امروز

طب شفا

نسخه‌ای که نباید برای کنترل درد نوشت

درد یک فاکتور واحد نیست

درمان و کنترل درد مملو از احتمالاتی است همچون مواردی که ذکر شد. هیچ بیومارکری برای درد وجود ندارد و ارزیابی کردن شدت درد به مهارت‌های ارتباطی پزشک و بیمار وابسته است. درد یک فاکتور واحد نیست، بلکه شماری از فاکتورها را شامل می‌شود که روی هم اثر می‌گذارند. اپیوئیدها درمان درد را آسان نمی‌سازند، بلکه آن را پیچیده می‌کنند. اپیوئیدها قویا علائم بیماری‌های روانی را فرو می‌نشانند، اما برای همه‌ شرایط مشابه این بیماری‌ها مصرف نمی‌شوند. چگونه می‌توانم تشخیص دهم که آیا اپیوئید، درد ناشی از سرطان این بیمار را فرو می‌نشاند یا اینکه سبب تسکین رنج خانوادگی او می‌شد؟ احتمالا افتراق بین این دو نوع درد نادرست باشد، زیرا هر یک از این دو نوع درد در ارتباط با دیگری است.

این مسئله در بیمارانی که با اعتیاد، مشکلات سلامت روانی و درد درگیرند، بسیار بغرنج‌تر است. درد در این بیماران همانند دیس‌پنه در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی و بیماری مزمن انسداد ریوی است. تجویز اپیوئید برای درد همانند تجویز فوروزماید برای دیس‌پنه است، یعنی همیشه تجویز نمی‌شود و باید با احتیاط تجویز شود.

با این حال معتادان بیش از هر گروه دیگری از درد رنج می‌برند. بیمارانی که با درد، اعتیاد و مشکلات روانی درگیرند، به عنوان چالشی برای سنجش توانایی پزشکان در تامین درمان بی‌خطر و دلسوزانه، به حساب می‌آیند. از هنگامی که شروع به درس دادن در زمینه‌ کنترل درد کرده‌ام، تلاشم این بوده که مخاطبان و شنوندگانم را به ابزارهای کارا برای مراقبت از این بیماران پیچیده مجهز کنم.

اولین تلاشم برای راهنمایی پزشکان در منجلاب اپیوئیدها، اعتیاد و بیماری‌‌های روانی، سخنرانی‌ای تحت عنوان «ده نسخه‌ای که هرگز نباید نوشت» بود. از آن زمان سخنرانی‌های من مقداری کامل‌تر شده‌اند. اکنون می‌دانم که ممنوع کردن یک رفتار خاص و مقایسه با ارائه راه‌حل که امیدوارم در سخنرانی‌هایم در Hospital medicine 2015 به آن نائل شوم، سودمندی کمتری دارد. عنوان این نوشته را هم همانند اولین سخنرانیم انتخاب کردم تا یادآور این باشد که در این راه ،کنترل درد، هرگز نباید با ناامیدی فلج شد.

10 نسخه‌ای که نباید برای کنترل درد نوشت

آلپرازولام (Xanax®)، زیرا لورازپام (Ativan®) ایمن‌تر است.

متادون را برای درد تجویز نکنید، مگر اینکه در این زمینه بسیار باتجربه باشید.

اپیوئیدها را بیش از معادل 100 میلی‌گرم مورفین در روز تجویز نکنید.

Carisoprodol (Soma®) یا Butalbital که از دسته‌ باربیتورات‌های کوتاه‌اثر به شمار می‌آیند.

ترامادول؛ بر خلاف تصور، این دارو برای بیمارانی که در معرض خطر بالا قرار دارند ایمن‌تر نیست.

محرک‌های روانی کوتاه‌اثر (آمفتامین، متیل‌فنیدات یا همان ریتالین).

مپریدین (Demerol®).

هیدروکدون طولانی‌اثر (Zohydro®).

تجویز هر اپیوئید پیش از ارزیابی پیشینه‌ وضعیت سلامت روانی و اعتیاد بیماران.

هر تجویزی، مادامی که بیمار رفتار خشن و تند از خود نشان می‌دهد، ممنوع است.

تاریخ نشر: ۸ آبان ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا