امروز

طب شفا

خوراکی با خواص سلامتی

10 خوراکی با خواص سلامتی

سرکه: در موارد سوختگی‌های ساده سرکه می‌تواند از تاول زدن جلوگیری کند، اما اگر سوختگی عمیق یا شدید باشد، باید حتما تحت نظر پزشک درمان شود.

چای کیسه‌ای: تانن و کافئین موجود در چای می تواند در کاهش درد ناشی از تورم و التهاب موثر باشد. اگر با چشمان پف‌آلود از خواب بیدار شدید، چای کیسه‌ای را در آب داغ بخیسانید، مدتی صبر کنید تا خنک شود و آن را روی چشمان بسته خود بگذارید. چای کیسه ای هم چنین می تواند در بهبود لخته های خونی بعد از کشیدن دندان مفید باشد. در فصل تابستان هم برای از بین بردن آفتاب سوختگی می‌توان از چای کیسه ای استفاده کرد.

روغن زیتون: با مصرف روغن زیتون روی پوست ساییده شده یا ترک خورده، لطافت ابریشمی به پوست باز می گردد. برای رطوبت‌رسانی به موی رنگ شده هر شب قبل از خواب مقداری روغن زیتون به ساقه ی مو بمالید. هم چنین برای نرم کردن زبری پاشنه ی پا می توانید آن را با روغن زیتون چرب کنید و روی آن جوراب نخی بپوشید.

آووادو: ویتامین C ،E و کاروتنوئید (نوعی آنتی‌اکسیدان) موجود در این میوه ی سبز علاوه بر از بین بردن قرمزی و التهاب پوست آن را نرم می‌کند و خشکی و خارش را تسکین می‌دهد. اگر احساس می‌کنید، پوستتان نیاز به مراقبت زیبایی دارد، نیمی از یک آووکادو را به صورت پوره درآورید و به مدت 30 دقیقه به عنوان ماسک روی پوست صورت قرار دهید. فقط یادتان باشد، مقداری آووکادوی اضافی هم برای میان‌وعده‌تان بخرید تا وسوسه خوردن آواکادو باعث نشود که پوره را با چیپس بخورید!

چای زنجبیل، رازیانه یا نعناع: سبزیجات غنی از فیبر مانند خانواده کلم شامل گل کلم، کلم بروکلی و جوانه بروکسل برای بدن بسیار مفیداند، اما ممکن است، باعث ایجاد نفخ آزار دهنده در دستگاه گوارش شوند. برای مبارزه با این عوارض ناخواسته چای زنجبیل یا نعناع بنوشید یا چای را همراه با دانه‌های رازیانه دم کنید تا از شر نفخ خلاص شوید.

پاپایا (خربزه درختی): اگر نوشیدن این چای‌ها کمکی به درمان ناراحتی معده‌تان نکرد، پاپایا را به عنوان دسر امتحان کنید. آنزیم پاپائین با کمک به هضم غذا و جلوگیری از یبوست اثرات ضد نفخ و ضد گاز و از بین برنده ناراحتی‌های معده نشان داده است.

اسطخدوس: رنگ بنقش روشن اسطخدوس تاثیرات ضد اضطرابی دارد. ضمن اینکه عطر و بوی آن، درد عضلانی و تنش را با کاهش اسپاسم از بین می‌برد. مصرف مقداری از کرم دست حاوی عصاره اسطخدوس قبل از خواب باعث می‌شود، آرام بخوابید.

آلبالو: خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی آلبالو در تسکین درد نقرس شگفت‌آور است. مطالعات نشان می‌دهند، دردهای ناشی از تمرین ورزشی شدید یا کشیدگی عضلات با خوردن آلبالو بهبود می‌یابد و ارزش تحمل مزه ترش‌اش را دارد.

جوی دوسر: جوی دوسر به عنوان صبحانه پرطرفدار غنی از فیبر نه تنها سلامت قلب را بهبود می‌دهد، بلکه پوست را صاف و شفاف و لایه برداری می‌کند و جوش‌ها را از بین می‌برد. جوی دوسر ساده را در آب داغ بریزید، بعد از آنکه خنک شد، آ را چند دقیقه روی پوست آسیب دیده قرار دهید یا برای تسکین التهاب پوست می‌توانید آن را با بلغور جوی دوسر شستشو دهید. خبر خوب برای درمان ناراحتی‌های پوستی فصل تابستان مثل آفتاب سوختگی، گزش پشه، اگزما و خارش و تحریک پوستی ناشی از تماس با گزنه این است که جوی دوسر برای تمام این موارد چه از درون و چه از بیرون مقید است.

سیر: سیر یک ضد میکروب طبیعی است، این حبه‌های با رایحه تند از سرماخورگی جلوگیری می‌کنند یا دست کم علائم آن را تخفیف می‌دهند. عنصر کلیدی سیر آلیسین است که باکتری‌ها و ویروس‌ها را می‌کشد. اگر دچار آب ریزش بینی شدید، در صورتی که تحمل خوردن سیر خام را دارید، چند حبه آن را امتحان کنید، چراکه اثر ضد عفونی‌کنندگی قوی دارد.

از نقش دوگانه مواد غذایی موجود در آشپزخانه استفاده کنید و آنها را در درمان سوزش‌های جزئی، گزیدگی و تورم به‌کار گیرید. این موارد از درمان‌های خانگی می‌توانند ناراحتی‌های معمول را درمان کنند. اما به خاطر داشته باشید، این روش‌ها نباید جایگزین نظر و درمان پزشک شوند.

منبع: everyday health

تاریخ نشر: ۱۳ آبان ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا