امروز

طب شفا

گرسنه ماندن باعث افزایش وزن می‌شود غذا بخوریم یا نه؟

"اشرف حاج حسین بابایی"که مدیر گروه تحقیقات یک شرکت تولید مواد غذایی است، روز شنبه در نشستی با عنوان"عادت‌های غلط غذایی" که درحاشیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی استان قزوین در دانشگاه بین‌المللی امام(ره) برگزار شد، افزود کاهش وزن باید از طریق یک برنامه مناسب و منظم ورزشی و غذایی صورت گیرد.

وی اظهار کرد: برخلاف تصور، گرسنه ماندن باعث می‌شود ذخیره‌سازی چربی در بدن افزایش یابد و بدن به دلیل فقدان دریافت مواد غذایی دچار آشفتگی شده و با دریافت اولین مواد غذایی آن را به چربی تبدیل کند.

به عقیده این کارشناس بهترین روش کاهش وزن تمرینات مرتب ورزشی و رژیم غذایی مناسب است و محروم کردن بدن از مواد غذایی مورد نیاز آن هم به مدت طولانی روش درستی نیست.

بابایی سریع غذا خوردن را یکی از عادات غلط رایج در میان مردم ذکر کرد که موجب افزایش وزن می‌شود.

وی اضافه کرد:از زمان شروع غذا تقریبا ‪ ۲۰‬دقیقه طول می‌کشد که علایم سیری به‌مغزبرسد، بنابراین با خوردن غذا ظرف پنج دقیقه این فرصت از مغز سلب شود و باعث پرخوری و پرکردن معده بیش از مقدار مورد نیاز می‌شود.

مدیر گروه تحقیقات شرکت تولیدی فرزاد گفت آب نخوردن به اندازه کافی از دیگر عادتهای غلط تغذیه‌ای است که موجب افزایش وزن می‌شود زیرا آب یک ماده ضروری برای فعالیتهای بدن از جمله سوزاندن کالری محسوب می‌شود.

وی گفت مواد معدنی با مصرف این مواد به اندازه کافی جذب بدن می‌شوند و اضافه کرد افرادی که به اندازه کافی سبزیجات و میوه مصرف نمی‌کنند حافظه ضعیف‌تری دارند.

این کارشناس با بیان این مطلب که خوردن تنقلات در زمان نامناسب باعث ایجاد عادت غذایی ناسالم می‌شود، افزود: مصرف میان وعده در صورت فقدان تداخل با مصرف وعده‌های غذای اصلی هیچ ضرری برای بدن ندارد.

وی مناسب‌ترین زمان استفاده از میان وعده‌ها را ساعت ‪ ۱۰‬و ‪ ۱۷‬ذکر کرد و گفت: میان وعده‌ها نظیر تنقلات باعث تامین انرژی، مواد معدنی، ویتامین ها و پروتئین مورد نیاز روزانه بدن می‌شود.

بابایی نخوردن صبحانه را یک اشتباه بزرگ دانست و گفت : صبحانه سالم نه تنها باعث افزایش انرژی و بازماندن فکر و ذهن می‌شود بلکه موجب انتخاب و مصرف وعده‌های غذایی دیگر در طول روز خواهد شد.

وی مواد لبنی کم چرب، تخم مرغ، نان سبوس دار، مصرف کربوهیدراتها مانند سیب‌زمینی که موجب مقاومت بیشتر ماهیچه‌ها می‌شود را از جمله مواد غذایی مفید برای صرف صبحانه عنوان کرد.

تاریخ نشر: ۲ اسفند ۱۳۹۳

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا