امروز

طب شفا

تغییر سبک زندگی افراد مبتلا به دیابت

تغییر سبک زندگی افراد مبتلا به دیابت مهم است

مطالعه «حرکت برای سلامت دیابتی‌ها» که در سطح ملی، چندمرکزی با شیوه تصادفی‌شده و با حضور گروه کنترل انجام شد، اثرات درازمدت برنامه‌های سخت مداخله‌ای تغییر روش زندگی و افزایش فعالیت فیزیکی را برای بررسی کاهش وزن پایدار (با کاهش کالری مصرفی) در بیش از 5000 فرد دارای اضافه وزن و چاق مبتلا به دیابت نوع 2 مورد ارزیابی قرار داده است. بیماران، جلسات گروهی و فردی درمان را به‌صورت هفتگی به مدت 6 ماه دریافت کردند و پس از آن نیز هر دو ماه یکبار مورد ارزیابی قرار داشتند. کارآزمایی مذکور پس از حدود 6/9 سال متوقف شد، زیرا یافته‌های اولیه نشان می‌دادند که بیماران گروه مداخله، کاهش وزن بیشتر، کاهش قابل توجه در HbA1C، بهبود بیشتر در تناسب اندام، و بهبود عوامل خطر کاردیوواسکولار، به‌جز سطح کلسترول LDL را تجربه کردند، هرچند پیامدهای اولیه حوادث قلبی‌عروقی بهبود نیافتند. اما آیا این موضوع، بدین‌معنا است که مداخلات روش زندگی پاسخ سوال ما نیستند؟ مسلما نه! فقط به این معناست که تنها پاسخ موجود هم نیستند. مداخلات فشرده‌ای که در این کارآزمایی انجام شدند، قابل اجرا در سطح مراقبت‌های اولیه شلوغ کنونی نیستند، اما بهترین مکان برای فراهم آوردن توصیه‌های هوشمندانه و مبتنی بر شواهد در جهت کاهش وزن و یادآوری دوباره آنها در هر ملاقات بیمار است.

این توصیه‌ها باید شامل موارد زیر باشند:

افزایش مصرف سبزیجات و میوه‌ها، اما نه آب‌میوه. نتایج یک مطالعه کوهورت که در اسپانیا انجام شد، دریافت با مصرف 3 وعده از این مواد در هفته، کاهش قابل توجهی در بروز بیماران مبتلا به دیابت دیده می‌شود. هرچه تعداد مصرف وعده سبزیجات و میوه‌‌ها در هفته بیشتر می‌شد، افزایش وزن کمتری هم در میان بیماران مشاهده می‌شد.

افزایش مصرف پروتئین گیاهی و نه حیوانی. یک مطالعه با حضور 1730 مرد سفیدپوست کارمند که 40 تا 55 سال سن داشتند، ارتباط مثبت قابل‌توجهی را میان مصرف پروتئین حیوانی و چاقی نشان داد. این ارتباط با پروتئین گیاهی برعکس می‌‌شد.

داشتن رژیم غذایی مدیترانه‌ای که چربی کمی دارد. یک مطالعه تصادفی کنترل شده، 7000 بیمار در معرض خطر بالای بیماری قلبی‌عروقی که البته هنوز حادثه‌ای از نظر قلبی‌عروقی برای آنها رخ نداده بود را به‌طور مساوی به 3 گروه رژیم غذایی تقسیم شدند: 1) رژیم غذایی مدیترانه‌ای با روغن زیتون فوق‌العاده خالص (تقریبا 4 قاشق غذاخوری در روز)، 2) رژیم غذایی مدیترانه‌ای با دانه‌های مخلوط (به‌طور میانگین، 3 بار در روز) و 3) گروه کنترل (توصیه به کاهش چربی غذایی). بیماران به‌طور میانگین به مدت 8/4 سال پیگیری شدند. درنهایت، دیده شد رژیم غذایی گروه 1 و 2، به‌طور قابل‌توجهی بروز حوادث قلبی‌عروقی را کاهش می‌دهند و نسبت خطر در این دو گروه کاهش می‌یابد.

داشتن آب دهان، بیماری نیست

دستورالعمل‌های جدید آکادمی آمریکایی کودکان در سال 2013 تایید کردند آنچه را که ما تحت‌عنوان ریفلاکس گاستروازوفاژیال (GER) در کودکان می‌شناسیم، کاملا طبیعی بوده و به درمانی نیاز ندارد، مگر انجام بعضی تغییرات در روش شیردادن و موقعیت دادن به کودک. GER اگر با عوارضی همراه باشد (که بیماری GER یا GERD نامیده می‌شود) نیز باید با این روش‌ها درمان شود. درمان‌های دارویی باید برای کودکانی تجویز شود که به این روش‌ها پاسخ درمانی مناسب نمی‌دهند.

در این دستورالعمل تاکید شده که: «برای ارایه بهترین درمان، هم باید کودکان در معرض خطر عوارض GERD را شناسایی کرد و هم به والدین بیماران مبتلا به GER فیزیولوژیک این اطمینان را داد که فرزند آنها درمعرض خطر عوارض قرار ندارند تا بتوان از انجام روش‌های تشخیصی یا درمان دارویی غیرضروری اجتناب کرد.»

SSRIs و بارداری

نتایج یک مطالعه کوهورت که در نشریه JAMA منتشر و بیش از 30 هزار زن اسکاندیناوی را با نرخ 6/1 میلیون زایمان دربرگرفته بود، نتیجه‌گیری کرده که تجویز SSRIs با هیچ‌یک از پیامدهای منفی زیر رابطه‌ای ندارد: مرده‌زایی، مرگ و میر دوره پس از نوزادی و مرگ و میر دوران نوزادی. البته، مادرانی که در دوران بارداری از دسته داروهای SSRI استفاده کرده بودند، با میزان بیشتری از مرده‌زایی و مرگ و میر دوره پس از نوزادی روبرو بودند، اما این رابطه در مدل‌های چندگانه آنالیزی دیده نمی‌شد.

در مطالعه موردشاهدی دیگری که با حضور 1700 کودک مبتلا به اوتیسم در سوئد انجام شد، پس از تطبیق دیگر عوامل مخدوش‌کننده، مواجهه با SSRIs و ضدافسردگی‌های سه‌حلقه‌ای در رحم، با افزایش خطر تولد نوزاد مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم، خصوصا بدون ناتوانی فکری، همراه بود.

نویسندگان مقاله تاکید می‌کنند نمی‌توان دقیقا گفت این ارتباط علتی است یا تنها افزایش خطر اختلالات طیف اوتیسم را در زنان مبتلا به افسردگی شدید نشان می‌دهد. حتی اگر این ارتباط علتی هم باشد، استفاده از این داروها باعث بروز کمتر از 1 درصد موارد اختلالات طیف اوتیسم در این کوهورت شده و بعید است مصرف آنها تاثیر قابل‌توجهی بر افزایش اختلالات طیف اوتیسم داشته باشد.

محققان در پایان نتیجه‌گیری می‌کنند تصمیم درباره مصرف SSRIs در دوران بارداری باید با درنظر گرفتن دیگر پیامدهای پری‌ناتال و خطرات مرتبط با بیماری منتال مادر باشد (در شماره آینده، دیگر موارد از نظر خواهد گذشت).

تاریخ نشر: ۲۷ مرداد ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا