امروز

طب شفا

وابستگی شدید همسر به خانواده

قاعدتا اینطور نیست که زوج قبل از ازدواج متوجه شخصیت وابسته همسرشان (زن یا مرد) نشود چون در این وابستگی افراطی، فرد تقریبا برای همه کارهایش منتظر تصمیم‌گیری دیگران می‌ماند! شاید فرد به خاطرکوتاهی دوره نامزدی یا سهل‌انگاری و ... متوجه عمق وابستگی نامزدش نشود اما در نهایت از وجود چنین روحیه‌ای در او باخبر می‌شود.

اما یک قاعده کلی هست که معمولا افراد جذب کسانی می‌شوند که شبیه خودشان هستند، در واقع همان ضرب‌المثل قدیمی که «خدا نجار نیست اما در و تخته را خوب جفت می‌کند!» اینجا مصداق دارد. چراکه هیچ‌وقت فردی با شخصیت بسیار مستقل، که فردیت و هویتش به خوبی شکل گرفته، جلب فردی با شخصیت وابسته نمی‌شود یا اگر این اتفاق در سطوح ابتدایی آشنایی بیفتد، قاعدتا به ازدواج ختم نمی‌شود چراکه زوج روحیه‌ای بسیار متفاوت دارند و نمی‌توانند در کنار هم آرام بگیرند.

اما اگر به هر دلیلی یک فرد وابسته با یک فرد مستقل ازدواج کند، مسلما در زندگی با مشکلاتی مواجه می‌شوند که بهتر است با مراجعه به روان درمانگر، از روش‌های «زوج‌درمانی» استفاده کنند و فرد مستقل فکر نکند که به تنهایی از پس این مشکل برمی‌آید و می‌تواند همسرش را تغییر دهد چون خود این مداخله می تواند باعث افزایش درگیری و بروز مشکلات جدیدی می شود در واقع اگر زوجی که شخصیت یکی وابسته و دیگری مستقل (یا نه‌چندان وابسته) است، قصد دارند با وجود مشکلات به زندگی مشترک ادامه دهند، قدم اول این است که هر دو قبول کنند و بخواهند که باید رفتارشان را تغییر دهند. در این جلسات زوج‌درمانی، معمولا بعد از اینکه یکی از دو نفر، مشکل یا خواسته‌اش را بیان می‌کند، به این فکر می‌کنیم که چطور می‌توان این خواسته را برآورده کرد که به طرف مقابل هم آسیب نبیند و اذیت نشود. البته در طول این جلسات مشاوره‌های فردی هم کمک‌کننده است تا فرد وابسته بتواند درجه‌ای از استقلال را که برای زندگی مشترک لازم است، کسب و تجربه کند.

تاریخ نشر: ۱۹ مرداد ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا