امروز

طب شفا

گرسنگی شدید شبانه

بررسی علل گرسنگی شدید شبانه و نحوه رهایی از این نوع گرسنگی در ادامه مطلب به این موضوع خواهیم پرداخت.

شب‌هنگام در خانه هستید و ناگهان احساس گرسنگی شدیدی می‌کنید. مهم نیست که این گرسنگی واقعی نیست، شما همان موقع غذا می‌خواهید. متاسفانه در هنگام این گرسنگی شبانه، بیش‌ از حدی که باید، غذا می‌خورید. یک پژوهش جدید که در دانشگاه بریگهام یانگ انجام‌شده است، توضیحی علمی برای این پدیده پیدا کرده است. پژوهشگران در این بررسی که در ژورنال «تصویربرداری مغز و رفتار» منتشرشده است، کشف کردند که برخی از نقاط مغز در شب‌ها به همان اندازه روزها به ‌اصطلاح «نشئه غذایی» به دست نمی‌آورند.

دانشمندان برای این بررسی از ام‌آرآی برای اندازه‌گیری چگونگی پاسخ مغزهای افراد به تصاویر غذاهای پرکالری و کم‌کالری در صبح و شب استفاده کردند. آنها کشف کردند که تصاویر غذا به‌خصوص گزینه‌های پرکالری، در طول روز باعث ایجاد جهش در فعالیت مغزی می‌شود، اما در شب‌ها این پاسخ‌های مغزی شدت کمتری دارند. پژوهشگران گفتند که این یافته‌ها بیانگر آن است که ما در شب‌ها به‌اندازه روزها با غذا ارضا نمی‌شویم و گرایش به خوردن غذای بیشتر برای رسیدن به احساس رضایت داریم. آنها همچنین کشف کردند که ما در شب‌ها، حتی هنگامی که میزان گرسنگی و سیری ما به همان اندازه میزان آنها در سایر اوقات روز است، با غذا اشتغال خاطر داریم.

بیت وارن، متخصص تغذیه، می‌گوید: «این یافته‌ها پیامدهایی برای سلامت ما دارد و هیچ‌کدام از این پیامدها خوب نیست. او می‌گوید: «به‌طور معمول، خوردن در شب به پرخوری با گزینه‌های بد غذایی می‌انجامد و ناشی از گرسنگی واقعی نیست. افراد در این هنگام معمول به خوردن شیرینی یا چیپس‌های شور روی می‌آورند که ممکن است ذهنشان را آرام کنند، اما باعث پرخوری می‌شوند.»

شارلوت مارتین، یک متخصص تغذیه دیگر، می‌گوید: «مقابله با این گرسنگی شبانه به این راحتی‌ها هم نیست.» او می‌گوید: «بدن‌های ما درواقع به‌طور فیزیولوژیک برای مصرف غذای بیشتر در عصرها برنامه‌ریزی‌شده است و این وضعیت ولع به غذا را که در طول روز ممکن است آن را نادیده بگیریم، تشدید می‌کند. این پدیده می‌تواند به افزایش وزن بینجامد و اضافه‌وزن به شماری از پیامدهای منفی بهداشتی، از جمله خطر دچار شدن به بیماری قلبی، دیابت نوع 2و حتی برخی از اشکال سرطان بینجامد.» جینا کیتلی، متخصص تغذیه و رژیم غذایی، می‌گوید: «خوردن غذا پیش از رفتن به بستر همچنین می‌تواند به بازگشت محتویات اسیدی معده به مری (ریفلاکس اسیدی)‌ بینجامد. ریفلاکس علاوه بر ناراحتی فوری، می‌تواند دندان‌های شما را تخریب کند و به مری شما آسیب برساند.»کارشناسان می‌گویند، با وجود این میل درونی به خوردن بیشتر در شب، می‌توان این ولع به غذا را مهار کرد. مارتین خوردن بیشتر در طول روز، خوردن اسنک‌های سالم در فاصله وعده‌های غذایی که حاوی پروتئین و چربی‌های سالم باشند و خوردن یک شام راضی‌کننده را اما نه بیش‌ از حد اندازه توصیه می‌کند. این کار به سیر ماندن شما در شب یاری می‌رساند و وسوسه خوردن شامی سنگین و نیز خوردن اسنک پس‌ازآن را کاهش می‌دهد. وارن می‌گوید: «شما همچنین می‌توانید خود را به خوردن کمتر در شب‌ها عادت دهید.» او توصیه می‌کند که برای خودتان معلوم کنید که چه عاملی شما را به خوردن بیشتر در عصرها برمی‌انگیزد: آیا این کار را هنگام تماشای تلویزیون انجام می‌دهید؟ آیا در انتهای روز بیشتر تحت استرس قرار دارید؟

سپس فهرستی ذهنی از کارهایی که می‌توانید به ‌جای آن کارها انجام دهید، برای مثل صحبت کردن با تلفن، شستن رخت، یا پیاده‌روی را تهیه کنید.

در نهایت، اگر نمی‌توانید با این ولع خوردن اسنک در شب مقابله کنید، فقط گزینه‌های سالم‌تر را در وعده‌های کوچک‌تر انتخاب کنید. مارتین به‌جای خوردن یک اسنک پروتئین که باعث احساس پری در شما شود، مانند15 گرم بادام، یک تخم‌مرغ کاملا جوشیده یا ماست یونانی کم‌چربی را توصیه می‌کند. تغییرات کوچکی مانند اینها می‌توانند تاثیری بزرگ بر دور کمر و سلامت شما داشته باشند.

منبع: Yahoo Health

تاریخ نشر: ۱۶ تیر ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا