امروز

طب شفا

رموز زندگی هیجان انگیز

 همه انسان‌ها حق دارند از زندگی‌شان لذت ببرند. فرقی نمی‌کند چه نوع زندگی و چه شرایطی دارید. بنابراین برای هیجان‌انگیز کردن زندگی‌تان چند راهکار ساده پیشنهاد می‌شود:

کار مورد علاقه‌تان را انجام دهید: کاری را که همیشه دوست داشته‌اید انجام بدهید، اما به دلایل مختلف نتوانسته‌اید و مدام عقب انداخته‌اید انجام دهید و ببینید چقدر احساس خوبی به زندگی پیدا خواهید کرد.

کمی هم ماجراجو باشید: البته مجبور نیستید حتما پاراگلایدر سوار شوید، اما کارهای هیجان‌انگیز بسیار دیگری وجود دارد که می‌توانید انجام دهید و از ماجراجویی لذت ببرید. مثلا می‌توانید به همراه گروهی از دوستان و افراد حرفه‌ای به کشف مکان‌های جدید بروید.

با افراد جدید آشنا شوید: آشنایی با افراد تازه انواع متفاوتی از تنوع و ماجراهای هیجان‌انگیز با خود می‌آورد. وقتی با فرد جدیدی دوست می‌شوید، او می‌تواند از سرگرمی‌ها، موسیقی، غذا و علایق جدید سخن بگوید و شما با تجربه‌های جدیدی آشنا شوید. وقتی با افراد جدید دوست شوید، هرگز حوصله‌تان از زندگی سر نمی‌رود.

از خانه بیشتر بیرون بروید: زیاد و بیش از حد در خانه ماندن فرد را بسیار افسرده و غمگین می‌کند. وقتی پایتان را از خانه بیرون گذاشتید، با موضوعات گوناگون و سرگرم‌کننده مواجه می‌شوید.

کارهای داوطلبانه انجام دهید: ممکن است فکر کنید انجام دادن کارهای داوطلبانه فقط منفعت رساندن به دیگران است. این تصور بسیار غلط است، زیرا وقتی عضو فعال و مفید جامعه‌تان باشید، احساس خوبی نسبت به خود خواهید داشت و هیجان مثبت وارد زندگی‌تان می‌شود.

تنوع به زندگی‌تان بدهید: اگر کارهای روزمره خسته‌تان کرده است، اما مجبور هستید آنها را انجام دهید، پس بهتر است برای انجام دادنشان روش‌های متفاوتی به کار بگیرید. کمی هم از قوه خلاقیت خود استفاده کرده و به زندگی‌تان تنوع ببخشید.

کاری متفاوت انجام دهید: مجبور نیستید به دنبال کاری بگردید که سخت و پردردسر باشد، می‌توانید این کار را مثلا با رفتن از یک مسیر متفاوت به محل کارتان انجام دهید یا در یک کلاس ورزشی و هنری یا هر چیزی که همیشه دوست داشته‌اید، شرکت کنید. این کارهای ساده از آنجایی که تنوع به زندگی‌تان می‌آورند می‌توانند بسیار هیجان‌انگیز باشند. حتی می‌توانید دوستان تازه‌ای نیز پیدا کنید.

زندگی بدون هیجان و تنوع بی معنی و یکنواخت خواهد بود ،سعی کنید همیشه با تغییر و تحولی حتی کوچک به زندگی تان روحیه ببخشید.

منطق امن و آرامشتان را گسترده کنید: شهامت به خرج داده و تغییراتی به زندگی‌تان بدهید. در حقیقت اندکی از منطقه امن و آرامش‌تان خارج شوید. این کار باعث می‌شود کمی هیجان‌زده شوید و قلب‌تان سریع‌تر بزند. با این کار می‌توانید دنیای جدیدی از تجربه‌های هیجان‌انگیز را به روی خود باز کنید.

ظاهرتان را تغییر دهید: ممکن است این مورد چندان ضروری به نظر نرسد، اما گاهی اوقات تغییر ظاهر مثل تغییر مدل مو می‌تواند تاثیر بسیار خوبی روی روحیه فرد بگذارد.

تو آزادی!

غالباً کودکان خلاق در خانواده‌هایی پرورش پیدا کرده‌اند که دارای آزادی مناسبی بوده‌اند، به بیان دیگر کودکان می‌بایست به بررسی و اکتشاف محیط اطراف خود بپردازند. میزان دستوراتی که والدین به ‌منظور رعایت مقررات در خانه به فرزندان می‌دهند گاه آن‌قدر زیاد است که شاید در زندان‌ها نیز چنین نباشد. خانواده می‌تواند با تأمین آزادی مناسب و امنیت روانی برای فرد به شادکامی و تقویت تفکر خلاق بپردازد.

 
به همدیگر احترام بگذارید

احترام در خانواده باعث افزایش خلاقیت می‌شود. والدین می‌بایست فرزندان خود را به‌عنوان انسانی منحصر به فرد بپذیرند و از مقایسه کودکان و نوجوانان با یکدیگر بپرهیزند. به یاد داشته باشید که افراد خلاق، جسور و دارای رفتارهای عجیب می‌باشند و برخی از مطالعات نشان داده که گاه ممکن است این جسارت به برخورد در خانواده بیانجامد. ایجاد جو احترام‌آمیز در خانواده بر اعتماد‌ به نفس کودکان خواهد افزود و توانایی فرد را برای انجام رفتارهای ابتکاری افزایش می‌دهد.

 
تو یک آدم مستقلی!

استقلال از ویژگی‌های شخصیتی دانش‌آموزان خلاق می‌باشد. لذا وقتی شرایط حاکم بر خانواده به‌گونه‌ای باشد که استقلال فرد تقویت شود، خلاقیت او نیز افزایش می‌یابد. گاه دیده می‌شود که مادر دارای اضطراب است و ضمن آن‌که خود به شوهرش متکی است فرزندش را نیز به خود وابسته نموده است (در واقع مادر به فرزند وابسته است). این‌گونه مادران می‌گویند: تا زمانی‌که فرزندم در کنارم می‌باشد خیالم آسوده است در غیر این‌صورت افکار ناخوشایند ذهنم را پر می‌کنند. بدینسان زمینه‌های استقلال فردی و فکری فرزندشان را می‌کاهند و شرایط برای تقویت خلاقیت تضعیف می‌شود.
در خانواده‌های افراد خلاق، شوخ‌طبعی بسیار رایج است. جو حاکم بر این خانواده‌ها شاد و دارای تفریحات سالم است، بنابراین اگر شرایط حاکم بر خانواده همراه با درگیری‌های بین فردی و افسردگی باشد ممکن است خلاقیت به‌خوبی پرورش نیابد
تشویق فعالیت‌های خلاق در خانواده

اغلب دیده می‌شود که والدین فرزندانشان را به‌خاطر کارهای خوب‌شان تشویق می‌کنند و از کنار رفتارهای خلاق عبور می‌کنند. مثلاً کودکی با چوب‌های کبریت و سیب‌زمینی چیزهای عجیبی هم‌چون سفینه فضایی می‌ساخت. مادرش نه تنها این فعالیت ابتکاری را تشویق نکرده بود بلکه از روانشناس می‌خواست به او کمک نماید تا رفتارهای فرزندش ادامه پیدا نکند و به‌جای آن به کارهایی بپردازد که برای او فایده دارد. بنابراین توصیه شده است که به‌جای آن‌که تنها به ترغیب بهترین عملکرد فرد بپردازیم به تشویق فعالیت‌های خلاق و جدید اقدام کنیم.
لبخند

خانواده به‌عنوان الگوی خلاق

یکی از عوامل مهم پرورش خلاقیت در خانواده، الگوهای خلاق است. گاه دیده می‌شود که خانواده به‌خصوص والدین دچار یکنواختی در زندگی می‌باشند به‌گونه‌ای که کاملاً خسته و دل‌تنگ می‌شوند. سال‌هاست که وقتی از مادران سوال می‌شود آیا در طول سال‌های گذشته نوع و طرز پخت غذاها و نیز سایر الگوهای عادتی خود را تغییر داده‌اند پاسخ منفی می‌دهند. آن‌ها سال‌هاست که رفتارهای بدیع و نوآورانه‌ای از خود نشان نداده‌اند. این دسته از خانواده‌ها باید بدانند که اگر هر روز را به شکلی نو آغاز نمایند به نشاط و آرامش دست می‌یابند و کمک می‌کنند که اندیشه‌های نو را در خود و فرزندانشان رشد دهند.

 
یکم بخندید!

در خانواده‌های افراد خلاق، شوخ‌طبعی بسیار رایج است. جو حاکم بر این خانواده‌ها شاد و دارای تفریحات سالم است، بنابراین اگر شرایط حاکم بر خانواده همراه با درگیری‌های بین فردی و افسردگی باشد ممکن است خلاقیت به‌خوبی پرورش نیابد. سال‌هاست که شاهد بوده‌ایم پدران خسته از کار باز‌ می‌گردند و نه‌ تنها دارای نشاط و روحیه‌ای شاد نیستند بلکه روحیه خسته‌شان را به اعضای خانواده منتقل می‌سازند و بدین‌سان شوخ طبعی و شادابی در خانواده به‌عنوان شرایط تقویت‌کننده خلاقیت قربانی چهره‌های عبوس و خسته می‌گردد.

تاریخ نشر: ۳۰ فروردین ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا