امروز

طب شفا

تشخیص تفریقی شیزوفرنی

هر کسی که صداهایی می‌شنود، دارای شیزوفرنی نیست.هر کسی که رفتار بدبینانه یا بی‌اعتمادی دارد، شیزوفرنی ندارد.اخلاق جنون آمیز نشانه شیزوفرنی نیست. در ادامه مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت....

ممکن است بیماری‌های فیزیکی از قبیل عفونت‌ها، سرطان‌ها، اختلالات سیستم عصبی، اختلالات تیروئیدی و اختلالات سیستم ایمنی موجب علائم جنون‌آمیز شود. جنون همچنین می‌تواند عارضه جانبی برخی داروها باشد.شیزوفرنی با تجزیه شخصیت یا چندشخصیتی بودن یکسان نیست. چند شخصیتی بودن یک اختلال جداگانه و نادر است.

با وجود آنکه برخی افراد دارای شیزوفرنی گرایش‌های خشونت‌آمیزی دارند، بیشتر آنها چنین رفتاری ندارند. خیلی از آنها به داخل خود فرومی‌روند تا اینکه با دیگران مباشرت کنند.

هر کسی که رفتار بدبینانه یا بی‌اعتمادی دارد، شیزوفرنی ندارد. برخی افراد اختلال شخصیتی بدبینی دارند و آن عبارتست از بدبینی یا بی‌اعتمادی به دیگران بدون دیگر ویژگی‌های شیزوفرنی.

هر کسی که صداهایی می‌شنود، دارای شیزوفرنی نیست. برخی افراد دارای افسردگی ممکن است صداهایی بشنوند. شنیدن صداها ممکنست ناشی از یک بیماری پزشکی جدی یا از اثرات دارو باشد.

 

درمان شیزوفرنی:

شخصی که شیزوفرنی دارد، توهمات بینایی، شنیداری و توهمات را در افکار خود واقعی می‌پندارد و اغلب اعتقاد دارد که به کمک پزشکی نیاز ندارد.

درمان‌های غیردارویی

درمان فردی: درمانگر به شخص بیمار کمک می‌کند تا نحوه برخورد با افکار و شرایط ایجاد کننده اضطراب را یاد بگیرد و خطر عود بیماری را کاهش دهد. بدین‌ترتیب، الگوهای منفی افکار و رفتار را تحت کنترل قرار می‌دهد. متخصص درمان‌شناسی می‌تواند به بیمار کمک کند تا از برنامه دارویی خود پیروی کند.

درمان خانوادگی: برای بیماران مبتلا به شیزوفرنی، پذیرفته شدن در جمع خانواده و دوستان از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر اعضای خانواده، بیماری و شرایط ایجاد کننده اضطراب را درک کنند و به فرد کمک کنند تا به برنامه داروی خود عمل کند، در این صورت شانس بیشتری برای پیشرفت خواهد داشت.

جلسات روان‌درمانی: در این جلسات بیمار می‌آموزد، فشارهای روحی خود را کاهش دهد، ارتباطات اجتماعی خود را تقویت کرده و تنش‌های خود را کنترل کند. همچنین با علائم عود احتمالی این بیماری مانند عصبانیت و اختلال در خواب آشنا می‌شود.

توانبخشی: آموزش مهارت‌های اجتماعی و شغلی لازم برای زندگی مستقل، بخش مهمی از درمان است. افراد شیزوفرنی که به آنها کمک می‌شود تا شغلی پیدا کنند و شغلشان را حفظ کنند، بهبود بیشتری در علائم خود دارند.

درمان دارویی:

داروهای ضدجنون، اساس درمان را تشکیل می‌دهند. تا سال 1990، داروهای ضدجنون در کنترل علائم مثبت بیش از علائم منفی مؤثر بودند. نسل جدید داروهای ضدجنون مدیریت مؤثرتری برای علائم مثبت و منفی را تأمین می‌کند.

افراد سیگاری ممکن است به دوزهای بالاتری از داروهای ضدجنون احتیاج داشته باشند، چرا که نیکوتین با این داروها تداخل دارد. مصرف داروها در درازمدت می‌تواند مشکلات جدی‌تری را ایجاد کند. اختلال تاخیری یکی از این عوارض است که اختلال در حرکات محسوب می‌شود. این اختلال‌ها بیشتر در اطراف دهان، لب‌ها و، زبان و بعضی وقت‌ها در قسمت‌های مختلف بدن مشاهده می‌شوند. (می‌تواند شبیه به تیک‌های عصبی باشد.)

تاریخ نشر: ۱۴ تیر ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا