امروز

طب شفا

وزن آب بدن چیست

وظايف آب در بدن

1- انتقال دهنده ي مواد غذايي

2- انجام بهتر عمل هضم

3- تنظيم دماي بدن

4- خارج کردن مواد زائد از بدن به وسيله ي عرق ، ادرار و مدفوع.

5- حرکت آسان مفاصل و اعضا

6- کمک به سيستم ايمني بدن

7- استفاده از مواد مغذي اصلي

8- شکل دادن به سلول

9- افزايش کارآيي جسمي و رواني فرد

10- کمک به کاهش وزن و افزايش سوخت و ساز بدن

11- کاهش سرگيجه و سردرد

 
ارتباط آب بدن و مواد غذايي

* خيلي از غذاها و سبزيجات مانند ماست، فيبر، برنج قهوه اي و کلم، تمايل به نوشيدن آب را افزايش مي دهند.

* زنجبيل مدر مي باشد. به همين دليل نوشيدن چاي زنجبيل براي لاغر شدن مفيد است.

* مصرف بيش از اندازه نمک، باعث عدم دفع مايعات و تورم بدن مي گردد.

* مصرف بيش از اندازه شکر، باعث افزايش مقدار انسولين خون و کاهش دفع سديم (نمک) مي شود.

* مصرف کننده هاي الکل و کافئين (چاي، قهوه و کولا) به آب بيشتري نياز دارند، زيرا بدن آن ها فکر مي کند که بيش از حد نياز آب مصرف کرده است و تمايلي به نوشيدن آب ندارد، حال آن که بدن دچار کم آبي شده است و بايد به بدن، آب برسد.

* در ورزش شنا، فشار آب باعث دفع آب از بافت ها و مثانه مي شود.
ارتباط مصرف آب با کاهش وزن

شايد شما هم بارها و بارها اين جمله را شنيده باشيد که: "آب بنوشيد تا لاغر شويد."

آب يکي از اجزاي ضروري در برنامه رژيم کاهش وزن است.

* نوشيدن آب در صبح، باعث عملکرد صحيح بدن، مخصوصا روده ها مي شود.

* بهتر است صبح که از خواب بيدار مي شويد، 1 ليوان آب بنوشيد. اما توجه کنيد که آب ولرم باشد، زيرا نوشيدن آب يخ با معده خالي، موجب ناراحتي مي گردد.
آب

* هنگامي که آب سرد مي نوشيد، 120 کالري براي گرم کردن و رساندن دماي آن به درجه حرارت بدن، مي سوزد.

* آب گرم به آرامي از معده عبور مي کند و ديرتر معده را ترک مي کند، به همين دليل کمتر احساس گرسنگي مي کنيم.

* مصرف آب، باعث سوزاندن کالري مي شود. بيش از 40 درصد کالري سوخته شده، براي جذب آب مي باشد.

* اگر آب بنوشيد، بهتر غذا را هضم خواهيد کرد و خواب راحت تري خواهيد داشت.

* اگر به مقدار کافي آب بنوشيد، تمايل کمتري به ديگر نوشيدني ها خواهيد داشت.

* آب، کالري ندارد، پس چه خوب است غذاهايي را تهيه کنيم که آب زيادي داشته باشند تا به حفظ تعادل وزن مان کمک کنند.

* نوشيدن آب، هنگامي که گرسنه هستيد و يا قبل از غذا خوردن، معده شما را پُر مي سازد، بنابراين کمتر احساس گرسنگي مي کنيد و کمتر غذا مي خوريد.

* نوشيدن نيم ليتر آب، باعث افزايش سوخت و ساز بدن در عرض نيم ساعت مي شود و در حدود 25 کالري مي سوزاند.

احتمال دارد زیاد شدن وزن آب بدن برای هرشخصی اتفاق بیفتد. ولی به هر حال  باز هم اذیت کننده است. شما در صبح با چشمانی پف کرده از خواب بلند می‌شوید و انگشتانتان به اندازه ای دچار التهاب می شد که نمی‌توانید حلقه را نگشتتان  بیرون  ببرید. روی ترازو می ایستید و می‌بینید که  به طور اتفاقی ۱ کیلو از شب تا صبح به وزنتان اضافه شده است.چه  عاملی سبب زیاد شدن وزن آب بدن می‌شود ،و چه کار می‌توانید در این مورد انجام دهید؟

آیا این وزن، آب است یا چربی؟

خبر خوب این است که افزایش وزن آب بدن موقتی و گذرا است، و در‌ واقع همان آب است نه چربی. روشن است که ۱ کیلوگرم افزایش چربی در یک شب، تقریبا غیر ممکن است. برای ذخیره نیم کیلو چربی، باید ۳۵۰۰ کالری بیشتر از آنچه نیاز دارید بخورید. و این بدین معناست که برای یک و نیم کیلوگرم افزایش وزن چربی در یک روز، باید بیشتر از ۱۰هزار کالری اضافی مصرف کنید.

اما چطور می‌شود که شما با چند کیلو افزایش وزن آب بیدار شوید؟ اگر از وضعیت سلامتی خوبی برخوردار باشید، تغییرات موقت مایعات طبیعی است، و اغلب به چیزی که خورده‌اید یا نخورده‌اید مربوط می‌شود.

بدن شما برای حفظ توازن مناسب، از یک سیستم پیچیده استفاده می‌کند که شامل هورمون‌ها و مواد معدنی مانند سدیم و پتاسیم می‌باشد. اما گاهی اوقات این تعادل موقتا بهم می‌خورد و شما در حالیکه احساس می‌کنید مانند اسفنج شده‌اید، از خواب بیدار می‌شوید!

سدیم و افزایش موقت وزن آب بدن

خوردن بیش از حد سدیم، از غذاهای شور و بسیار فراوری شده، اغلب باعث احتباس آب می‌شود. سدیم، نقش بسیار مهمی در بدن ایفا می‌کند، اما مقدار آن در جریان خون شما باید در یک محدوده‌ی نسبتا کوچک باشد.

بنابراین اگر شما یک وعده‌ی غذایی بسیار شور مصرف کنید (که مقدار زیادی سدیم در جریان خون شما خالی می‌کند) بدن شما برای رقیق کردن آن، مایعات را در بدن نگه می‌دارد و شما تأثیر آن را صبح روز بعد در صورت و دستان پف کرده خواهید دید!

نشاسته‌ها، شیرینی‌ها و افزایش موقت وزن آب بدن

گاهی اوقات، یک وعده‌ی غذایی سرشار از کربوهیدرات‌های تصفیه شده، می‌تواند باعث این مسئله شود. اگر در غروب، غذایی بخورید که عمدتا شامل مواد شیرین و نشاسته‌ای مانند پاستا، برنج سفید و نوشیدنی‌های شیرین باشد، این کار باعث افزایش سریع قند خونتان می‌شود و به بدنتان علامت می‌دهد تا انسولین ترشح کند؛ هورمونی که به بدن کمک می‌کند تا قند را از جریان خون به سلول‌ها بفرستد.

اما مقادیر زیاد انسولین نیز باعث می‌شود که بدن، سدیم و مایعات را حفظ کند. از آنجا که یک وعده‌ی غذایی پر از کربوهیدرات می‌تواند باعث افزایش انسولین شود، بدنبال آن، احتباس مایعات نیز اتفاق می‌افتد.

تغییرات هورمونی و افزایش موقت وزن آب بدن

سایر هورمون‌ها نیز می‌توانند بر این مسئله تاثیرگذار باشند. تغییرات هورمونی که در بدن زنان در سیکل‌های ماهیانه اتفاق می‌افتد نیز، باعث افزایش وزن آب می‌شود. اغلب به اندازه ۱ یا ۲ کیلوگرم که می‌تواند بمدت یک هفته یا بیشتر طول بکشد. شما نمی‌توانید جلوی نوسانات سطح هورمون‌ها را بگیرید، اما تغییر در رژیم غذایی می‌تواند مقداری کمک کند.

نکاتی برای کاهش احتباس آب در بدن

افزایش موقت وزن آب، اغلب می‌تواند با چند تغییر ساده در رژیم غذایی کنترل شود. اگرچه شرایط پزشکی و داروهای خاصی نیز وجود دارند که باعث احتباس مایعات می‌شوند. بنابراین اگر بطور مکرر یا طولانی مدت، دچار افزایش وزن آب هستید، با پزشکتان صحبت کنید.

۱. مصرف نمک را کمتر کنید

از مواد غذایی استفاده کنید که تا حد ممکن به حالت طبیعی‌شان نزدیک باشند، زیرا هرچه غذا بیشتر فراوری شده باشد، به احتمال زیاد، سدیم بیشتری دارد. از میان وعده‌های شور، سوپ‌ها، ادویه‌ها و سس‌ها و همچنین از نمکدان در هنگام پخت و پز و روی میز غذا کمتر استفاده کنید.

۲. مصرف شیرینی‌ها و نشاسته‌های تصفیه شده را کاهش دهید

بجای کربوهیدرات‌های تصفیه شده مانند نان سفید، پاستای معمولی و برنج سفید، از انواع غلات کامل استفاده کنید. زیرا هضم آنها بیشتر طول می‌کشد و وقتی آنها را می‌خورید، کمتر باعث افزایش شدید قند خون و انسولین می‌شوند. بجای نوشیدنی‌های شیرین، از آب یا چای استفاده کنید.

۳. مقدار زیادی آب بنوشید

بنظر می‌آید که این کار، آخرین کاری باشد که بخواهید انجام دهید؛ یعنی در حالیکه احساس می‌کنید بدنتان بیش از حد مایع دارد، مایعات بیشتری وارد آن کنید! اما نوشیدن مایعات، کمک می‌کند تا آب و نمک اضافی، از بدنتان خارج شود. روزی ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید.

۴. پتاسیم مصرف کنید

پتاسیم، نقش مهمی‌در حفظ تعادل مایعات بدن ایفا می‌کند، و باید با سدیم در یک تعادل مناسب باشد. پتاسیم به وفور در میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شود، اما اکثر مردم، پتاسیم کافی از رژیم غذایی‌شان دریافت نمی‌کنند. سعی کنید که در هر میان وعده یا وعده‌ی اصلی، یک واحد میوه یا سبزی مصرف کنید.

منبع : fitnessmagazine.ir

تاریخ نشر: ۲۹ فروردین ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا