امروز

طب شفا

سفیدی زودرس مو بر اثر کم‌کاری تیروئید

معمولا سفید شدن مو در مردان حدود 30 سالگی و در زنان 35 سالگی رخ می‌دهد که البته باید توجه داشت برخی افراد نیز به دلایل مسائل ژنتیکی ممکن است پیش از این سن به سفید شدن زودرس مو مبتلا شوند.

 سفید شدن مو یکی از عوارض کم کاری تیروئید است که در تمام این دسته از بیماران بروز پیدا نمی‌کند.

علاوه بر ژنتیک ابتلا به برخی بیماری‌ها مانند اختلالات غده تیروئید و کمبود برخی مواد غذایی نیز می‌تواند در سفید شدن زودرس مو نقش داشته باشند.
 سفید شدن مو یکی از عوارض کم کاری تیروئید است که در تمام این دسته از بیماران بروز پیدا نمی‌کند اما در برخی دیگر ممکن است بروز یابد و تمام‌ موهای فرد سفید شود. زمانی که افراد با سفید شدن مو در جوانی به پزشک مراجعه می‌کنند ابتدا باید این بیمار مورد بررسی اختلالات غده تیروئید قرار بگیرد و پس از انجام بررسی‌های لازم و تائید این مساله بیماران به یک متخصص غدد و متابولیسم ارجاع داده می‌شوند تا اختلالات غده تیروئید کنترل و یا درمان شود.این دسته از افراد نباید نگران سفید شدن موهای خود باشند زیرا با درمان بیماری تیروئید سفیدی موها نیز برطرف می‌شود. بیماری‌های غده تیروئید موجب خشک شدن موها می‌شود بنابراین به این افراد توصیه می‌شود به کمک روغن‌های طبیعی مانند روغن بادام و زیتون موهای خود را مرطوب نگه‌دارند.

گاهی بیماری‌هایی مانند کم کاری تیروئید و کمبود بعضی از مواد غذایی باعث سفیدی زودرس مو حتی در بین کودکان می‌شود.
 از حدود ۳۰ سالگی موهای سر در هر دو جنس زن و مرد شروع به سفید شدن می‌کند. زمان سفید شدن مو به عواملی مانند ژنتیک و ارث بستگی دارد البته گاهی بیماری‌هایی مانند کم کاری تیروئید و کمبود بعضی از مواد غذایی هم باعث سفیدی زودرس مو حتی در بین کودکان می‌شود.
در درمان سفیدی موی سر ابتدا باید آزمایشهای مخصوص انجام شود و اگر نرمال بود به فکر مسائل ژنتیکی باشیم اما اکثر افراد ظاهر موی سفید را دوست ندارند و درصدد رنگ کردن مو و جبران آن هستند.هیچ رنگی به صورت دائمی باعث عدم برگشت سفیدی مو نمی شود اگر در تبلیغات مشاهده می کنیم که رنگ موی خاصی از برگشت کامل سفیدی مو جلوگیری می کند، اشتباه است. این موضوع به این دلیل است که در مورد موهای سفید شده در سنین بالای ۳۰ سالگی و یا قبل از آن، سلولهایی که در حال رشد هستند، ملانوسیدهای آنها فعالیت نکرده و موهایی که از سطح پوست سر خارج می شوند مجددا به صورت موهای سفید خارج می‌شوند.رنگ مو باید صددرصد استاندارد باشد و به ریشه و ساقه مو آسیب نرساند و رنگ‌هایی که دارای برچسب وزارت بهداشت هستند خریداری شود. همچنین در هنگام رنگکردن مو از اکسیدان و آب اکسیژنه خیلی کم استفاده شود.

 بطور کلی می توان گفت هیچ رنگی نیست که صد درصد به مو آسیب نرساند و هر رنگی تا درجاتی باعث خشکی ساقهمو یا خارش و سوزش سطح سر هنگام رنگ کردن می شود.

برای جلوگیری از خشکی مو باید بعد از اینکه رنگ روی سر گذاشته شد و مو رنگ شد بهتر است تارهای مو را با روغن‌های طبیعی مانند روغن زیتون، نارگیل و بادام چرب کرد.

شستشوی موی رنگ کرده با شامپوی مخصوص موهای رنگ شده باید انجام شود تا تداومرنگ بر ساقه مو را بیشتر نماید.

گاهی بعضی از افراد به ترکیبات پارافنیل دی امین حساسیت دارند که ممکن است سبب قرمزی و حساسیت صورت و پلک ها شود که این افراد باید از رنگ های مخصوص که حاوی این ماده نباشد استفاده کنند.
اگر مو زیاد رنگ شود یا با برس شانه شود و یا برای خشک کردن موها از سشوار به میزان زیادی استفاده شود انتهای تارمو موخوره می شود.

برای تقویت و جلوگیری از آسیب دیدن موهای رنگ شده باید از شامپوهای نرم کننده، شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده و روغن های طبیعی مانند نارگیل، بادام، زیتون و غیره استفاده کرد.
کمبود آهن موجب ریزش مو و سفیدی آن می‌شود

کمبود آهن بر روی ریزش مو و نیز سفید شدن آن تاثیر گذار است. در کنار این عامل، عواملی مانند استرس و تغذیه نیز می توانند بسیار تاثیرگذار باشد. یک تغذیه سالم که در آن همه گروه‌های غذایی شامل گوشت، لبنیات، میوه و سایر مواد غذایی به طور مناسبی مصرف شوند می توانند به رشد و تقویت موهای سر کمک کنند.

مصرف غذاهای پروتئینی به ویژه پروتئین‌های حیوانی و منابع دریایی مانند ماهی و میگو را برای تقویت ریشه مو بسیار مناسب دانست.

مصرف گوشت قرمز و گوشت مرغ چنانچه هورمون در آن استفاده نشده باشد می تواند اثر تقویتی بر روی موها داشته باشد.

استفاده از مرغ هایی که هورمون به آنها تزریق شده است، موجب ریزش مو شده و در زنان و مردان اثرات متفاوتی خواهد داشت.

 این هورمونها در زنان موجب ریزش موی سر و روییدن موهای زائد بر روی پوست صورت آنها خواهد شد.

 منابع پروتئینی حیوانی منبع خوبی برای تامین آهن و تقویت ریشه موها هستند.

با توجه به این رابطه افزایش مصرف نمک موجب ریزش مو خواهد شد.

چنانچه شوینده‌های سر به طور مناسبی انتخاب نشوند می توانند موجب ریزش مو در افراد شوند

تاریخ نشر: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا