امروز

طب شفا

بیماریهای فصلی

در هر فصلی از سال ممکن است بعضی از بیماری‌ها شیوع بیشتری داشته باشند یا حداقل با شدت بیشتری بروز کنند.

فصل بهار یکی از فصولی است که در آن تنوع بیماری‌های مربوط به کودکان را مشاهده می‌کنیم. البته اغلب بیماری‌های بهاری در کودکان جدی نیستند ولی علائمی ایجاد می‌کنند که باعث ناراحتی کودک می‌شود.

1. حساسیت فصلی

حساسیت می‌تواند در ناحیه بینی و چشم باشد. بیشتر کودکان دچار رینیت آلرژیک (حساسیت در بینی) و کونژانکتیویت (حساسیت در چشم) می‌شوند ولی کمتر سرفه و خس‌خس سینه و علایمی شبیه به آسم را در آنها می‌بینیم. اگر حساسیت به بیماری آسم اضافه شود، علایم آسم شدت بیشتری پیدا خواهد کرد. البته حساسیت معمولا در فصل زمستان شدت پیدا می‌کند ولی در فصل بهار نیز به دلیل گرده‌افشانی گیاهان ممکن است علایم بیماری در کودک تشدید شود. رینیت آلرژیک در اثر قرار گرفتن کودک در محیط پر از گرده درختان و گل‌ها ایجاد می‌شود. علایم آن خارش، گرفتگی بینی، عطسه، سرفه‌های مکرر و ترشحات گلو و بینی است. ممکن است به‌دلیل گرفتگی بینی، کودک خواب خوبی نداشته باشد یا دهانی تنفس کند. تنفس دهانی در کودکان باید درمان شود. ادامه این روند، باعث ایجاد ناهنجاری فکی در کودک خواهد شد. آلرژی اگر در چشم باشد، با علایمی مانند خارش، ترشح چشم و قرمزی همراه است. تجویز دارو علایم حساسیت را به میزان زیادی کاهش می‌دهد.

2. آبله‌مرغان

آبله مرغان به‌خصوص در کودکان مدرسه‌ای بسیار شایع است. بیماری با ایجاد تب، علایم سردرد و دانه‌های پوستی قرمزرنگ شروع می‌شود. دانه‌ها ابتدا روی شکم تشکیل و سپس به ضایعه‌های آبکی تبدیل و پاره می‌شوند. به‌تدریج بثورات به دست‌ها و پاها، زیرگردن و صورت انتشار پیدا می‌کند. مشخصه بیماری خارش بسیار شدید است. بعد از 7 روز هم کودک بهبود می‌یابد. احتمال سرایت آبله مرغان به دیگران در همین 7 روز است. کودک مبتلا به آبله مرغان را باید از بزرگسالانی که در کودکی به این بیماری مبتلا نشده‌اند دور نگه‌داشت چون ابتلا به آبله مرغان در بزرگسالی به دلیل ایمن نبودن بدن نسبت به این ویروس، بسیار خطرناک است.

3. آنترو‌ویروس‌ها

گروه دیگری از ویروس‌ها که در بهار فعالند، از خانواده آنتروویروس‌ها هستند. این ویروس از طریق تنفس وارد بدن می‌شود. آنتروویروس‌ها 3 نوع هستند که هریک علایمی خاص در بدن کودک ایجاد می‌کنند. یکی از بیماری‌هایی که این ویروس ایجاد می‌کند، بیماری دست، پا و دهان است. در این بیماری دست‌ها، پاها و دهان کودک دچار ضایعات قرمز رنگی می‌شود که با علایم دیگری مانند تب، اسهال، کونژانکتیویت، گلودرد، علایم تنفسی و... همراه است. البته این بیماری ممکن است در ابتدا به آبله مرغان شباهت داشته باشد ولی سیر آن به‌تدریج تغییر می‌کند.

4. سرماخوردگی و آنفلوانزا

در فصل بهار معمولا با نوسانات زیاد دمای هوا روبرو هستیم. ویروس پارا آنفلوانزا خفیف‌تر از ویروس آنفلوانزاست و معمولا با علائمی مانند خروسک، سرفه‌های کش‌دار، تب و خس‌خس و تنگی‌نفس همراه است. درمان خروسک، دادن بخور سرد، تجویز ضد تب و مسکن و... است. سرماخوردگی نیز در این فصل شیوع دارد که علایم آن گرفتگی و آبریزش بینی، تغییر صدا، عطسه، خارش گلو و... است. سرماخوردگی در فصل بهار خفیف است و بعد از چند روز بدون استفاده از دارو بهبود می‌یابد. بعضی از ویروس‌های سرماخوردگی در فصل بهار گوش درد، تب یا علایمی مانند سینوزیت ایجاد می‌کنند. در این مواقع نیز داروهای تسکین‌دهنده تجویز می‌شود.

5. بیماری‌های گوارشی

با آمدن بهار میوه‌هایی مانند چغاله، گوجه‌سبز یا میوه‌های کال به بازار می‌آیند. خوردن این میوه‌ها به مقدار زیاد، به‌خصوص اگر شسته نشده باشند، باعث دل‌درد، تهوع و استفراغ خواهد شد. محدود کردن خوردن چنین میوه‎هایی و شستن آنها در پیشگیری از بیماری موثر است.

فاویسم

بیماری فاویسم در کودکانی دیده می‌شود که به‌طور ژنتیکی آنزیم G6PD ندارند. کمبود این آنزیم باعث می‌شود بدن کودک به خوردن یا بوی باقلا (حتی هنگام عبور از کنار مزرعه باقلا) حساس باشد و خوردن باقلا باعث تخریب گلبول‌های قرمز خون او می‌شود. علایم آن به شکل زردی و تغییر رنگ ادرار است. این بیماری در هر فصلی از سال ممکن است دیده شود ولی به‌دلیل موعد عرضه باقلای تازه در فصل بهار شیوع آن در کودکان را بیشتر در این همین فصل می‌بینیم.

تاریخ نشر: ۲۴ مهر ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا