امروز

طب شفا

علائم وسواس در وجود شما

وسواس از گروه اختلالات اضطرابی است که به طور معمول در 2 تا 3 درصد جمعیت هرکشور دیده می شود.

مردم بیماری وسواس فکری- عملی را با اختلال شخصیت وسواسی اشتباه می گیرند. البته گاهی هم امکان دارد هر دو اینها در یک سوم موارد در فردی با هم دیده شوند.
وسواس از 20 سالگی شروع و در اکثر موارد به صورت مادام العمر نیز ادامه می یابد. ضمن این که بیماری مزمن و عود کننده است که میزان شیوع آن در زنان و مردان یکسان است.

وسواس شامل بخش فکری و عملی است. بخش فکری مجموعه ای از افکار تکراری است که بدون علاقه و اراده فرد در ذهنش هجوم می آورند و فرد سعی در دور کردن این افکار دارد. اما تنها وقت زیادی از او تلف می کند.
به گفته وی در صورتی که تلاش فرد برای از بین بردن افکار تکراری، اذیت کننده و مزاحم بیشتر از یک ساعت طول بکشد جزء علائم بیماری وسواس نیز محسوب می شود.
وسواس شستشوی زیاد دست ها
 وسواس عملی یعنی این که فردی به صورت تکراری کاری را مدام انجام دهد. مانند شستشوی بدن یا دست، اما در رابطه با برخی حوزه ها مانند آلودگی شایع تر است.
در واقع فرد به دلیل این که فکر می کند دست و بدنش آلوده شده و نگران است که به بدنش صدمه وارد نشود مدام سعی در تمیز کردن و شستشوی خود دارد.
متأسفانه وسواس شستن دست ها در برخی افراد تا حدی زیاد است که گاهی به زخم شدن پوست نیز منجر می شود.
وسواس نظم و ترتیب
وی وسواس عملی دیگر را وسواس نظم و ترتیب دانست که به دنبال آن اشتغال ذهنی فرد این است که وسایل و اشیاء باید سرجای خود به صورت منظم قرار گیرد و مدام مشغول انجام این کار است.
وسواس شمردن
حاجتی وسواس شمارش را از دیگر وسواس های عملی بر شمرد که فرد در پی آن مدام مشغول شمردن پله ها و… است.
 بیماران مبتلا به وسواس در تصمیم گیری هایشان دچار شک و تردید می شوند و کُندی در رفتار و اعمال آنها حس بدی را به دیگران القا می کند.
درمان وسواس
مصرف داروهای ضد وسواس برای درمان بیماران به کار بسته می شود اما با توجه به این که وسواس یک بیماری عود کننده است درمان یک تا دو سال باید ادامه یابد.
در موارد خفیف وسواس می توان از درمان های غیر دارویی هم کمک گرفت اما در موارد حاد باید از ترکیبی از درمان دارویی و غیر دارویی نیز بهره برد. اما به طور معمول میزان جواب دهی درمان دارویی 50 درصد، درمان غیر دارویی 50 درصد اما ترکیبی از هر دو 70 تا 80 درصد است.
 درمان های وسواس حال دارویی یا غیر دارویی باید به صورت شناختی- رفتاری توسط روانپزشکان یا روانشناسان بالینی نیز انجام شود.

تاریخ نشر: ۲۶ فروردین ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا