امروز

طب شفا

عوارض استفاده از گوش پاک کن

 جرم گوش بخشی از سیستم دفاعی بدن است که از رشد اغلب میکروب‌ها و قارچ‌ها در مجرای گوش خارجی جلوگیری می‌کند و با خاصیت چسبندگی که دارد گرد و غبار و ذرات معلق را به خود می‌گیرد که با خارج شدن جرم از مجرا این ذرات نیز خارج می‌شوند.موم گوش خاصیت ضد میکروبی و قارچی دارد و استفاده از گوش پاک کن سبب خراشیدن پوست کانال گوش و بروز عفونت می شود.

عوارض گوش پاک کن
    
گوش پاک کن هاي موجود در بازار از جنس پنبه هستند که به دور سر يک پايه چوبي يا پلاستيکي پيچيده شده اند. اين ابزارها در انواع و اقسام مختلف با کيفيت هاي متفاوت عرضه مي شوند به طوري که برخي کيفيت خوبي نداشته و موقع تميز کردن قسمت پنبه يي آن جدا مي شود، گوش سالم با داشتن ساختماني طبيعي خودش را تميز مي کند. استفاده از گوش پاک کن که بين افراد تقريباً مرفه نيز شايع تر است، جز غيربهداشتي بودنش به دليل اينکه موانع طبيعي را از سر راه ورود عوامل خارجي و ميکروب ها بر مي دارد توصيه نمي شود.
    
با تميز کردن گوش و خارج کردن ماده زرد رنگ و چسبناک از گوش راه ورود عفونت و ميکروب به داخل گوش را هموار خواهيد کرد. ضمن اينکه ممکن است هنگام استفاده از گوش پاک کن، ضربه ناخواسته فردي که نزديک شما است باعث پارگي پرده گوش شود. اما خوشبختانه اکثر پارگي هاي ضربه يي در عرض چند روز يا هفته به شرط اينکه پارگي وسيع نباشد جوش مي خورد.
   
خطرات استفاده از گوش پاک کن
    
خطرات استفاده از گوش پاک کن يکي دو تا نيست: خصوصاً در بچه ها که نسوج ضعيف تر و حساس تري دارند. در سطح اجتماع بحث هاي زيادي در مورد استفاده و يا عدم استفاده از گوش پاک کن جهت تميز کردن گوش وجود دارد. در واقع، شايد بتوان گفت که عبارت گوش پاک کن، فقط يک عبارت مجازي است براي چيزي که موارد کاربرد آن ارتباط کمي با رفع آلودگي گوش دارد. از گوش پاک کن بيشتر جهت تميز کردن لاله گوش، داخل بيني کودک، بين انگشتان پا، ماليدن پماد بر روي زخم، استعمال داروها در نواحي باز و تميز کردن آرايش دور چشم ها استفاده مي شود، در حالي که بسياري از مردم بر اين باورند که اين وسيله صرفاً جهت خارج کردن ترشحات از داخل گوش است. اکثر شما اندازه دقيق عمق گوش را نمي دانيد و بنابراين قادر به پاک کردن تمامي قسمت هاي گوش نيستيد. در نتيجه، وارد کردن جسمي نظير گوش پاک کن موجب فشرده تر شدن اين ترشحات در قسمت هاي عمقي تر مجرا مي شود که در اين صورت، خروج آنها مشکل تر خواهد بود. علاوه بر اين، بررسي ها نشان مي دهند کودکاني که جهت رفع خارش و تميز کردن گوش از وسايلي نظير سنجاق سر يا گوش پاک کن استفاده مي کنند بيش از سايرين در معرض خطر پارگي پرده گوش قرار دارند. استفاده از گوش پاک کن با تضعيف سيستم دفاعي گوش موجب افزايش خطر ابتلابه خشکي و خارش گوش مي شود. بهترين روش توصيه شده جهت تميز کردن گوش خارجي اين است که لاله گوش و قسمت بيروني گوش خارجي را با استفاده از يک پارچه نخي نرم و مرطوب که به دور انگشت اشاره تان پيچيده ايد تميز کنيد، بدون آنکه انگشت خود را داخل مجرا ببريد. استفاده از گوش پاک کن به صورت مکرر و طولاني مدت، علاوه بر مستعد کردن گوش به عفونت هاي ميکروبي و قارچي سبب ايجاد حالت خارش مزمن در گوش مي شود که در اين حالت معمولاً به دنبال خاراندن مداوم مجراي گوش زخمي شده و دچار درد و التهاب مي شود.
    
پيشگيري از تجمع جرم در گوش
    
از بودن در جاهايي که گرد و غبار هوا زياد است خودداري کنيد. بودن در اين نوع مکان ها باعث توليد بيش از اندازه موم گوش مي شود. اگر مجبور هستيد در مکان هاي پر گرد و غبار حضور داشته باشيد، از گوش پنبه استفاده کنيد. ريختن ماهانه 1 تا 2 قطره گليسيرين در گوش ممکن است موم را نرم کرده ، از بروز مجدد انسداد جلوگيري کند. بعد از استحمام نبايد از گوش پاک کن استفاده شود. براي خشک کردن گوش بعد از استحمام از سشوار استفاده کنيد. باد ملايم و گرم سشوار را به مدت دو دقيقه از فاصله نيم متري به سمت گوش جريان دهيد تا گوش خشک شود.

موم گوش نقش روان کننده و آنتی باکتریال دارد. اکثر افراد بر این باورهستند که موم گوش، یک جرم غیر بهداشتی است و سعی می کنند که بعد از استحمام آن را با گوش پاک کن خارج کنند. عادت گوش پاک کردن فقط به گوش پاک کن ختم نمی شود و برخی افراد اشیای تیز، مانند خودکار..... را برای خاراندن گوش استفاده می کنند که بسیار خطرناک است و در اغلب موارد منجر به پارگی پرده گوش می شود.

در واقع نیازی به تمیز کردن گوش با گوش پاک کن نیست. سلول های داخل کانال گوش با سایر سلول های بدن متفاوت هستند. این سلول ها درحرکت هستند و به اصطلاح مهاجرت می کنند.

برای مثال اگر به وسیله جوهر یک نقطه کوچک روی پرده گوش بگذاریم، بر اثر جنبش سلول ها، محل این نقطه به مرور زمان حرکت می کند؛البته چنانچه این اتفاق نیفتد، مجرای گوش به سرعت توسط سلول های مرده مسدود می شود. همچنین این مکانیسم باعث می شود که موم گوش به سمت بیرون هدایت شود و شنوایی را مختل نکند.

موم گوش توسط غده های عرق که در کانال گوش قرار دارند تولید می شود؛ بنابراین به راحتی می توان با استفاده از یک دستمال تمیز، سطح خارجی گوش را تمیز کرد و مطمئن بود که داخل کانال گوش نیز تمیز است.

در صورت احساس خارش بهتر است از یک یا دو قطره روغن مخصوص که در داروخانه ها وجود دارد یا روغن بچه، در داخل مجرای گوش استفاده کرد. در صورت خارش مداوم باید به متخصص مراجعه شود.

در گذشته از موم گوش یا Cerumen برای نرم کردن لب به هنگام خشکی و پانسمان زخم های باز استفاده می کردند. در حال حاضر پزشکان از این ماده برای تشخیص عفونت های خاص در بدن استفاده می کنند.

رنگ موم گوش با افزایش سن تیره تر می شود. با افزایش سن مردان، خروج موم از لابلای موی بلند گوش مردان در مجرا به سختی انجام می شود.


خاصیت ضدمیکروبی و ضد قارچی موم گوش

این ماده توسط غده های چربی مجاری گوش تولید می شود. موم گوش از موم روغنی و کراتینوسیت تولید می شود. کراتینوسیت به سلول های مرده پوست گفته می شود. ماده روغنی آن شامل کلسترول و تری گلیسسرید است. حدود هزار تا دو هزار غده در مجاری گوش، پپتیدهای ضد میکروب تولید می کنند.تولید موم گوش در زنان و مردان تفاوتی ندارد و محتویات آن نیز به سن وابسته نیست، ولی تحقیقات نشان می دهد که محتوای تری گلیسرید آن از ماه آذر تا تیر کاهش می یابد.

موم گوش همچنین حاوی یک آنزیم ضد باکتری به نام لیزوزیم است که دیواره سلول های باکتریایی را نابود می کند.


گوش آیینه بسیاری از بیماری ها و آلودگی ها است

همانطور که گفته شد برخی از بیماری های نادر با آنالیز این ماده قابل تشخیص است. برخی اوقات حجم ترشح این ماده افزایش پیدا می کند که می تواند علامت وجود سم خاصی مانند سم فلزات سنگین در بدن باشد. گاهی اوقات نیز یک حشره کوچک وارد مجرای گوش و انسداد آن می شود و تاثیر منفی بر شنوایی دارد.

موم گوش علاوه بر انسان در برخی از پستانداران نیز وجود دارد و آزمایش بر روی آن اطلاعات جالبی را در اختیار محققان قرار می دهد؛ برای مثال موم در گوش نهنگ نشان می دهد که این موجود غول آسا از چه آلودگی هایی رنج می برد و چه عواملی در انقراض آن نقش دارد. همچنین اگر میزان هورمون استرس و کورتیزول در این حیوان زیاد شود، این افزایش در موم گوش قابل مشاهده است و نشان می دهد که حیوان به بلوغ جنسی رسیده است و آماده جفت گیری است. همچنین مطالعات بیشتر نشان می دهد که مقدار این ماده در موجودات با افزایش آفت کش ها افزایش می یابد.

گوش مستقیما با مغز در ارتباط است بنابراین محافظت از آن نیازمند دقت و آگاهی بالایی است. یکی از مهمترین عوامل مخرب برای شنوایی، گوش دادن به موزیک و تلویزیون با صدای بلند است. محققان بر این باورند که استفاده از هدفون برای مدت طولانی و با صدای بلند باعث کاهش شنوایی می شود و این مشکل غیر قابل بازگشت است.

در پایان :روشهای متداولی برای این کار وجود دارد که خارج کردن جرم با مکش و برخی از ابزارهای خاص و شست و شو با آب پاکیزه از جمله آن‌هاست البته پیش از آغاز خارج کردن جرم سفت از گوش باید این عضو را با گلیسیرین نرم کرد.

تاریخ نشر: ۱ تیر ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا