امروز

طب شفا

نکته‌های خرید

برای یک خرید خوب باید اصول های مربوط به آن را آموخته و به کار گرفت.

نکاتی درباره خرید

هنگامی که چیزی نیاز ندارد بهتر است خرید نکنید و از گشت و گذار در مراکز خرید پرهیز کنید چون ممکن است ناخواسته به تله خریدکردن بیفتید.

حتما با برنامه قبلی به خرید بروید. قبل از ترک خانه باید فهرستی از آنچه که نیاز دارید تهیه کنید تا بیشتر از آن خریدی انجام ندهید.

یکی از مواردی که باعث خرید افراطی می‌‌شود همراه داشتن پول زیاد است. داشتن پول زیاد باعث وسوسه فرد به خرید بیشتر می‌‌شود. بهتر است به اندازه مناسب و در حد نیاز با خود پول داشته باشید تا مانع خریدهای غیرضروری شوید.

در مورد خرید اقلام خوراکی باید گفت هنگام گرسنگی خرید نکنید وقتی فرد گرسنه است اقدام به خرید خوراکی‌هایی می‌‌کند که ممکن است چندان ضروری نباشد. فرد گرسنه دلش می‌‌خواهد هرچیز خوردنی‌ای را بخرد و این موضوع باعث خرید افراطی و غیرضروری می‌‌شود.

قبل از خرید باید از چند فروشگاه اطلاعاتی در مورد قیمت، کیفیت و... به دست آورید و در واقع بعد از تحقیق و بررسی اقدام به خرید کنید، اما نکته مهم این است که بعد از خرید به هیچ‌وجه نباید آن را با چیز دیگری مقایسه کنید. خرید شبیه ازدواج است. قبل از خرید باید چشم‌هایتان را خوب باز کنید اما بعد از خرید بهتر است دیگر چشمتان را ببندید و از خریدتان لذت ببرید.

خرید بیمارگونه

گاهی خریدکردن از حالت طبیعی خود خارج می‌شود و حالت بیمارگونه‌ای به خود می‌‌گیرد. افرادی که به بیماری دوقطبی مبتلا و در فاز هیپومانیا یا مانیا هستند نوعی خرید افراطی و غیرطبیعی دارند که «خرید تکانشی» نامیده می‌‌شود. این نوع خرید علامتی از یک اختلال است که در آن حالت فرد بدون فکر و داشتن برنامه اقدام به خرید می‌‌کند اما اغلب این نوع خریدها خوب از آب درنمی‌آیدیا موارد غیرضروری است. ممکن است این گروه از افراد چکی بکشند که در واقعیت قادر به پرداخت آن نباشند. بعد از درمان بیماری این حالت هم در آنها از بین می‌‌رود.

خرید با عجله

جدا از حالت بیمارگونه خرید، عده‌ای هم هستند که عجولانه خرید می‌‌کنند. البته شدت و افراط خرید در این نوع افراد به اندازه حالت بیمارگونه و از نوع تکانشی نیست اما باز هم خرید عجولانه باعث می‌‌شود نتیجه خرید چندان خوشایند و باب میلشان نباشد. در این حالت افراد از خریدشان پشیمان می‌‌شوند و گاهی اقدام به پس دادن جنس خریداری شده‌ می‌‌کنند. خرید عجولانه شانس افراد را برای یک خرید خوب از بین می‌‌برد.

خرید وسواسی

گروهی دیگر از افراد هستند که در خرید بیش از اندازه وسواس به خرج می‌‌دهند. این گروه از افراد انتظار دارند که خریدی بی‌عیب و کامل انجام بدهند که در واقعیت چنین چیزی امکان‌پذیر نیست و نمی‌توان در تمام شرایط خریدی انجام داد که کاملا بدون عیب باشد چون گاهی احتمال اشتباه در خرید وجود دارد. در این نوع خریدها هم فرد به دلیل کمال‌گرایی و وسواس با هیچ خریدی احساس رضایت نمی‌کند. این فرد در هر حالتی افسوس این را می‌‌خورد که کاش خرید بهتری انجام می‌‌داد و مدام در نارضایتی به سر می‌‌برد.

ناراحت‌ها خرید نمی کنند

عده‌ای وقتی از لحاظ روانی در وضعیت ناراحتی یا افسردگی به سر می‌‌برند سعی می‌‌کنند با خرید این حالت خود را موقتا از بین ببرند، اما این کار نه‌تنها درست نیست بلکه بیشتر اوقات کمکی به از بین بردن حس ناراحتی افراد نمی‌کند. بهتر است برای رفع حالات روانی ناخوشایند به مشاور مراجعه کرد نه خریدکردن یا حداقل‌ترین کار این است که فرد پیش یک دوست صمیمی و نزدیک درددل و از این طریق خود را تخلیه کند. اگر افراد هنگام ناراحتی اقدام به خرید کنند، باعث شکل‌گیری نوعی عادت نامناسب در خود می‌‌شوند که تداوم خواهد یافت. این کار نه‌تنها باعث ناراضایتی اطرافیان می‌‌شود بلکه به تدریج خود فرد هم از این نوع رفتار دلزده خواهد شد. علاوه بر این ممکن است از لحاظ مالی مشکلاتی برایش به وجود بیاید و تلنبار شدن انبوهی از وسایل‌ غیرضروری کلافه‌اش خواهدکرد.

تنها ها خرید نمیکنند

عده‌ای از افراد به تنهایی نمی‌توانند خرید کنند و باید افراد دیگری برای خرید او را همراهی ‌‌کنند. این حالت ممکن است به‌دلیل نداشتن اعتمادبه‌نفس در افراد باشد. این گروه از افراد فکر می‌‌کنند خودشان به تنهایی نمی‌توانند خریدی مناسب و خوب داشته باشند و برای گریز از اشتباه و گرفتن نتیجه‌ای بهتر از کمک شخص دیگری استفاده می‌‌کنند. افرادی که اعتمادبه‌نفس ندارند باید بپذیرند این نوع رفتار نوعی وابستگی به دیگران است و برای رهایی از آن باید به خودشان باور داشته باشند. این گروه از افراد باید ابتدا از خریدهای کوچک و کم هزینه شروع کنند و با این کار اعتمادبه‌نفس لازم را برای خریدهای بزرگ‌تر به دست بیاورند. داشتن تصور مثبت از خود باعث می‌‌شود افراد اعتمادبه‌نفس لازم برای تنهایی خریدکردن را به دست بیاورند.

اما گاهی اوقات به تنهایی خرید نکردن نشانه وابستگی و نداشتن اعتمادبه‌نفس نیست و ممکن است به‌دلیل کمال‌گرایی فرد باشد که از کمک دیگران استفاده می‌‌کند. از آنجا که افراد کمال‌گرا دنبال خریدی بی‌نقص هستند از دیگران کمک می‌‌گیرند تا سطح رضایت خود را برآورده کنند.

تاریخ نشر: ۱۹ مرداد ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا