امروز

طب شفا

درمان‌های جانشین بوتاکس

درمان‌های جانشین بوتاکس: همانطور که قبلا ذکر شد، تزریق بوتاکس عمدتا روی چین و چروک‌هایی مؤثر است که ناشی از انقباض عضلات زیرپوستی است. اثر تزریق بوتاکس در افراد جوان و میانسال بارزتر است و در افراد مسن تأثیر کمتری دارد.

تزریق بوتاکس بر چروک‌های ظریف و سطحی که ناشی از تابش اشعه خورشید هستند تأثیر چندانی ندارد. برای پیشگیری از ایجاد این چروک‌ها استفاده منظم از کرم ضدآفتاب و برای از بین بردن آنها لایه‌برداری (Peeling) سطحی پوست با استفاده از کرم‌های مخصوص یا روش‌های جراحی توصیه می‌شود.

در مواردی که افتادگی ابرو، پلک یا گونه باعث ایجاد سالخوردگی در فرد شده باشد، تزریق بوتاکس معمولا کمکی نمی‌کند (و حتی ممکن است با تشدید افتادگی پلک و ابرو باعث بدتر شدن ظاهر فرد شود).

در این موارد جراحی پلاستیک و ترمیمی (کشش پوست و بالا کشیدن ابرو و پلک) معمولا نتایج بهتری دارد.

یکی دیگر از روش‌هایی که برای محو کردن چروک‌های صورت به کار می‌رود، تزریق موادی مثل چربی، سیلیکون یا کلاژن به داخل پوست است که می‌تواند به تنهایی یا همراه با تزریق بوتاکس انجام شود.

به هر حال تزریق بوتاکس یک روش ساده، ارزان و کم‌خطر برای از بین بردن چروک‌های صورت است. پزشک می‌تواند شما را راهنمایی کند که آیا این روش برای شما مفید و مؤثر است یا خیر.

 عوارض بوتاکس: از آنجا که بوتاکس عمدتا جذب عضلات محل تزریق می‌شود و مقادیر بسیار ناچیزی از آن وارد گردش خون می‌شود، با دوزی که برای باز کردن چروک‌ها به کار می‌رود، تقریبا هیچ عارضه سیستمیک مهمی ایجاد نمی‌کند.

البته مثل هر تزریق دیگری ممکن است سوزش و قرمزی خفیفی در محل تزریق اتفاق بیفتد که پس از چند ساعت خودبه خود برطرف می‌شود. به علاوه در برخی از افراد پس از تزریق بوتاکس سردرد یا تهوع خفیف یا علائم سرماخوردگی ایجاد می‌شود که معمولا ظرف 2-3 روز بهبود می‌یابد.

عارضه جدی‌تری که گاهی در اثر تزریق بوتاکس اتفاق می‌افتد، افتادگی پلک است. البته خوشبختانه این عارضه نسبتا نادر است و در کمتر از 3 درصد موارد اتفاق می‌افتد. افتادگی پلک معمولا یک هفته پس از تزریق بروز می‌کند و پس از 2-3 ماه به تدریج بهبود می‌یابد. خوشبختانه تمام عوارض بوتاکس گذرا هستند و حداکثر ظرف مدت 6 ماه خودبه خود برطرف می‌شوند.

 موارد منع مصرف و محدودیت‌ها: گرچه هیچ عارضه خاصی در اثر عوارض مصرف بوتاکس در بارداری و شیردهی گزارش نشده، توصیه می‌شود خانم‌ها در دوران بارداری و شیردهی از تزریق بوتاکس اجتناب کنند.

در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا هستید یا داروی خاصی استفاده می‌کنید، حتما پیش از تزریق بوتاکس پزشک خود را در جریان قرار دهید. تزریق بوتاکس در افرادی که دچار بیماری‌های عصبی عضلانی هستند، می‌تواند باعث ضعف عضلانی شدید شود. به علاوه مصرف برخی از داروها (مثلا آنتی‌بیوتیک‌های خانواده جنتامایسین) ممکن است اثر بوتاکس را تشدید کند.

تاریخ نشر: ۲۶ تیر ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا