امروز

طب شفا

بهترین سن ارتودنسی و دانستنی های در رابطه با ارتودنسی

عوارض نامرتبی دندان‌ها ،انواع ارتودنسی ، علل مشکل‌های فکی و دندانی  ،بهترین سن برای ارتودنسی، مراحل درمان ارتودنسی ، مشکل ارتودنسی بعد از سنین بلوغ در این مقاله بررسی خواهد شد.

نظر مردم درباره ارتودنسی، برای زیباترکردن دهان است اما هدف اصلی این است که بیمار بتواند به راحتی غذا بخورد و بهداشت را رعایت کند. نامرتب بودن دندان‌ها علاوه بر نازیبا کردن دهان عارضه‌هایی دارد که سال‌ها بعد بروز می‌کند.

عوارض نامرتبی دندان‌ها:

دندان‌های نامرتب به خوبی روی هم قرار نمی‌گیرند و بیمار موقع جویدن و حتی حرف زدن مشکل دارد چون در یک ناحیه فشار بیشتری روی دندان وارد می‌شود و در ناحیه دیگر فشار کمتر. پخش شدن فشار به‌طور نامناسب باعث ساییدگی شدید در بعضی از دندان‌ها، تحلیل لثه و استخوان می‌شود. پوسیدگی دندان نیز در این افراد بیشتر دیده می‌شود چون بعضی از دندان‌ها طوری روی هم قرار گرفته‌اند که امکان استفاده از نخ دندان وجود ندارد و مسواک نیز نمی‌تواند تمام سطوح را به خوبی تمیز کند.

روش ارتودنسی در دندان‌پزشکی این مشکل را برطرف می‌کند.

ارتودنسی به 2 نوع تقسیم می‌شود. نوع اول که ارتودنسی متحرک است و با استفاده از پلاک‌های متحرک انجام می‌شود و نوع دوم یا ارتودنسی ثابت که اغلب مردم آن را به اسم سیم‌کشی می‌شناسند.

دو ارتودنسی چه تفاوتی با هم دارند؟

هدف از درمان‌های متحرک، اصلاح رابطه بین فک بالا و پایین است. در واقع با ارتودنسی متحرک می‌توان فک را در محل درست قرار داد. در این روش برای ساخت پلاک قالبی از دهان بیمار گرفته و به لابراتوار دندان‌پزشکی فرستاده می‌شود. بیمار می‌تواند پلاک را قبل از خوردن غذا، از دهان خود بیرون بیاورد. پلاک‌های متحرک قبل از بلوغ و برای اصلاح شکل فک کاربرد دارد. بعد از بلوغ تغییر شکل فک با ارتودنسی امکان‌پذیر نیست و باید کنار ارتودنسی جراحی هم صورت بگیرد، البته این کار خیلی سخت است. ارتودنسی ثابت برای مرتب‌کردن دندان‌های بزرگسالان استفاده می‌شود.

اصلا چرا مشکل‌های فکی و دندانی به‌وجود می‌آید؟

ساختار فکی – دندانی تا حد زیادی وابسته به ژنتیک انسان‌هاست ولی عوامل محیطی هم در بروز اختلال‌های فکی- دندانی نقش مهمی دارند. مثلا کودکانی که تا سن بالا پستانک می‌خورند یا عادت به مکیدن انگشتشان دارند، دچار ناهنجاری در فک و دندان می‌شوند.

بهترین سن برای ارتودنسی چه زمانی است؟

دندان‌های همه کودکان باید در سن 9-7 سالگی توسط متخصص ارتودنسی بررسی شود تا در صورت وجود اختلال در فک و دندان‌ها، درمان ارتودنسی شروع شود. هرچه سن بالاتر برود درمان‌ها مشکل‌تر، تخصصی‌تر و پرهزینه‌تر خواهند شد. بهترین سن وقتی است که همه دندان‌های دائمی رویش پیدا کرده‌اند، یعنی سن 13-12 سالگی، اما منظم کردن دندان‌ها در سنین بالاتر هم امکان‌پذیر است و محدودیت سنی ندارد البته به شرط سلامت لثه و استخوان‌ها ولی اصلاحات فکی با ارتودنسی مختص به سنین قبل از بلوغ است، اصلاحات فکی بعد از بلوغ باید توسط جراح فک و صورت انجام شود.

آیا درمان تک‌مرحله‌ای است؟

بعد از درمان ارتودنسی ثابت، مرحله بعدی درمان ارتودنسی متحرک است. چون لثه انسان مانند کش عمل می‌کند و بعد از اینکه سیم خارج شد، لثه تمایل دارد به حالت قبلی خود برگردد. برای اینکه الیاف لثه دوباره در وضعیت جدید ساخته شوند بعد از پایان ارتودنسی ثابت، دوره درمانی با پلاک متحرک شروع می‌شود که درمانی نگهدارنده و برای حفظ نتیجه است.

درمان چندساله است؟

درمان طولانی است و بین 1 تا 3 سال طول می‌کشد. درمان باید خیلی آهسته و تدریجی باشد تا جلوی تحلیل ریشه و استخوان گرفته شود. بیمار باید هر 4 تا 6 هفته یکبار ویزیت شود تا نیروهای وارده توسط سیم و فنرها تنظیم شود. هرچه سن بالاتر برود مجبوریم نیروی کمتری به سیم وارد و خیلی آهسته‌تر عمل کنیم.

مشکل ارتودنسی بعد از سنین بلوغ

اگر بیمار بعد از سنین بلوغ مراجعه کند به دلیل اینکه رشد فکی کامل شده است ممکن است تناسب بین اندازه فک و تعداد دندان‌ها وجود نداشته باشد. در این مواقع درمان ارتودنسی به تنهایی کفایت نمی‎کند و برای ایجاد تناسب نیاز به جراحی فک است ولی چنانچه بیمار تمایلی به جراحی نداشته باشد می‌توان با کشیدن بعضی از دندان‌های دائمی، اقدام به اصلاح دندان‌ها کرد. امکان حرکت دادن دندان‌ها در هر سنی وجود دارد (البته لثه و بافت‌های نگهدارنده دندان باید سالم باشند) ولی هر چه سن بالاتر می‌رود سرعت حرکت دندان‌ها کمتر می‌شود به همین دلیل طول مدت درمان ارتودنسی بیشتر است.

تاریخ نشر: ۲۴ شهریور ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا