امروز

طب شفا

نوع کالری مهمتر از اندازه آن است

انتخاب ترکیب مناسبی از غذا، مثلا گوشت قرمز که به طور خاص با افزایش وزن مرتبط است و سبزیجات که با کاهش وزن ارتباط دارد، می‌تواند در رژیم غذایی افراد تعادلی ایجاد کرده و در کم کردن وزن به آنان کمک کند.

در انتخاب پروتئین و کربوهیدرات

همین نکات کوچک می‌تواند بعدا تفاوت‌های بزرگی را در کاهش یا افزایش وزن افراد بازی کند. مطالعه جدیدی که در دانشگاه «تافت» انجام شد، نشان داد که ایجاد تغییرات حتی کوچک در نوع گوشت یا نانی که مصرفی ممکن است در درازمدت تاثیر فاحشی روی بدن بگذارد، چیزی که موجب این اختلاف می‌شود، ترکیب غذاها است نه مقدار چربی آنها.

در حالی که خوردن مقدار متعادل کالری در حفظ وزن مهم است، دیگرمسئله تغذیه نباید فقط مربوط به شمردن کالری‌ها باشد. محققان پس از تحقیق روی 120هزار زن و مرد در یک مطالعه طولانی مدت 16 ساله دریافتند که افزودن گوشت قرمز و گوشت قرمز فراوری شده با افزایش وزن ارتباط مستقیم دارد. در حالی‌که، مصرف مقادیر بالای ماست، غذاهای دریایی،‌مرغ بدون پوست و آجیل با کاهش وزن در ارتباط مستقیم بود. در واقع هر چه که افراد به مقدار بیشتری از این نوع غذاها می‌خوردند به مقدار بیشتری وزن از دست می‌دادند، این موضوع ثابت می‌کند که نوع کالری که مصرفی مهم تر از مقدار آن است.

همچنین محققان دریافتند، افرادی که لبنیات کم چرب مصرف می‌کنند، اغلب برای جبران کالری پایین غذاهای کم چرب، کربوهیدرات بیشتری مصرف می‌کنند. افزودن مقدارپنیر پر چرب و شیر پر چرب تفاوت چندانی در افزایش یا کاهش وزن ایجاد نکرد، این بدان معناست که نباید همیشه، به این محصولات برچسب «بد» زد.

محقق دانشگاه هاروارد می‌گوید: «به نظر نمی‌رسد که پرچرب یا کم‌چرب بودن محصولات لبنی در افزایش وزن اهمیتی داشته باشد. در واقع وقتی مردم از محصولات کم‌چرب لبنی استفاده می‌کنند از سوی دیگر کربوهیدرات بیشتری مصرف می‌کنند که ممکن است موجب اضافه وزن گردد. این نشان می‌دهد که مردم در درازمدت برای جبران کالری پایین محصولات لبنی کم‌چرب، مصرف کربوهیدرات خود را افزایش می‌دهند.»

مجموعه کاملی از غذاها

نویسندگان مقاله همچنین روی عاملی که به‌نام «بار قندی» (glycemic load یا GL) شناخته می‌شود، تاکید دارند که عبارت است از عددی که برآورد می‌کند، یک نوع مشخص غذا چه مقدار قند خون فرد را افزایش می‌دهد. به طور خاص، میزان GL بالاتر با افزایش وزن و همچنین بیماری‌های مزمن مانند دیابت نوع 2 ارتباط مستقیم داشت. وقتی افراد میزان مصرف گوشت قرمز خود و همچنین سطح GL خود را افزایش می‌دهند ( با خوردن هیدروکربن خالی مانند نان سفید)، احتمال اینکه وزن آنها افزایش یابد بیشتر است. هر چند افرادی که علاوه بر گوشت قرمز از غذاهای با «بار قندی» پایین مانند سبزیجات استفاده می‌کنند، مانع افزایش وزن خود می‌شوند.

همچنین خوردن غذاهای پرچرب مانند تخم‌مرغ و پنیر همراه با غذاهایی با بار قندی پایین به کاهش وزن افراد کمک کرد. بنابراین روشن است که این میزان کالری‌ها یا خوردن غذاهای کم‌چرب نیست که مهم است، بلکه آنچه که در افزایش یا کاهش وزن موثر است، انتخاب مجموعه مناسبی از غذاهاست.

مدیر گروه تحقیق می‌گوید: «مطالعه اخیر ما مهر تاییدی است بر تحقیقات متعدد که تنها شمردن کالری‌ها در درازمدت موثرترین استراتژی برای مدیریت وزن و جلوگیری از اضافه وزن نیست. بعضی از غذاها کمک می‌کند که از افزایش وزن جلوگیری کنیم و بعضی دیگر مشکل را بزرگ‌تر می‌کنند. جالب‌تر از همه این است که به نظر می‌رسد، مجموعه‌ای از غذاها تفاوت فاحشی به وجود می‌آورد. یافته‌های ما نشان می‌دهد که ما نباید روی غذاهای پر پروتئین خاص مانند ماهی، آجیل و ماست برای جلوگیری از افزایش وزن تاکید داشته باشیم، بلکه باید برای به حداکثر رساندن بهره‌وری این غذاهای پرپروتئین سالم، از مصرف غلات اصلاح شده، نشاسته و قند احتراز کنیم، در پی یافتن فواید دیگر غذاهایی مانند تخم‌مرغ و پنیر باشیم و با کم کردن مصرف گوشت قرمز از افزایش وزن ناشی ازآن جلوگیری کنیم.

منبع: Medical Daily

تاریخ نشر: ۱۱ آبان ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا