امروز

طب شفا

بیماری هایی که چشم را درگیر می کنند

خونریزی مغزی علائم ناشی از تومورهای مغزی مننژیت سردردهای ناشی از بیماری‌های چشمی خشکی چشم بیماری‌های قرنیه از حمله این بیماری ها هستند.

بیماری‌های قرنیه: قرنیه بافت بسیار حساسی است که تعداد زیادی اعصاب حسی در آن وجود دارد و به همین علت به درد و تحریک واکنش زیادی نشان می‌دهد. (حتما تجربه کرده‌اید که حتی ورود یک ذره بسیار ریز گرد و غبار به داخل چشم چقدر باعث درد و ناراحتی می‌شود، در حالیکه با یک قلوه سنگ! در داخل کفشتان ممکن است چند ساعت پیاده‌روی کنید و عین خیالتان نباشد). طبیعی است که تحریکات وارد شده به این بافت حساس می‌تواند درد شدیدی در چشم و اطراف چشم و گاهی در تمام سر ایجاد کند. مثلا ورود هر نوع جسم خارجی به داخل چشمچه مستقیما به قرنیه بچسبد و چه در پشت پلک گیر بیفتد و باعث خراشیده شدن قرنیه شودعلاوه بر ایجاد درد و قرمزی و اشکریزش معمولا باعث سردرد نیز می‌شود. همچنین در افرادی که به علت جوشکاری یا نگاه کردن طولانی‌مدت به برف (مثلا در ورزش اسکی) دچار برق‌زدگی چشم‌ها می‌شوند نیز پوشش خارجی (اپی‌تلیوم) قرنیه آسیب می‌بیند و فرد علاوه بر اشکریزش و درد چشم‌ها دچار سردرد شدید می‌شود. (این نوع سردرد را جوشکارانی که از عینک مناسب استفاده نمی‌کنند، خیلی زیاد تجربه می‌کنند.)

علائم ناشی از تومورهای مغزی عبارتند از:

فلج اعصاب چشم که باعث انحراف چشم و دوبینی می‌شود،

ورم سرعصب بینایی (که در معاینه چشم پزشکی قابل مشاهده است)،

محو شدن گذرای دید،

تار شدن بخشی از میدان بینایی در یک یا هر دو چشم (در این حالت بررسی میدان بینایی می‌تواند به مشخص شدن محل تومور کمک کند)،

به ندرت، ایجاد توهمات بینایی،

ایجاد نابینایی در یک یا هر دو چشم (در موارد تومورهای پیشرفته).

تومورهای مغزی: تومورهای مغزی اغلب با افزایش فشار داخل جمجمه باعث ایجاد سردرد نسبتا شدید دائمی می‌شوند که صبح‌ها بدتر است. این سردرد با حرکاتی نظیر خم شدن، زور زدن، حبس کردن نفس، سرفه و حرکت دادن سر بدتر می‌شود. سردرد ناشی از تومورهای مغزی معمولا با استفراغ (گاهی بدون حالت تهوع) همراه است.

خونریزی مغزی: خونریزی داخل جمجمه علاوه بر ایجاد سردرد شدید، ممکن است با فلج عضلات چشم، دوبینی یا خونریزی در شبکیه و زجاجیه همراه باشد. به علاوه گاهی اوقات سکته‌های مغزی باعث ایجاد نقائصی در میدان بینایی می‌شوند که با بررسی میدان بینایی قابل تشخیص است.

مننژیت: مننژیت یا التهاب پرده‌های مغزی نیز علاوه بر ایجاد سردرد می‌تواند باعث فلج عضلات چشمی و ایجاد انحراف چشم و دوبینی شود. به علاوه مننژیت گاهی باعث ترس از نور و درد در موقع حرکات چشم می‌شود.

سردردهای ناشی از بیماری‌های چشمی: همانطور که قبلا ذکر شد، برخلاف تصور عموم مردم، عیوب انکساری معمولا باعث ایجاد سردرد نمی‌شود، اما گروهی دیگر از بیماری‌های چشمی می‌توانند باعث بروز سردرد و بخصوص درد اطراف چشم شوند.

خشکی چشم: خشکی چشم یکی از علت‌های بسیار شایع احساس درد و ناراحتی در اطراف چشم‌ها است که معمولا صبح‌ها بهتر است و در اواخر روز بدتر می‌شود. به علاوه انجام کارهای چشمی مثل مطالعه یا کار با کامپیوتر می‌تواند باعث بدتر شدن درد و ناراحتی در مبتلایان به این بیماری شود.

 

تاریخ نشر: ۲۶ تیر ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا