امروز

طب شفا

نشانه های سلامتی از چشم

چشم‌های شما پنجره‌ای به روح شماست. اما آنها به‌طور شگفت‌انگیزی می‌تواند پنجره‌ای به سوی سلامت کلی شما هم باشند. برخی از بیماری‌ها هستند که در مراحل اولیه‌شان بر بینایی تاثیر نمی‌گذارند. اما این اثرات زودرس و غیرمستقیم را هنوز می‌توان در معاینه چشم شناسایی کرد. البته، پزشک شما (غیر از متخصص چشم) به دنبال چنین نشانه‌هایی هست، اما اگر کنجکاو هستید، هنگامی که معاینه بعدی چشم‌تان برای گرفتن عینک جدید انجام می‌دهید، چند کاری است که می‌توان انجام داد.

1. دیابت: اگر چشم‌پزشک شما نشت کردن خون از رگ‌های درون چشم را ببیند، ممکن است نتیجه بگیرد که این آسیب‌دیدگی ناشی از دیابت است.دیابت باعث آسیب‌دیدگی قابل‌توجهی به بینایی در طول زمان می‌شود، بنابراین اگر نشانه‌های این عارضه در معاینه چشم کشف شود، می‌تواند درمان را به‌طور زودرس شروع کرد و بینایی فرد را در سال‌های بعدی زندگی‌اش حفظ کرد. اگر درمان انجام نشود، دیابت ممکن است به رگ‌های خونی کوچک در مغز و کلیه آسیب برساند و این هم دلیل دیگری برای اقدام به شناسایی زودرس آنهاست.

2. تومورهای مغزی: چشم‌پزشک یک معاینه افتالموسکوپی مستقیم انجام می‌دهد، به این معنا که به‌طور مستقیم به رگ‌های خونی و عصب بینایی که به مغز می‌رود، در ته چشم‌تان نگاه می‌کند. اگر در معاینه تورم یا سایه‌‌هایی دیده شود، ممکن است، نشانه‌ای از وجود عارضه‌ای بسیار وخیم باشد، مانند توموری در مغز یا لخته خطرناکی که می‌تواند به سکته مغزی منجر شود. در این صورت ممکن است، لازم باشد بیمار را به‌طور مستقیم به نزد یک متخصص یا حتی بخش اورژانس فرستاد. در این موارد، اغلب آزمایش‌های بیشتری مورد نیاز است، اما یک معاینه چشمی پایه می‌توانند تعیین کند که آیا نیاز به بررسی‌های بیشتر وجود دارد یا نه.

3. فشارخون بالا: یکی از ساده‌ترین شیوه‌ها برای شناسایی پرفشاری خون از طریق انجام یک معاینه چشمی روتین است. اثرات فشارخون بالا به خصوص بر رگ‌های ظریف و کوچک در چشم مشهود خواهد شد. چشم‌پزشک با پیشرفت بیماری فشارخون، باریک‌شدگی شریان‌ها درون چشم را خواهد دید. پیشرفت بیشتر این بیماری ممکن است، باعث شود شریان‌های درون چشم نقره‌ای یا مسی‌ رنگ شوند.

4. کلسترول بالا: کلسترول بالا می‌تواند باعث تجمع پلاک در طول دیواره‌های رگ‌های خونی شود و شریان‌های را در بدن مسدود کند. این عوارض در چشم هم رخ می‌دهد و چشم‌پزشک در معاینه‌اش به سادگی می‌تواند رسوبات چربی در دیواره رگ‌های چشم را شناسایی کند. چشم‌پزشک ممکن است، رسوبات کلسترول را در رگ‌های ته چشم و نیز در جلوی چشم که به صورت یک حلقه باریک خاکستری به دور قرنیه است، ببیند.

این رسوبات همچنین عامل خطرساز بیماری دیگر هم هستند، انسداد عروق خونی شبکیه، که در آن این انسدادها خونرسانی به چشم را محدود می‌کنند، باعث نقصان گذرا یا همیشگی بینایی می‌شوند.

منبع: Yahoo Health

تاریخ نشر: ۱۱ آبان ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا