امروز

طب شفا

تمیز کردن گوش

بدن موم گوش را برای به دام انداختن گرد و غبار و دیگر ذرات کوچک درست می‌کند و مانع رسیدن آنها به پرده گوش و آسیب یا ایجاد عفونت در آن می‌شود. این موم هم گوش را چرب می‌کند و هم خاصیت ضدباکتریایی دارد. موم در گوش همه ساخته می‌شود،‌ ولی مقدار و نوع آن مانند صفاتی مثل رنگ مو و قد، ژنتیکی است. موم گوش خشک می‌شود و با گرد و غبار و چیزهایی که در خود به دام انداخته است،‌ از گوش بیرون می‌آید. بیشتر اوقات موم گوش متعاقب جویدن یا حرکات دیگر فک در کانال گوش حرکت می‌کند و از گوش خارج می‌شود. موم در کانال گوش‌هایی که کوچک هستند یا شکل عجیبی دارند،‌ به سختی حرکت می‌کند و باعث فشرده شدن موم می‌شود. افرادی که از گوش‌بند یا سمعک استفاده می‌کنند نیز دچار مشکل فشردگی موم گوش می‌شوند. بسیاری از افراد به تمیز کردن گوش‌ها نیازی ندارند چون خودش تمیز می‌شود. استفاده از چیزهایی مانند گوش‌پاک‌کن یا گیره سر، باعث تجمع موم و بسته شدن گوش می‌شود. این کار فقط موم گوش را بیشتر به داخل گوش می‌فرستد و ممکن است به گوش آسیب برساند. اگر این علائم را دارید، احتمالا موم گوش شما فشرده شده است: احساس پر بودن گوش‌ها، درد گوش، مشکل در شنوایی و هر روز بدتر شدن، زنگ زدن گوش (وزوز گوش)، خارش گوش، ترشح از گوش، بو دادن گوش و سرگیجه.

اگر این علائم را دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. البته عوامل دیگری هم ممکن است این علائم را ایجاد کنند پس قبل از شروع درمان‌های خانگی، باید مطمئن باشید این علائم در اثر فشرده شدن موم گوش ایجاد شده‌اند. اول باید گوش خود را به یک پزشک یا شنوایی‌سنج نشان دهید تا با اتوسکوپ درون آن را ببیند و بگوید که آیا فشردگی موم باعث گرفتگی گوش شده است یا نه. پزشک ممکن است این موم را در مطب و به وسیله مکش،‌ شستشو یا دستگاهی به نام کورت،‌ تمیز کند یا ممکن است پزشک از شما بخواهد در خانه قبل از بیرون کشیدن موم، از محصولات نرم‌کننده گوش استفاده کنید.

برای تمیز کردن گوش‌ها در خانه باید موم‌هایی که می‌بینید، با پارچه تمیز کنید. محلول سرومنولیتیک (محلول‌های حل‌کننده موم) را در کانال گوش بریزید. این محلول حاوی روغن معدنی،‌ روغن بچه، گلیسیرین، قطره گوش آب‌اکسیژنه، هیدروژن پراکسید و محلول نمکی است. اگر موم با این محلول خارج نشد، می‌توانید گوش را شستشو دهید. بعد از حل شدن موم با محلول، با استفاده از یک سرنگ گوش را با آب یا محلول نمکی شستشو دهید. از دستگاه‌های مکشی که تبلیغات آنها را در تلویزیون دیده‌اید،‌ استفاده نکنید. آنها برای همه موثر نیستند و استفاده از آنها توصیه نمی‌شود. برای اینکه از فشرده شدن موم گوش جلوگیری کنید،‌ هر چیزی را برای تمیز کردن داخل گوش نکنید. از گوش پاک‌کن فقط برای تمیز کردن بیرون گوش استفاده کنید. اگر مشکل حادی با موم گوش دارید و باید بیش از یک‌بار در سال آن را خارج کنید،‌ از پزشک بخواهید بهترین راه را نشانتان بدهد.

منبع: Deafness

تاریخ نشر: ۱۷ تیر ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا