امروز

طب شفا

نکاتی درباره مراقبت چشم در زمستان

از آن جا که در این فصل، خشکی و ناراحتی چشم شایع است، در این مطلب به چند سوال درباره بهداشت چشم ها و پاسخ آن از سوی متخصصان اشاره می کنیم.در زمستان چشم نیاز به مراقبت بیشتری دارد. در این فصل سرما، دمای خشک، بادهای سنگین و اشعه مضر uv که از برف و یخ منعکس می شود، باعث آزار چشم ها می شود. در بیرون از منزل، میزان رطوبت کمتر است و در داخل منزل استفاده از سیستم گرمازا باعث خشکی چشم ها می شود.


آیا لنزها در این فصل یخ می زند؟خیر، هوای سرد و خشک این فصل شاید برای لنزها مشکل ایجاد کند اما نگران یخ زدن یا چسبیدن آن ها به چشم نباشید.
آیا احتمال آفتاب سوختگی چشم وجود دارد؟بله، کراتیتیز (Keratitis) زمانی رخ می دهد که قرنیه چشم در معرض اشعه شدید uv قرار می گیرد. قرنیه، سطح جلوی حساس چشم است همانند شیشه جلوی خودرو؛ سوختگی می تواند تاری دید و درد ایجاد کند.


یکی از علت های کراتیتیز، اسکی کردن بدون استفاده از عینک های مخصوص است و حتی روز ابری هم باید از عینک استفاده کرد زیرا اشعه مضر ماورای بنفش می تواند از ابرها نیز عبور کند. اشعه آفتاب در زمستان می تواند از فصل تابستان مضرتر باشد.


چرا در فصل سرما از چشم ها اشک می آید؟هرچه باعث آزار چشم ها شود، از جمله خشکی چشم باعث ایجاد اشک می شود. خشکی چشم که در فصل زمستان شایع است زمانی رخ می دهد که بادهای زمستان رطوبت لایه فوقانی قرنیه را تبخیر می کند. این امر باعث می شود غدد اشک بیش از حد فعال شود تا بتواند رطوبت را حفظ کند. برای رفع خشکی چشم راه های زیادی وجود دارد. ابتدا سعی کنید از عینک های محافظ استفاده کنید. قبل از ترک منزل می توانید از قطره چشم استفاده کنید. در داخل منزل نیز از دستگاه مرطوب کننده استفاده کنید. در صورت ادامه پیدا کردن مشکل خشکی چشم، به متخصص چشم مراجعه کنید. در موارد مزمن، درمان های مخصوص می تواند انسداد غدد چشم را باز کند و باعث تولید مجدد لیپیدها (روغن ها) شود که برای چشم سالم لازم است.


چرا پف زیر چشم در فصل زمستان بیشتر به نظر می آید؟تیرگی دور چشم با پف اغلب به دلیل نشت خون از مویرگ های ریز زیر سطح پوست به وجود می آید. زمانی که خون اکسیده می شود پوست آبی پررنگ می شود.


این حالت در زمستان بارزتر است زیرا پوست به علت کمتر قرار گرفتن در معرض نور آفتاب کم رنگ تر می شود. خستگی مفرط و میزان پایین ویتامین D که از طریق نور خورشید تولید می شود، این مشکل را تشدید می کند

چشم ما یه غشا داره به اسم غشا اشک که به عنوان یه لایه به حفظ رطوبت چشم کمک کرده و اون رو خیس نگه میداره. وقتی که باد سرد به این لایه برخورد میکنه، خیسی چشم از بین میره، در نتیجه چشم ها خشک و قرمز میشن. دکتر جین (جراح چشم) میگه: بهترین روش برای غلبه بر این وضعیت اینه که مایعات زیادی بنوشین

از چشم ها محافظت کنین: توی تابستون، ما عینک آفتابی میزنیم تا در برابر اشعه های خورشید از چشم ها محافظت کنیم. باید توی زمستون هم همینکارو انجام بدیم. در مناطقی که برف میاد، لازمه که حتما عینک بزنین چون انعکاس نور از روی برف ها میتونه برای چشم خیلی خطرناک باشه. در کنارش، استفاده از عینک میتونه مثل یه سپر از چشم ها در برابر بادهای سرد محافظت کنه.


چشم رو مرطوب کنین: با مشورت پزشک میتونین از اشک مصنوعی برای مبارزه با خشکی چشم استفاده کنین.

توصیه برای کسانی که لنز میزنن: زمستان اغلب مشکلات کسانی که لنز میزنن رو زیاد میکنه. دلیلش هم خشکی چشمهاست. وقتی لنز میزنیم، چشم ما خشک میشه، در نتیجه داخل چشم احساس سوزش میکنیم. همچنین، استفاده از لنز برای مدت طولانی باعث درد در چشم میشه. پس توصیه میکنیم که اونا رو برای مدت طولانی در زمستان استفاده نکنین. به علاوه لنز ها رو داخل محلولشون برای یه مدت زمان نگه داری کنین. این امر باعث میشه که توی زمستون به چشم هاتون کمک کنین.

زدن عینک گزینه بهتری در این آب و هواست. تنظیم وقت روشن ماندن وسایل گرمازا در خانه: وسایل گرمازا نباید برای ساعت های طولانی و درجه حرارت خیلی بالا روشن بمونن، هوای گرم تولید شده توسط بخاری با هوای سرد بیرون در تضاد هستن، و همین باعث میشه که چشم ها خشک بشن.

رژیم غذایی: در زمستون باید توجه ویژه ای به رژیم غذایتتون داشته باشین. همچنین مهمه که غذایی که میخورین با این آب و هوا مطابقت داشته باشه. اینجوری نه تنها از چشم ها محافظت کرده بلکه تناسب اندام هم پیدا میکنین.
اگه با وجود همه این اقدامات، نوعی قرمزی و پف کردگی در چشمهاتون داشتین، فورا به یه متخصص چشم مراجعه کنین. موندگاری این مشکلات برای یه مدت زمان ممکنه نشانه بیماری های چشم باشه. پس درمان به موقع بهترین راه حل است.

دکتر جین میگه: با مراقبت های درست میتونیم از چشم و سایر قسمت های بدن محافظت کنیم. مراقبت مناسب و رژیم غذایی سالم باعث میشه از هر نوع آب و هوایی لذت ببریم.

تاریخ نشر: ۱۱ تیر ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا