امروز

طب شفا

درباره بوتاکس

بوتاکس چیست؟ مکانیسم اثر بوتاکس. بوتاکس چگونه اثر می‌کند؟روش تزریق بوتاکس چگونه است؟اثرات زیبایی بوتاکس. بوتاکس چگونه تزریق می شود؟ عوارض بوتاکس در این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

تزریق بوتاکس امروزه به فراوانی جهت صاف کردن چین و چروک‌های صورت و جهت ایجاد ظاهری جوان‌تر در افراد به کار می‌رود.

چین و چروک‌های ناشی از اخم که در بین ابروها یا روی پیشانی ایجاد می‌شود و چروک‌های اطراف چشم که در موقع خنده ظاهر می‌شود، تا حد زیادی پس از تزریق بوتاکس محو می‌شود. این نوع چروک‌ها عمدتا ناشی از انقباض عضلات زیر پوستی است. تزریق بوتاکس با کاهش توانایی انقباض این عضلات باعث کم شدن این چروک‌ها می‌شود.

بوتاکس چیست؟

توکسین بوتولینوم A که با نام تجاری بوتاکس عرضه می‌شود ،نوعی پروتئین پیچیده است که از یک باکتری به نام کلستریدیوم ترشح می‌شود و می‌تواند مسمومیت‌های شدید غذایی ایجاد کند. جهت کاربردهای پزشکی، این فراورده به صورت خالص و استریل برای استفاده تزریقی فراوری می‌شود.

مکانیسم اثر بوتاکس:

بوتاکس پس از تزریق جذب عضله می شود و در پایانه های عصبی که فرمان انقباض را به عضلات می رسانند مستقــــر می شود. در این محل بوتاکس از آزاد شدن یک واسطه شیمیایی به نام استیل کولین که مسئول انقباض عضلانی است جلوگیری می کند در نتیجه دستور انقباض به عضله نمی رسد و در حقیقت نوعی فلج عضلانی موقت ایجاد می شود که چند ماه طول می کشد.

بوتاکس چگونه اثر می‌کند؟

بوتاکس پس از تزریق، جذب عضله می‌شود و در پایانه‌های عصبی که فرمان انقباض را به عضلات می‌رسانند، مستقر می‌شود. در این محل بوتاکس از آزاد شدن یک واسطه شیمیایی به نام استیل‌کولین- که مسئول انقباض عضلانی است، جلوگیری می‌کند. در نتیجه دستور انقباض به عضله نمی‌رسد و در حقیقت نوعی فلج عضلانی موقت ایجاد می‌شود که 3 تا 6 ماه طول می‌کشد. عدم انقباض عضلات زیر پوستی باعث محو شدن و از بین رفتن چین و چروک‌های پوست روی عضله می‌شود.

روش تزریق بوتاکس چگونه است؟

تزریق بوتاکس معمولا در مطب یا درمانگاه به صورت سرپایی انجام می‌‌شود و نیاز به بستری ندارد. از آنجا که تزریق با سوزن‌های بسیار ظریف انجام می‌شود، دردناک نیست و نیازی به بی‌حسی ندارد. پس از ضدعفونی کردن پوست صورت، پزشک با استفاده از سرنگ انسولین مقادیر کمی از بوتاکس را به بالای ابروها، پیشانی و اطراف چشم تزریق می‌کند. ممکن است، در محل تزریق سوزش و قرمزی خفیف ایجاد شود که ظرف چند ساعت برطرف می‌شود. بهتر است پس از تزریق تا چند ساعت از دراز کشیدن خودداری کنید و از مالیدن محل تزریق نیز پرهیز کنید تا بوتاکس کاملا جذب عضلات محل تزریق شود.معمولا از یکی دو روز پس از تزریق چین و چروک‌ها به تدریج محو می‌شوند و این اثر بین 3 تا 6 ماه به طول می‌انجامد. پس از این مدت اثر بوتاکس کم‌کم از بین می‌رود و چروک‌ها دوباره ظاهر می‌شوند. در این زمان می‌توان در صورت تمایل تزریق را تکرار کرد.

 بوتاکس چگونه تزریق می شود؟

تزریق بوتاکس معمولا در مطب پزشکان یا درمانگاه ها به‌ صورت سرپایی انجام می‌شود و نیازی به بستری شدن ندارد. از آنجا که این تزریق با سوزن‌های بسیار ظریف انجام می‌شود، دردناک نیست و نیازی به بی‌حسی ندارد.

برای این کار پزشک پس از ضد‌عفونی کردن پوست صورت ، با استفاده از سرنگ انسولین مقادیر کمی از بوتاکس را در بالای ابروها، پیشانی و اطراف چشم تزریق می‌کند. البته ممکن است در محل تزریق، سوزش و قرمزی خفیف ایجاد ‌شود که ظرف چند ساعت برطرف می‌شود.

اثرات زیبایی بوتاکس:

عدم انقباض عضلات زیر پوستی باعث محو شدن و از بین رفتن چین و چروک های پوست روی عضله می شود. تزریق بوتاکس یکی از روش هایی است که امروزه به فـــراوانی جهت صاف کردن چین و چروک های صورت و ایجاد ظاهری جوان تـر در افراد به کار می رود. چین و چروک های ناشی از اخم که در بین ابروها یا روی پیشانی ایجاد می شود و چروک های اطــراف چشم که در موقع خنده ظاهر می شود تا حد زیادی پس از تزریق بوتاکس محو می شود. البته لازم به ذكر است كه بوتاكس باعث محو شدن چيـن هاي دائمي نخواهد شد ولی به مرور کم عمق تر می شوند. تزریق بوتاکس معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود.

از آنجا که تزریق با سوزن های بسیار ظــریف انجام می شود، دردناک نیست و نیازی به بی حسی ندارد. پس از ضد عفونی پوست صورت، پزشک با استفاده از سرنگ انسولین مقادیرکمی از بوتاکس را به بالای ابروها، پیشانی و اطراف چشم در نقاط خاصی تـــــزریق می کند. معمولاً دو تا سه روز بعد از تزریق، چین و چروک ها به تدریج محو می شوند و این اثر بین چهار تا شش ماه به طول می انجامد. پس از این مدت اثــــر بوتاکس کم کم از بین می رود لذا برای اینکه بتوان نتیجه خوبی برای کاهش چروک های اخــــم و پیشانی و اطراف چشم بدست آورد تزریق بوتاکس حداقل سالی دو بار توصیه می شود.

از مزایای بوتاکس اینکه سردرد های کلاستر، میگرنی و غیره بعد از تزریق بوتاکس از بین می رود. پس از چند بار تزريق اگر تزريقات را ادامه ندهيم به هيچ عنوان تشديد چين و چروك و افتادگي نداريم. درد تزريق بوتاكس در هنگام تزريق اكثرا به راحتي قابل تحمل است.

موارد منع استفاده:

در بارداری، مشکلات کلیوی، سابقه حساسیت به این دارو و بیماری های نوروماسکولر مانند گوشن یا میاستنی گراو منع مصرف مطلق و در دوران شیردهی منع مصرف نسبی دارد.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس:

شخص بعد از تزریق بوتاکس تا حدود پنج ساعت به جلو یا عقب خم نشود، دراز نکشد، صورت را نشوید و از ماساژ و خاراندن ناحیه خودداری نماید.

عوارض احتمالی:

باید گفت که اگر پزشک تجربه لازم را داشته باشد و از داروی خوب استفاده کند و تکنیک دقیق تزریق را رعایت کند تزریق بوتاکس جزو روش های کم عارضه در مداخلات پوست و زیبایی  است ؛ مثلا از عوارضی که در موارد کمی اتفاق می افتد کبودی محل تزریق به خصوص در تزریق دورچشم است که این عارضه طی چند روز بهبود می یابد یادر تعداد کمی از بیماران دو هفته اول تزریق دچار سردرد میشود که این مورد هم موقت است .

از طرفی دیگر این دارو اثرضد میگرن دارد و این در تحقیقات   بسیاری از پزشکان مشخص شده که از هر ده نفری که دچار سردرد های میگرنی هستند ۶ تا ۷ نفر بعد از تزریق بوتاکس و طی مدت اثر بوتاکس دیگر دچاراین سردردها نمی شوند و یا لااقل از شدت سردرد ایشان بسیار کاهش می یابد.از عوارض نادر دیگر آلرژی است . بوتاکس نیز مثل هرداروی دیگری می تواند در فرد گیرنده، آلرژی ایجاد کند و فرد دچار کهیر و خارش و حساسیت پوستی شود . البته عوارض نادر دیگری چون پتوز(افتادگی پلک وابرو) نیز ممکن است ایجاد گردد .

به طور کلی با توجه به این که اثر بوتاکس، کوتاه مدت ( ۴ تا ۷ ماه ) است عوارض آن هم کوتاه مدت بوده و تقریباً تمام عوارض احتمالی بوتاکس طی۱ تا ۴ هفته بهبود می یابند، حتی عوارضی که به علت تکنیک غلط پزشک ایجادمی شود مانند افتادگی پلک و دوبینی و... لذا برای کاهش این عوارض مراجعین بهتر است به پزشکانی مراجعه کنند که تجربه  ودانش لازم و کافی را در این امر داشته باشند.
تزریق بوتاکس جزو کارهای کـم عارضه در حوزه زیبایی پوست محسوب می شود با این وجود از عوارضی که در موارد کمی اتفاق می افتد می توان به کبودی محل تزریق ( بخصوص در تزریق دور چشم)، درد و سوزش محل تزریق و سردرد اشاره کرد که معمولاً در طی چند روز بهبود می یابند. افتادگی پلک یا گوشه ابرو، تاری دید و یا دوبینی نیز ممکن است ایجاد شود که معمولا بعد از سه تا بیست روز برطرف می شود. عارضه نادر دیگــر حساسیت است بطوریکه افراد دچار کهیـر، خارش، حساسیت پوستی و یا حساسیت عمومی بدن می شوند که معمولا قابل کنترل و درمان می باشد.

تاریخ نشر: ۲۶ مرداد ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا