امروز

طب شفا

صبحانه و دیابت

بررسی‌ها نشان می‌دهند پزشکان در وعدهٔ صبحانه به افراد دیابتی توصیه می‌کنند، خوردنی‌هایی مانند شیر بدون چربی یا ماست بدون چربی را قرار دهند، همینطور مصرف نیم فنجان میوه تازه شامل مخلوطی از توت فرنگی، موز و یا حتی ذغال اختهٔ آبی می‌تواند بسیار مفید باشد.

شرط اول این است که افراد حتماً صبحانه میل کنند چرا که مصرف صبحانه ابتلا به دیابت را کاهش می‎‎دهد و برای همین نیز می‎‎گوییم با صبحانه، بدون دیابت.

وی، دومین موضوع مهم در این رابطه را رعایت رژیم غذایی‌ منظم، متعادل و متنوع با سه وی‍ژگی مصرف چربی و شیرینی کم، سبزیجات سالم و میوه‌های غیرشیرین، مصرف حداقل روزی دو لیوان شیر کم‌چرب و پاستوریزه و گوشت سفید اعم از گوشت مرغ و ماهی، نان و غلات و برنج به اندازه کافی ذکر کرد.به بانوان خانه‎‎دار آشپزی بدون روغن و نمک، پخت کامل انواع غذاها، استفاده از سبزیجات به ویژ‍ه سبزیجات تازه در پخت غذا و نیز مصرف هفته‌ای سه تا چهار نوبت سبزی ‌خوردن تازه در رژیم غذایی خانواده توصیه می‏‌شود.

همچنین افراد به جز فعالیت‌های روزانه حتماً روزی 30 تا 45 دقیقه، پیاده‌روی تند یا نرم ‌دویدن را در برنامه روزانه خود قرار دهند.وی، آموزش دادن مدیریت استرس، همدلی و ارتباط در اجتماع، آموزش مهارت‌های سالم ‌زیستن و نه ‌گفتن به فرزندان و نیز رعایت این اصول از سوی خود والدین را در جلوگیری از بروز استرس و مشکلات روحی و ‌روانی به عنوان یکی از علل دیابت، مهم دانست. وی به افرادی که در خانواده‏شان یک بیمار دیابتی دارند، اکیداً توصیه کرد، پس از سن 30 سالگی نه تنها برای آزمایش تست قند خون بلکه برای مشاوره به مراکز درمانی مراجعه ‌کنند.

بهترین صبانه برای دیابتی‌ها صبحانه‌ای است که در آن از نان‌هایی استفاده شود که حاوی آرد کامل باشد، به این منظور که آرد سفید نباشد و یا اینکه از نان‌های سبوس دار استفاده کنند.

دیابتی‌ها در صورتی که قصد دارند از نان جو استفاده کنند توجه داشته باشند که این نان همراه با عصاره مالت نباشد، زیرا عصاره مالت یک مقدار شیرین کننده دارد و قندشان بالا می‌رود.  
 
افراد دیابتی ترجیحا از نان سنگک و بربری برای صبحانه استفاده کنند و در صورتی که به این نان‌ها دسترسی نداشته باشند، نان تافتون و لواش را جایگزین کنند.  
 
افراد دیابتی بهتر است که حتما فیبر صبحانه‌ای داشته باشند، به عنوان مثال از خیار و گوجه فرنگی در صبحانه استفاده کنند تا فیبرشان تامین شود، زیرا این فیبر باعث می‌شود که هم سرعت افزایش قند در خونشان کاهش پیدا کند و هم اینکه موجب می‌شود دیر‌تر گرسنه شوند.  
 
افراد دیابتی اگر اضافه وزن نداشته باشند، می‌توانند از کره استفاده کنند اما در مورد مربا بهتر است از مرباهای رژیمی استفاده کنند، با توجه به اینکه در حال حاضر بعضی شرکت‌ها مربای مخصوص دیابتی‌ها تولید می‌کنند که موجب می‌شود به جای استفاده از قند و ساکارز از قندهای مصنوعی استفاده کنند و هیچ تاثیر منفی هم نخواهد داشت.

گفتنی است، پژوهشگران خوردن وعدهٔ صبحانه را برای افراد مبتلا به دیابت بسیار ضروری می‌دانند، زیرا این وعده می‌تواند سبب کاهش اشتهای آن‌ها در طول روز و همینطور تامین انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های روزانه شود.

در کنار مصرف میوه و لبنیات کم چرب، این دسته از افراد می‌توانند دانه‌های آجیل فاقد نمک را به میزان کم مصرف نمایند.
در خصوص فیبر‌ها، مصرف غلات کم شکر و همینطور بلغور جوی دو سر ساده می‌تواند علاوه بر خاصیت سیر کنندگی، مانع از افزایش بیش از اندازه قند خون این افراد شود.
در کل پزشکان به افراد مبتلا به دیابت توصیه می‌کنند از خوردن مواد غذایی پر چرب و شیرین، مواد غذایی حاوی نشاسته بالا، گوشت دارای چربی و همینطور لبنیات پرچرب اجتناب نمایند و در عوض از میوه‌ها و سبزیجات تازه در رژیم غذایی خود بهره بگیرند.

تاریخ نشر: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا