد از امتحان کردن تمام موارد ایمنی و جواب نگرفتن.

نکات ایمنی بعد از کاشت

با اجسام آلوده تماس نداشته باشید، مراقبت کنید تا ضربه به ناخن های تان نخورد و در کارهای روزمره هنگام استفاده از مواد شوینده و آب تا حد امکان از دستکش استفاده کنید.

مراقب آلرژی باشید

هیچ تفاوتی در نوع کاشت وجود ندارد فقط ممکن است اندازه حساسیت ها به مواد در افراد متفاوت باشد که در این صورت آن موردی که کمتر حساسیت زاست ارجحیت دارد اما در اصل هیچ تفاوتی ندارد.

پیشگیری کنید

راه های درمان بستگی به نوع آسیبی دارد که به ناخن ها می خورد. اگر ناخن ها عفونت کنند با آنتی بیوتیک ها و موارد لازم درمان صورت می گیرد. اگر جرم به وجود بیاید، باید جرم ها برداشته شوند. در مورد جدا شدن ناخن از سطح هم درمان به این صورت است که ناخن باید از جا در آورده شود.

اگر در مراحل اولیه درمان صورت گیرد ناخن مجدد رشد خواهد کرد اما اگر زمان زیادی گذشته باشد زیر ناخن پوسته هایی تشکیل می شود که دیگر مانع از چسبیده شدن ناخن به پوست می شود. اما شرط عقل این است، که قبل از بروز مشکل به فکر پیشگیری باشید.

منبع: HealthDay

تاریخ نشر: ۱۰ مرداد ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا