امروز

طب شفا

سردردهای تنشی،خوشه‌ای وگیجگاهی

التهاب شریان گیجگاهی: این بیماری اغلب در افراد مسن (بالای 60 سال) اتفاق می‌افتد.

گرچه این بیماری کمیاب است، به این علت که می‌تواند منجر به کوری دائمی هر دو چشم شود، تشخیص و درمان سریع آن اهمیت زیادی دارد. این بیماری به‌صورت سردرد، درد و حساسیت ناحیه پیشانی و گیجگاه، خستگی و درد مفصل فک، تب، کاهش وزن، درد منتشر عضلانی و خستگی و بی‌حالی تظاهر می‌کند. در این بیماری واکنش‌های التهابی باعث بسته شدن شریان‌های سر می‌شود.

اگر این اتفاق در سرخرگ‌های چشم بیفتد می‌تواند باعث کاهش دید دائمی شود. از دیگر علائم چشمی این بیماری می‌توان به آسیب عصب بینایی، کاهش دید گذرا، دوبینی و فلج عضلات چشمی اشاره کرد.

دوره این بیماری یکی دو سال است و پس از این مدت خودبه‌خود برطرف می‌شود، اما در طول دوره بیماری برای جلوگیری از بروز عوارض جدی (مثل نابینایی) لازم است داروهای کورتیکواستروئیدی به صورت منظم و تحت نظر پزشک استفاده شود. نکته مهم آن است که در تمام افراد مسن که به علت انسداد شریان مرکزی شبکیه دچار افت دید ناگهانی می‌شوند، لازم است، بررسی کامل از نظر احتمال وجود این بیماری انجام شود، چون در صورت وجود بیماری احتمال ابتلای چشم مقابل خیلی زیاد است. در صورت تشخیص بیماری گرچه نمی‌توان به برگشت دید در چشم مبتلا کمکی کرد، حداقل با تجویز داروهای کورتیکواستروئیدی خوراکی یا تزریقی می‌توان از ابتلای چشم سالم پیشگیری کرد و فرد را از کوری هر دو چشم نجات داد.

سردردهای تنشی: سردرد تنشی نوع خاصی از سردرد است که معمولا در افراد افسرده و یا کسانی که تحت استرس مزمن قرار دارند، ایجاد می‌شود. این نوع سردرد معمولا در اکثر ساعات روز وجود دارد، اما شدت آن خفیف تا متوسط است و مشکل جدی برای فعالیت‌های روزانه ایجاد نمی‌کند. این سردردها معمولا در پایان روز و در موقع خستگی شدیدتر می‌شود. این نوع سردرد بیشتر به صورت احساس سنگینی در سر است و افراد مبتلا می‌گویند: «احساس می‌کنم یک دیگ روی سرم گذاشته‌اند.» اهمیت سردرد تنشی در آن است که ممکن است، درد فقط در ناحیه پیشانی و دور چشم‌ها وجود داشته باشد و به همین دلیل با مشکلات چشمی اشتباه شود. برخی از صاحب‌نظران معتقدند سردرد تنشی نوع خاصی از میگرن معمولی است. درمان آن نیز مشابه درمان میگرن است.

سردرد خوشه‌ای: این سردرد بیشتر در مردان سیگاری 30 تا 50 ساله بروز می‌کند. یک بیماری خوش‌خیم است که به‌صورت حملات حاد سردرد و درد پشت کره چشم به‌صورت یک‌طرفه تظاهر می‌کند و برخلاف اغلب سردردهای خوش‌خیم باعث بیدار شدن فرد از خواب می‌شود. معمولا در زمان سردرد علائم چشمی یک‌طرفه نیز در سمت مبتلا وجود دارد، به طوری که چشم مبتلا دچار اشک‌ریزش و قرمزی می‌شود. ممکن است، در همان سمت افتادگی پلک ایجاد شود و مردمک چشم موقتا گشاد شود (یعنی سیاهی چشم در سمت مبتلا بزرگتر به نظر برسد). گاهی آبریزش‌بینی نیز در سمت مبتلا اتفاق می‌افتد. در سردرد خوشه‌ای حمله حاد سردرد حدود یکی دو ساعت طول می‌کشد و عارضه خاصی ایجاد نمی‌کند. معمولا سردرد خوشه‌ای چندین بار در یک دوره چند هفته‌ای تا چند ماهه تکرار می‌شود و سپس به تدریج بهبود می‌یابد. البته احتمال عود این حملات پس از چند ماه تا چند سال وجود دارد.

تاریخ نشر: ۲۷ مرداد ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا