امروز

طب شفا

کارهایی برای آرامش

خنده: خنده خلق و خو را بهبود می‌بخشد، موجب کاهش تنش می‌شود و محیطی مثبت ایجاد می‌کند. خنده منحصر به فرد است و موجب افزایش اندورفین و کاهش میزان ترشح هورمون استرس در بدن می‌شود. خنده هم برای شما هم اطرافیانتان مفید است.

انجام یک کار در یک لحظه: اغلب ما در جهان خلاقیت‌مدار امروز روی انجام چند کار در یک زمان تمرکز می‌کنیم و این مساله کیفیت زندگی را پایین می‌آورد بنابراین انجام یک کار در یک زمان موجب کاهش استرس می‌شود و کیفیت کار را بالا می‌برد.

نظم: سعی کنید همیشه منظم و مرتب باشید. یک میز کاری شلوغ یا یک اتاق به هم ریخته هم می‌تواند موجب استرس شود بنابراین نظم و ترتیب بر هر چیزی اولویت دارد.

تمرینات تنفسی: تمرینات تنفسی مختلفی وجود دارد که می‌توانید به وسیله آنها به آرامش برسید. بهترین نوع آن تمرین دم و بازدم هر کدام به مدت 4 ثانیه است. روش دیگر نشستن با چشم‌های بسته و احساس کردن دم و بازدم از ریه‌هاست. این تمرین تنفس را هرجایی می‌توان انجام داد؛ در محل کار، زمان ترافیک و در تختخواب قبل از خوابیدن.

موسیقی: گوش دادن به موسیقی روش خوبی برای کم کردن استرس و لذت بردن از آرامش در طول روز است. البته مطمئن باشید که موسیقی آرامش‌بخش گوش می‌دهید. موسیقی کلاسیک انتخاب خوبی است که ضربان قلب و فشارخون را پایین می‌آورد.

تصویر‌سازی ذهنی: می‌گویند فکر و جسم با هم در ارتباط هستند. با تصویرسازی ذهنی و تصور کردن خود در محیطی آرامش‌بخش می‌توانید آرامش را به خود هدیه کنید. تنها یک دقیقه زمان می‌برد اما همین یک دقیقه می‌تواند آرامشی را که می‌خواهید به شما بدهد.

ورزش: حتی یک پیاده‌روی کوتاه‌مدت تفاوت بسیاری ایجاد می‌کند. ورزش علاوه بر اینکه شما را از کارتان دور می‌کند موجب ترشح هورمون اندورفین می‌شود. ورزش منظم فواید بسیاری دارد از جمله کیفیت خواب را بالا می‌برد و از بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌کند.

تاریخ نشر: ۱۴ مرداد ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا