امروز

طب شفا

نکات بهداشتی در آشپزخانه

 گرچه معمولا مواد‌غذایی در دسترس ما ایمن هستند، اما شما هم می‌توانید کارهایی انجام دهید تا از بروز مشکلات احتمالی در آشپزخانه جلوگیری کنید. عادات شما در آماده کردن مواد‌غذایی ممکن است، در ایجاد آلودگی مواد‌غذایی نقش داشته باشند.

مهم‌ترین مقصرها در آشپزخانه‌ در آلودگی مواد‌غذایی عبارتند از:

دست‌های شما: شستن دست‌هایتان به‌طور کامل و مکرر بهترین راه برای پیشگیری از انتشار آلودگی در آشپزخانه‌تان است. البته فقط کافی نیست که به اصطلاح آبی به دست‌هایتان بزنید. بلکه باید دست‌هایتان را با صابون بشویید، دست‌هایتان را به هم بمالید و آبکشی کنید. حواستان به پاک کردن شیر آب هم باشد. اگر مرغ را برای پختن آماده کرده‌اید و عصاره آن روی دست‌‌هایتان باقی مانده است، بار اول که شیر را باز می‌کنید تا دست‌های‌ آلوده‌تان را بشویید، شیر آب هم آلوده می‌شود. بنابراین پس از آنکه دست‌هایتان را شستید، بهتر است شیر آب را هم با مواد ضدعفونی پاک کنید.

تلفن‌های همراه و تبلت‌ها: وسایل الکترونیکی ممکن است، در هر جای خانه - از جمله در آشپزخانه باشند، در ‌آنجا هنگام آماده کردن مواد‌غذایی به آسانی ممکن است با باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها آلوده شوند. بنابراین اگر کارتان را در آشپزخانه متوقف می‌کنید تا به سراغ تلفنتان بروید، پیش از بازگشتن برای ادامه آماده کردن غذا دست‌هایتان را بشویید.»

حوله‌های پارچه‌ای: یک بررسی اخیر نشان داده که حوله‌های آشپزخانه یکی از کانو‌های اصلی آلودگی متقاطع هستند. پژوهشگران افرادی را مورد مشاهده قرار دادند که بدون شستن دست‌هایشان از حوله برای پاک کردن آنها استفاده می‌کردند و بعد همان حوله را پس از شستن دست‌هایشان برای خشک کردن آنها به کار می‌بردند و به این ترتیب دوباره دست‌هایشان را آلوده می‌کردند. استفاده از حوله یکسان برای خشک کردن ظرف‌ها، پاک کردن دست‌ها و تمیز کردن سطوح باکتری‌ها را به همه این سطوح منتشر می‌کند.

اگر از حوله‌های پارچه‌ای استفاده می‌کنید، یکی را فقط برای خشک کردن دست‌ها و دیگری را فقط برای خشک کردن ظرف‌ها به کار ببرید، این حوله‌‌ها را به‌طور روزانه بشویید.

اسفنج‌ها: اسفنج‌های ظرفشویی محلی مناسب برای رشد باکتری‌ها است. برای اینکه بتوانید بدون خطر ایجاد آلودگی از این اسفنج‌ها استفاده کنید، راه‌حل ضدعفونی کردن آنها در مایکروویو است. اسفنج را تر کنید و برای20 ثانیه در مایکروویو بگذارید تا باکتری‌های زیانبار جای گرفته درون آنها از بین بروند.

 

منبع: Yahoo Health

تاریخ نشر: ۸ آبان ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا