امروز

طب شفا

کاهش خطر ناتوانی جنسی

اینجا چند نکته درباره روشهایی جهت کاهش خطر ناتوانی جنسی آورده شده که به شما در این زمینه کمک می‌کند. ورزش راهی برای کند کردن فرایند پیری است، اما همراه با سایر اقدامات و تدابیر بهترین کارکرد را دارد

از مصرف هر شکلی از دخانیات پرهیز کنید.

درست غذا بخورید. مصرف چربی‌های اشباع شده، چربی ترانس و کلسترول را کاهش دهید. مصرف معقولانه و به اندازه امگا 3 و چربی‌های تک اشباع نشده موجود در ماهی‌ها، مغزهای خوراکی، روغن زیتون و احتمالا روغن کانولا مطلوب است. مقادیر زیادی میوه، سبزی، غلات سبوس‌دار و ترکیبات لبنی بدون چربی بخورید. از کربوهیدرات‌های پیچیده و غذاهای با میزان فیبر بالا استفاده کنید، اما مصرف قندهای ساده را کاهش دهید.15 درصد کالری مورد نیاز بدنتان را از پروتئین‌ها تامین کنید. مصرف نمک و غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید. مصرف کالری‌تان را پایین نگه دارید و تا اندازه ممکن لاغر بمانید.

مکمل‌های غذایی ساده مانند یک مولتی‌ویتامین را برای خود در نظر بگیرید.

ذهن خود را فعال و برانگیخته نگه دارید. تمرین‌های ذهنی مکمل مهمی برای فعالیت‌های بدنی است.

یک شبکه اجتماعی قوی برای خود بسازید. ارتباط مناسب با دیگران مثل دارویی خوب در هر سن و سالی است.

مراقبت‌های پزشکی را به طور منظم انجام دهید.

یک برنامه متعادل بهترین برنامه است.‌‌ همان طور که سیسرو خطیب رومی می‌گفت،«ورزش و اعتدال بخشی از توان جوانی ما را حتی در زمان پیری حفظ خواهد کرد.»

بیماری‌های قلبی عامل اصلی مرگ مردان آمریکایی است. چون ورزش به بهبود برخی عوامل خطرآفرین قلبی (کلسترول، فشارخون، دیابت، چاقی و استرس) کمک می‌کند، پس باید یک اثر حفاظتی قوی بر روی حملات قلبی داشته باشد که اینگونه نیز است.

در سال1978مطالعه‌ای در دانشگاه هاروارد نشان داد مردانی که به طور منظم ورزش می‌کنند، نسبت به همتایان بی‌تحرک خود39 درصد احتمال کمتری برای حملات قلبی دارند. نتایج این بررسی راهگشا، بعدها چندین بار مورد تایید قرار گرفت.

بحث سرطان متفاوت است، اما ورزش می‌تواند در مبارزه دومین عامل مرگ و میر آمریکایی‌ها کمک کند. سرطان روده بزرگ واضح‌ترین نمونه است. «بررسی پیگیری کارکنان بهداشتی» در دانشگاه هاروارد نشان داد که مردان بسیار فعال نسبت به همتایان بی‌تحرک خود47درصد احتمال کمتری برای بروز بیماری دارند و بسیاری از مطالعات دیگر هم با آن هم عقیده بوده‌اند. اگر چه شواهد به مراتب کمتر قطعی است، اما ورزش منظم ممکن است حتی به جلوگیری از سرطان پروستات کمک کند.سکته مغزی سومین عامل مرگ و میر در آمریکا است. همانند بیماری‌های قلبی بسیاری از سکته‌های مغزی نیز ناشی از تصلب شرایین است و به همین علت سکته‌های قلبی و مغزی چندین عامل خطرزای مشترک دارند. پس جای تعجب نیست که ورزش می‌تواند، خطر سکته‌های مغزی را کاهش دهد.24سال بعد از گزارش منتشر شده درباره ورزش و بیماری‌های قلبی مطالعه دیگری در دانشگاه هاروارد ارتباط بین ورزش‌های سبک و کاهش24درصدی خطر و حتی بهتر از این یعنی کاهشی تا 46درصد را با انجام ورزش‌های متعادل تا شدید را نشان داد.

 

اقدامات احتیاطی ورزش

ورزش برای سلامتی فوق‌العاده است، اما برای دستیابی به فواید آن بدون درد و ناراحتی، شما باید آن را در هر مرحله به صورت عاقلانه با استفاده از خویشتن داری و قوه تشخیص انجام دهید. در اینجا چند نکته وجود دارد:

قبل از اینکه یک برنامه ورزشی متوسط یا شدید را شروع کنید خصوصا اگر بیشتر از40سال سن دارید یا اگر مشکل پزشکی خاصی دارید و یا اگر پیش از این ورزش نکرده‌اید، یک معاینه پزشکی کامل انجام دهید. اگر چه تست استرس تردمیل یا‌‌ همان تست ورزش یک بار به عنوان یک اقدام احتیاطی مهم در نظر گرفته می‌شود، اما شاید برای اکثر افراد سالم حتی شهروندان مسن هم لازم نباشد، اما اگر حتی تست استرس قبل از ورزش برای افراد سالم مفید نباشد، برای هر کسی با مشکلات قلبی و یا دارای علائم نشان‌دهنده مشکلات پزشکی، الزامی است.

متناسب بخورید و بیاشامید. 2 ساعت قبل از انجام ورزش چیزی نخورید، اما در حین ورزش و بعد از آن خصوصا در هوای گرم آب زیاد بنوشید.

قبل از انجام ورزش بدنتان را گرم و بعد از آن بدن را سرد کنید. قبل از راه رفتن قدم بزنید و قبل از دویدن، راه بروید. ورزش‌های سبک بدون نیاز به وسیله و حرکات کششی برای گرم و سرد کردن بدن حین ورزش ایده ال هستند.

لباس راحت و ساده بپوشید. هدف مد لباس نیست بلکه آسایش، راحتی و ایمنی است.

از تجهیزات مناسب خصوصا کفش‌های مناسب استفاده کنید.

به طور منظم ورزش کنید مگر اینکه بیمار یا آسیب دیده باشید. سعی کنید تقریبا هر روز ورزش کنید، اما ورزش‌های سنگین را با فعالیت‌های سبک جایگزین کنید. زمان کافی را برای بهبود آسیب دیدگی‌ها و بیماریتان اختصاص دهید. به خاطر داشته باشید که زمانی که مسن‌تر می‌شوید ممکن است روند بهبودی بیشتر به طول بیانجامد.

فعالیت‌های ورزشی متنوعی را بررسی کنید تا مناسب‌ترین ورزش برای خودتان را پیدا کنید. تنوع باعث شادابی عضلات شما شده و شما را از یکنواختی و کسالت دور نگه می‌دارد. یک برنامه کامل و بدون نقص برای خود تنظیم کنید. تمرین‌های قدرتی، کششی و تمرین‌های تعادلی را به برنامه ورزشی استقامتی پایه خود اضافه کنید. استفاده از دستورالعمل‌ها یا عضویت در یک باشگاه ورزشی را در نظر داشته باشید.

ورزش ارزش تلاش کردن برای کمک به جلوگیری از بیماری‌های قلبی، سرطان و سکته مغزی را دارد. ورزش به کاهش خطر بسیاری از بیماری‌های مزمن که درد و پریشانی زیاد و ناتوانی را برای مردانی که پیر می‌شوند فراهم می‌آورد، کمک می‌کند. فهرست این بیماری‌ها شامل فشارخون بالا، دیابت، پوکی استخوان و حتی بیماری آلزایمر است.

این مشکلات همچنین می‌تواند بیماری‌های جزیی‌تر یا «مینور» نظیر حملات دردناک کیسه صفرا، علائم آزار دهنده هیپرپلازی خوش خیم پروستات را شامل شود. اگر به اندازه کافی تحرک ندارید، در نظر داشته باشید که «بررسی کارکنان بهداشتی» هاروارد ورزش منظم را با کاهش30 درصدی خطر ناتوانی جنسی در مردان مرتبط می‌داند.

ورزش منظم به افراد کمک می‌کند که دیر‌تر پیر شوند، سالم‌تر زندگی کنند و طول عمر بیشتری داشته باشند. محاسبات انجام شده براساس مطالعه دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد مردانی که به طور منظم ورزش می‌کنند به ازای هر ساعت ورزش حدود2 ساعت امید به زندگی بیشتری کسب می‌کنند. ورزش منظم حدود2 سال به طول عمر یک فرد اضافه می‌کند. کسب حداکثر مزایا نیازمند ورزش منظم در طول سالهای متمادی است، اما این به معنی رفتن روزانه به باشگاه ورزشی نیست. در واقع تنها با30 دقیقه پیاده روی سریع روزانه راه طولانی به سمت سلامت را طی می‌کنید.

به طور ایمن ورزش کنید. بی‌معنا است که خطر سکته‌های قلبی و مغزی به‌وسیله افزایش خطر آسیب یا مرگ‌های تصادفی را کاهش دهید.

به بدنتان گوش دهید. درباره علائم هشدار دهنده بیماری‌های قلبی نظیر درد یا فشار قفسه سینه، تنگی نفس نامتناسب، خستگی، تعریق یا نبض‌های نامنظم، احساس سبکی سر یا حتی سوءهاضمه یاد بگیرید.

دردهایی که ممکن است نشانگر آسیب باشد را نادیده نگیرید.درمان زودهنگام اغلب از مشکلات جدی‌تر پیشگیری می‌کند. اگر بیمار هستید یا تب دارید، ورزش نکنید. بعد از یک دوره استراحت و عدم فعالیت خصوصا بعد از بیماری یا آسیب به تدریج به فعالیت برگردید.

محاسبات یک چیزند، اما مشاهدات عینی چیز دیگری هستند. دانشمندان در تحقیقات گوناگون مردانی از هاوایی، مردان و زنانی ساکن فرامینگهام ماساچوست، زنان مسن آمریکایی، دوندگان بریتانیایی، مردان میانسال انگلیسی، آلمانی‌های بازنشسته و ساکنین کپنهاگ را مورد بررسی قرار داده‌اند. با وجود اینکه جزئیات متفاوت است، پیام اصلی به طور قابل ملاحظه‌ای یکسان است. ورزش منظم زندگی را طولانی و بار بیماری و ناتوانی را در سنین پیری کاهش می‌دهد.

بازبینی این داده‌ها به‌وسیله دکتر مایکل مک گینیس از اداره ارتقای سلامت و پیشگیری از بیماری‌های وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا نتیجه می‌گیرد که بهد فعالیت بدنی منظم موجب کاهش بیش از25 درصدی میزان کلی مرگ و میر می‌شود و امید به زندگی را در مقایسه با میانگین این شاخص در جمعیت افراد بی‌تحرک بیش از دو سال افزایش می‌دهد.

هرگز دیر نیست

یکی از چشمگیر‌ترین موارد در «بررسی ورزش و استراحت در بستر» دانشگاه دالاس، که قبلا به آن پرداختیم، این بود که مردان در 50سالگی تقریبا به خوبی20سالگی به تمرین‌های ورزشی واکنش نشان داده بودند. در واقع مردان می‌توانند از ورزش در هر سنی بهره‌مند شوند هر چند شهروندان مسن‌تر نیاز به مراقبت بیشتری دارند، خصوصا اگر به تازگی ورزش را شروع کرده باشند. شاید چشمگیر‌ترین نمونه‌ها در مطالعه‌ای از دانشگاه هاروارد مشاهده می‌شود که پیشرفت‌های مهمی را در وضعیت بدنی بیماران87تا 90ساله یک خانه سالمندان که تحت برنامه تمرینی با وزنه قرار گرفته بودند، بر اساس کارکرد عضلانی‌شان نشان داده است. یک بررسی امیدوارکننده دیگر «بررسی فارغ‌التحصیلان هاروارد» است. این مطالعه نشان داد افرادی که قبلا بی‌تحرک بوده و بعد از سن45 سالگی شروع به ورزش کرده‌اند،24درصد میزان مرگ و میر کمتری را نسبت به همدوره‌هایشان که بی‌تحرک باقی مانده‌اند، تجربه کرده‌اند. حداکثر منافع از این لحاظ با مقداری ورزش معادل پیاده‌روی به مدت45 دقیقه در روز با سرعت 5/1 کیلومتر در17 دقیقه همبستگی داشت. در افراد بی‌تحرک که بعدا در طول زندگی فعال شده‌ بودند، به طور متوسط حدود6/1 سال امید به زندگی بیشتری به‌دست آورده بودند. مطالعات انجام شده در دانشگاه هاروارد، انگلیس و نروژ همگی فواید ناشی از ورزش را مورد تایید قرار داده‌اند. این پژوهش‌ها مهم هستند، اما خردمندی سیسرو شاعر رومی را تایید می‌کند که می‌گوید: «هیچ کسی آنقدر پیر نیست که فکر نکند که یک سال دیگر می‌تواند زندگی کند.»

زمان را شکست دهید

پیری اجتناب ناپذیراست، اما آوازه‌ای ترسناک دارد که مستحق آن نیست. هیچ کس نمی‌تواند زمان را متوقف کند، اما اکثر افراد می‌توانند گذر زمان را کند سازند و همین طور که پیر می‌شوند از زندگی با بخشندگی و انرژی لذت ببرند. جاناتان سویفت درست گفت که هر انسانی آرزوی زندگی طولانی دارد، اما هیچ کسی دوست ندارد که پیر شود. اما این امر با ورزش منظم همراه با رژیم غذایی، مراقبت‌های پزشکی مناسب، ژن‌های خوب و کمی شانس قابل تحقق است. ورزش و طول عمر، این یادآور اصل انتخاب طبیعی یا بقای اصلح داروین است که بر اساس آن افرادی که تطابق و سازگاری بیشتری با محیط دارند، نسبت به سایرین شانس بیشتری برای بقا دارند.

منبع: Harvard Health Letter

تاریخ نشر: ۲۷ تیر ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا