امروز

طب شفا

ماکارونی را سرد بخوریم یا گرم؟

نشاسته معمولی و مقاوم تأثیر متفاوتی بر بدن دارند. هنگامی‌که نشاسته موجود در پاستا هضم شود به‌سرعت به قند تبدیل می‌شود اما پختن و سپس سرد کردن آن می‌تواند نشاسته مقاوم این غذا را بالا برد.پژوهشی جدید نشان داده است نشاسته مقاوم که از سرد شدن غذاهای گرم  نشاسته ای  بوجود می آید منفعتهای زیادی برای سلامتی انسان دارد.یک مطالعه نشان می دهد که بافت ماکارونی بعد ازپختن تغییر پیدامی کند و گرم کردن دوباره ماکارونی سرد شده افزایش قند خون را تا 50 درصد کاهش می دهد.

به گفته محققان دانشگاه سری در گیلدفورد لندن دلیل این موضوع این است که نشاسته معمولی از زنجیره‌های درهم‌پیچیده مولکول‌های قند تشکیل‌شده است که به‌راحتی به مولکول‌های مجزای قند در روده شما تجزیه می‌شوند و سپس به‌سرعت جذب می‌شوند و اگر این قند سوزانده نشود به چربی تبدیل می‌شود. اما در نشاسته مقاوم آن زنجیره‌های گلوکز دیگر در روده کوچک شما (یعنی جایی که غذا به‌طور عادی خرد می‌شود و مواد غذایی جذب می‌شوند) تجزیه نمی‌شود. معنی این حرف این است که جریان ورود گلوکز به خون شما به‌کندی صورت می‌گیرد، انسولین ناگهان بالا نمی‌رود و شما به مدت طولانی‌تر احساس سیری می‌کنید.
کربوهیدارت ها در جهان کاهش وزن به یک دشمن تبدیل شده اند ؛ این در حالی است که تصور می شود غذاهای نشاسته ای مانند ماکارونی و سیب زمینی چند کیلو به وزن اضافه می کنند.در حالی که ماکارونی و سیب زمینی خوشمزه هستند، آنها مملو از کربوهیدرات فراوان هستند و این موضوع باعث شده افرادی که رژیم غذایی کم کربوهیدارت دارند از مصرف آنها ممانعت کنند.

با این وجود طبق مطالعات جدید، پخت یک کاسه ماکارونی و گرم کردن مجدد آن پس از سرد شدن نسبت به ماکارونی گرمی که تازه پخته شده است برای سلامتی بهتر است.همچنین یک محقق دانشگاه «سوری» در انگلیس گفته است اگر شما ماکارونی بپزید و بگذارید سرد شود، ساختار مواد غذایی آن تغییر می کند و بدن آن را شبیه یک فیبر هضم می کند.

برای بررسی این موضوع دکتر «مایکل موسلی» روزنامه نگار انگلیسی و نویسنده کتاب پر فروش «رژیم غذایی سریع» در یک مطالعه که چند هفته بطول انجامید میزان سطح قند خون داوطلبان را پس از مصرف ماکارونی اندازه گرفت.
در این مطالعه دیده شد، قند خون و انسولین افرادی که ماکارونی سرد مصرف کرده بودند نسبت به افرادی که ماکارونی تازه پخته شده مصرف کرده بودند به اندازه کمی افزایش یافت.

این کشف یک روش «آسان و راحت» برای بهبود سلامت بدن است.
 با استفاده از این روش می توانیم بدون تغییر یک ماده غذایی و تنها با تغییر دما، یک غذای مملو از کربوهیدارت را به یک غذای مملو از فیبر تبدیل کنیم.به عبارت دگیر ، برخی غذاها در وعده دوم سالمتر از وعده اول هستند.
خوردن نشاسته مقاوم می‌تواند برخی از تغییرات مضری را که خوردن گوشت قرمز می‌تواند برای روده داشته باشد کاهش دهد. این نشاسته به‌طور طبیعی در بسیاری از غذاها مانند موز (البته درصورتی‌که هنوز سبز است خورده شود)، در برخی دانه‌ها و نیز جو خام وجود دارد. اما پختن غذاهای نشاسته دار و سپس سرد کردن آن‌ها می‌تواند نشاسته مقاوم آن‌ها را افزایش دهد. همچنین گرم کردن مجدد غذایی مثل پاستا حتی موجب مقاوم‌تر شدن نشاسته می‌شود. این به معنی انسولین کمتر، گلوکز خون کمتر، گرسنگی کمتر و فیبر بیشتر است.
بسیاری از ما از افزایش وزن جلوگیری می‌کنیم و به دنبال کاهش آن هستیم. بنابراین به ایجاد شمار زیادی تغییر کوچک در عادات غذایی خود نیاز داریم که خوردن باقی‌مانده سرد غذاهای گرم شده یکی از این راه‌ها است. البته نشاسته مقاوم به معنای پایان عصر چاقی نیست اما می‌تواند به‌عنوان سلاحی در این راه عمل کند.

منبع : www.salamaneh.com

تاریخ نشر: ۳۰ فروردین ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا