امروز

طب شفا

آرایش چشم و حسایت چشم

با رواج استفاده از محصولات آرایشی چشم، تعداد خانم‌هایی که از آلرژی چشم و التهاب آن رنج می‌برند، روز به روز درحال افزایش است و آمارها نشان می‌دهد التهاب پلک یکی از شایع‌ترین بیماری‌های چشم و پوست است با دکتر محمد‌علی نیلفروش‌زاده، متخصص پوست و رئیس مرکز تحقیقات پوست و سلول‌های بنیادی درباره دلایل آلرژی چشم گفت‌وگو کرده‌ایم تا ببینیم محصولات آرایشی چقدر در بروز این مشکل تاثیر دارند.

آیا مواد آرایشی مثل ریمل و خط چشم می‌توانند باعث تحریک چشم و پلک شوند؟

بله، چشم از حساس‌ترین اندام‌هاست و با کوچک‌ترین محرکی ممکن است آزرده شود. مواد حساسیت‌زای بسیاری از جمله موی حیوانات و ترکیب‌های صنعتی و شیمیایی موجود در هوا می‌توانند عامل بروز التهاب و سرخی چشم باشند اما یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین مواردی که باعث التهاب و آلرژی می‌شود، ترکیب‌های آرایشی است. ریمل، سایه چشم و مدادهای آرایشی همگی حاوی ترکیب‌های نگهدارنده و آلرژی‌زا هستند. حتی اسانس‌های موجود در مواد آرایشی یا فلزات سنگینی مثل نیکل و کروم نیز بسیار آلرژی‌زا هستند و هنگام خرید باید دقت داشته باشید این مواد در ترکیب محصول نباشد.

راهی وجود دارد که در صورت آرایش چشم دچار حساسیت نشویم؟

به‌طور کلی آرایش نکردن چشم به نفع سلامت است اما اگر خانمی خیلی مایل به این کار است، بهتر است قبل از خرید در مورد برندی که می‌خواهد از آن استفاده کند، با متخصص پوست مشورت داشته باشد تا محصولات آرایشی ضد‌آلرژی به او معرفی کند البته حتی این محصولات نیز می‌توانند آلرژی‌زا باشند. اگر خانم‌ها به دنبال استفاده از خط چشم یا ریملی دچار حساسیت شدند هم باید تا بهبود کامل از آن استفاده نکنند و بعد هم مارک آن را عوض کنند.

پاک‌کننده‌های آرایشی هم می‌توانند آلرژی‌زا باشند؟

بله، این مواد نیز گاهی می‌توانند پوست پلک و حتی چشم را تحریک کنند. شیر‌پاک‌کن‌ها بر پایه آب و حاوی نگهدارنده هستند. حتی مواد حساسیت‌زا در کرم‌های ضد‌چروک و دور‌چشم هم وجود دارد و برای افرادی که پوست نازک و حساسی دارند، مناسب نیستند. افرادی که چشم‌های حساسی دارند، باید از محصولات بدون نگهدارنده و بدون بو استفاده کنند.

 آیا لاک و عطر هم می‌توانند عامل بروز آلرژی چشم باشند؟

بله، گاهی اسپری کردن عطر به گردن یا لباس هم می‌تواند باعث بروز اگزمای چشمی شود. حتی لاک و ناخن مصنوعی نیز هنگام تماس با چشم، مثلا خاراندن گوشه چشم، می‌توانند باعث التهاب و حساسیت این ناحیه شوند بنابراین به هیچ‌وجه تا زمانی که لاک کامل خشک‌نشده، دست‌هایتان را به چشمتان نزدیک نکنید.

هنگام استفاده از خط چشم باید به چه نکته‌هایی توجه داشته باشیم؟

آب از ترکیب‌های اصلی خط‌چشم است و مخصوصا خط‌چشم‌های مایع محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها محسوب می‌شوند به همین دلیل کنترل میکروبی دقیقی را می‌طلبد. خانم‌ها باید هر 3 ماه یکبار خط‌چشم مایع خود را دور بیندازند و هرگز آن را با آب رقیق نکنند زیرا با این کار مواد نگهدارنده خط‌چشم‌ رقیق می‌شود و احتمال آلودگی چشم با باکتری و قارچ‌ها بیشتر خواهد شد. چشم از حساس‌ترین اندام‌هاست و با کوچک‌ترین محرکی ممکن است آزرده شود.

چه کسانی نباید اصلا از محصولات آرایشی چشم استفاده کنند؟

کسانی که از لنز استفاده می‌کنند یا به تازگی عمل چشم انجام داده‌اند، احتمال خطر عفونت بالاتر است و باید تا جای ممکن از هیچ نوع خط‌چشمی استفاده نکنند.

به تاریخ انقضای خط‌چشم توجه کنید

خط‌چشم انواع گوناگونی دارد. انواع ماژیکی لطیف هستند و پوست پلک را آزار نمی‌دهند اما شستنشان سخت است و باید از شوینده‌های مناسب برای پاک‌کردنشان استفاده کرد. خط‌چشم‌های مدادی اگر خشک باشند، به‌دلیل آنکه رطوبت کمتری دارند، به پوست پلک آسیب بیشتری می‌رسانند و در میان مداد‌ها انواع چرب بهترند. بهتر است خط‌چشمی انتخاب کنید که استاندارد باشد و به تاریخ انقضای آن توجه کنید. انواعی که روی آن نوشته ضدحساسیت به این معنی نیست که واقعا حساسیت‌زا نیست. اگر پس از استفاده از خط‌چشمی دچار حساسیت شدید، تا بهبود کامل خط‌چشم نکشید و آن مارک را عوض کنید. فراموش نکنید قبل از استفاده از مواد آرایشی و بعد از اتمام زمان دلخواه استفاده بلافاصله باید صورت را شست و هرگز وقتی خط‌چشم دارید، نخوابید زیرا خطر تماس ترکیب‌های مضر با چشم بیشتر می‌شود. حتی ممکن است ترکیب خط‌چشم باعث بسته شدن منافذ مژه شود و گل مژه ایجاد کند.

تاریخ نشر: ۱۶ آبان ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا