امروز

طب شفا

طبقه بندی علائم شیزوفرنی

طبقه بندی علائم شیزوفرنی تشخیص اسکیزوفرنی(شیزوفرنی) علائم منفی در بیماری شیزوفرنی علائم مثبت در بیماری شیزوفرنی علائم شناختی در بیماری شیزوفرنی در این مقاله بررسی خواهند شد

تشخیص اسکیزوفرنی(شیزوفرنی): پیش از تشخیص شیزوفرنی، پزشک سایر عواملی را که ممکن است علائم شیزوفرنی ایجاد کنند، بررسی می‌کند. ممکن است سایر بیماری‌های مغزی یا فیزیکی علت‌هایی شبیه به شیزوفرنی ایجاد کنند. پزشک می‌خواهد با خانواده بیمار و تاریخچه پزشکی بیمار به بحث بپردازد و یک بررسی فیزیکی انجام دهد. پزشک ممکن است نمونه‌های خون یا ادرار را بخواهد تا ببیند داروها، مواد مخدر یا یک بیماری فیزیکی دیگر سبب بروز علائم شیزوفرنی نباشد.

علائم منفی در بیماری شیزوفرنی: علائم منفی در شروع بیماری رخ می‌دهد و شخص فکر نمی‌کند که به درمان احتیاج دارد. علائم منفی عموما همراه با تخریب آرام عملکرد است که منجر به فعالیت اجتماعی کمتر شده و شامل موارد زیر است:

احساسات کند (فقدان ابراز احساسات)،

احساسات نامناسب (خندیدن به هنگام مشاهده صحنه‌های خطرناک)،

تغییر در کلام (صحبت کردن به صورت یکنواخت و کند)،

علائم مثبت در بیماری شیزوفرنی: موارد زیر علائم مثبت نامیده می‌شوند، چون به رفتارهایی اشاره می‌کنند که به شخصیت فرد افزوده می‌شود.

توهم بینایی شنیداری: شایع ترین توهم در شیزوفرنی، شنیدن اصوات است. ممکن است بیمار با صداهایی صحبت کند که هیچکس دیگر نمی‌شنود و یا حس کند که آن صداها راهنمایی‌هایی به او می‌کنند. توهمات دیداری شنیداری ممکن است منجر به صدمه زدن به دیگران شود.

 توهم در افکار: عقاید شخصی سرسختانه‌ای هستند که در واقعیت وجود ندارند. به عنوان مثال، برخی افراد مبتلا به شیزوفرنی ممکنست اعتقاد داشته باشند که تلویزیون رفتارهای آنها را هدایت کرده یا اینکه نیروهای خارجی افکار آنها را کنترل می‌کنند.

علائم شناختی در بیماری شیزوفرنی: این علائم نافذتر از علائم مثبت و منفی هستند و شامل موارد زیر هستند:

اشکال در فهم اطلاعات ورودی به مغز،

اشکال در توجه،

مشکلات حافظه‌ای.

افرادی که مبتلابه این بیماری می‌شوند، همواره احساس نگرانی و ناراحتی دارند، توانایی برای استراحت کردن و خواب را از دست می‌دهند و نمی‌توانند از هیچ مساله‌ای احساس لذت کنند. البته تاثیر بیماری بر هر شخص، تقریبا متفاوت است اما به شکلی مشابه، در اکثر مبتلایان به شیزوفرنی، افراد صداهایی را در گوش خود می‌شنوند و برخی دیگر نیز تصاویری خیالی و محو از واقعیت را تصور می‌کنند که برای لحظاتی ممکن است برایشان جذاب یا در عین حال بسیار ترسناک باشد.

 

تاریخ نشر: ۲۶ تیر ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا