امروز

طب شفا

چه کار کنیم که زندگی شادتری داشته باشیم؟

1) عواملی که باعث شاد بودن می‌شود را شناسایی و ارزیابی کنید

وقتی از خیلی از افراد می‌پرسیم که روز خودشان را چطور گذرانده‌اند با حجم عظیمی از آه و ناله و غر و شکایت از محیط کار و حجم زیاد وظایف و رئیس بداخلاق روبرو می‌شویم اما وقتی از همان آدم‌ها می‌پرسیم کارشان را دوست دارند یا نه در اغلب موارد با این پاسخ مواجه می‌شویم که «بله، البته! ما عاشق کارمان هستیم»! شاید کمی عجیب و متناقض به نظر برسد ولی ما معمولا این کار را در همه جنبه‌های زندگی‌مان انجام می‌دهیم و درباره آنچه که واقعا می‌تواند شادمان کند دچار سوء‌تفاهم هستیم.

2) توجه کنید

بیشتر افراد تصور می‌کنند اضافه کردن برخی موارد به زندگی(از رابطه زناشویی بیشتر گرفته تا ارتباطات بهتر و داشتن درآمد بیشتر و...) می‌تواند شادی را برایشان هدیه بیاورد اما مشکل اینجاست که وقتی شرایط واقعا خوب سر راهمان قرار می‌گیرد و قطعا می‌تواند ما را به آدمی شادتر و بانشاط‌تر تبدیل کند، آن را نادیده می‌گیریم و به راحتی از کنارش عبور می‌کنیم.

3) شادی فقط این نیست که چه رویکردی به زندگی داریم، برای شاد بودن باید آن را تجربه کنیم

بیشترین اطلاعاتی که ما راجع به شادی می‌دانیم از دل تحقیقاتی به دست آمده است که نتایجشان هر روز منتشر می‌شود؛ اینکه چه عاملی باعث شادی است یا چه چیزهایی می‌تواند شادی را از زندگی ما براند. با این حال اصل قضیه را از یاد برده‌ایم و به تجربه‌هایی که در طول روز به دست می‌آوریم توجه چندانی نداریم. در حالی که همین تجربه‌های کوچک زندگی ما را غنی‌تر می‌کنند.

4) فقط دنبال تاثیر‌گذاری نباشید

بیشتر ما زمان زیادی را صرف ارزیابی کاری می‌کنیم که در حال انجامش هستیم و مدام به خودمان می‌گوییم که چطور می‌توانم روی دیگران تاثیر بگذارم؟ و در عین حال فراموش می‌کنیم که به کل فرایندی که در حال انجام است توجه کنیم. اگر می‌خواهید زندگی شادی داشته باشید باید به این موضوع توجه کنید که هر فرایند و تجربه‌ای به خودی‌خود ارزشمند است و می‌تواند سهم مهمی در ایجاد شادی و نشاط در زندگی داشته باشد.

5) شیوه زندگی خود را عوض کنید نه طرز فکرتان را

کیست که نداند گوش دادن به موسیقی می‌تواند باعث شادی و لذت باشد. پس چرا خیلی از ما هیچ وقت از گوش کردن به موسیقی شاد نمی‌شویم؟ شاید علتش این است که این کار را برای خودمان به عادت تبدیل نکرده‌ایم. اگر می‌گویند فلان کار باعث شادی می‌شود باید به انجامش عادت کنید تا این شادی را در قلب خود احساس کنید.

ونسا کینگ، مشاور شغلی و کارشناس روان‌شناسی مثبت این چنین پرده از رازهای شادی برمی‌دارد:

1) ببخشید و به دیگران کمک کنید

مطالعات روان‌شناسی نشان می‌دهد وقتی به دیگران کمک می‌کنیم، مرکز پاداش مغزمان فعال می‌شود و درست مثل اینکه هدیه‌ای دریافت کرده باشیم احساس شادی و نشاط می‌کنیم، بنابراین کمک به دیگران نه‌فقط به منزله تلف کردن وقت و انرژی نیست بلکه کم‌کم شادی را به زندگی‌مان سرازیر می‌کند و خوبی‌اش این است که هر چقدر شادتر باشیم تمایلمان برای گرفتن دست دیگران هم بیشتر می‌شود و این زنجیره همین‌ طور ادامه می‌یابد.

2) از دیگران کمک بخواهید

قرار نیست فقط وقتی مشکل داریم از دیگران بخواهیم تا به ما کمک کنند. در واقع همین که مشغول انجام کاری هستیم که برایمان ارزش و اهمیت زیادی دارد، می‌توانیم از دیگران هم کمک بخواهیم. این کار از یک سو باعث می‌شود طرف مقابل احساس ارزش کند و از طرف دیگر چون خود را نیازمند کمک او نشان داده‌ایم ارتباطی قوی بینمان شکل می‌گیرد و ما را به هم نزدیک‌تر می‌کند.

3) از توانایی‌های درونیتان استفاده کنید

مطالعات مختلف نشان داده شناسایی توانایی‌ها به طور طبیعی درون هر فرد وجود داشته و با احساس شادی و نشاط رابطه مستقیم دارد. این توانایی‌های درونی اغلب انرژی زیادی به ما می‌دهند و به طور ذاتی لذت‌بخش هستند در حالی که اغلب ما فقط روی ضعف‌های خود تکیه می‌کنیم.

روبی وکس، نویسنده و کمدین هم توصیه می‌کند:

1) دنبال شادی نروید!

یادتان باشد که موقعیت‌های شادی‌بخش در زندگی‌ گذار هستند. خیلی از ما بدون اینکه به این موضوع توجه کنیم بخش مهمی از زندگی‌مان را صرف این می‌کنیم که آن تجربه لذت‌بخش را دوباره تکرار کنیم و بسط دهیم و متاسفانه یادمان می‌رود تجربه لذت‌بخشی را که سر راهمان قرار گرفته، عمیقا حس کنیم و از آن لذت ببریم.

منبع: تلگراف

تاریخ نشر: ۱۴ آبان ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا