امروز

طب شفا

توصیه های برای مبتلایان به بزرگی قلب

 افزایش اندازه قلب در افراد مختلف متغیر است که با توجه به عملکرد قلب نشانه‎هایی به وجود می‌آیند که عبارتند از تنگی نفس، فشار یا درد قفسه سینه، تپش قلب، تورم پاوزلو، سرگیجه، احساس سبکی در سینه و کاهش هوشیاری است.

علائم در بزرگی قلب:

علائم بیماران بسته به علت بیماری متفاوت است. در اوایل ، برخی  موارد بدون علامت هستند مثلا اکثر بیماری‌های دریچه‌ای و مادرزادی قلب، قبل از بزرگ شدن قابل توجه قلب فاقد علائم هستند.شایعترین شکایت بیماران  درد سینه ، تنگی نفس  یا تپش قلب می‌باشد.  هرچند که این علائم اختصاصی نبوده و در سایر انواع بیماری‌های قلبی ریوی و… نیز ممکن است بروز کنند. در اشکال خفیف بیماری و بزرگ شدن قلب، نشانه‌ها ممکن است تنها در صورت انجام فعالیت بدنی  ذکر شود ولی در اشکال شدیدتر بیماری و بزرگ شدن قلب این علائم  حتی  در هنگام استراحت نیز ظاهر شوند.

افرادی که به این بیماری مبتلا هستند باید از مصرف نمک پرهیز کنند.

فشار خون عامل اصلی ابتلا به این بیماری است، اما مبتلایان بیماری تنگی دریچه قلب و نارسایی دریچه قلب نیز ممکن است به این عارضه مبتلا شوند.

ابتلا به بیماری بزرگ شدن قلب ممکن است موجب نارسایی قلبی و ایجاد مشکل در اندام‌های تحتانی، شکم و ریه شود.

نارسایی کلیه و دیابت نیز می‌تواند منجر به نارسایی قلبی شود، افرادی که دچار بزرگی قلب هستند باید از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنند. بهترین ورزش برای این بیماران شنا است.

افرادی که به این بیماری مبتلا هستند باید از مصرف نمک پرهیز کنند، زمان بزرگی قلب امکان جذب مواد حاوی نمک بیشتر می‌شود و دقت در استفاده از مواد غذایی برای این بیماران الزامی است.

 با درمان‌های طبی می‌توان از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرد، بنابراین باید در صورت مشاهده علائم ابتلا به این بیماری به پزشک مراجعه شود.

تاریخ نشر: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا