امروز

طب شفا

پیرگوشی در سالمندان

کم شنوایی ناشی از افزایش سن (پیرگوشی)، یکی از معضلات جدی در سلامت عمومی سالمندان است که تقریبا در 40 درصد افراد 55 تا 75 سال بروز می‌کند و شیوع آن در سنین بالاتر بیشتر می‌شود.
موسسه سلطنتی ناشنوایان کشور انگلیس که تامین هزینه ها و مخارج این تحقیق علمی را به عهده دارد، امیدوار است در آینده ای نزدیک بتوان به راه حل مناسبی برای درمان ناشنوایی در سالمندان دست یافت. براساس اعلام نظر دانشمندان و محققان هلندی تغییر در ژنی موسوم به kcnq۴ در سالمندان سبب ابتلا به ناشنوایی می شود.
دانشمندان بر این باورند که ناشنوایی در سن پیری یک نقص جسمانی است که براثر عوامل ژنتیکی و محیطی ایجاد می شود.
در افرادی که در دوران جوانی و میانسالی در معرض اصوات گوشخراش قرار دارند، احتمال بروز این پدیده به مراتب افزایش می یابد. در سن سالمندی برقراری ارتباط عاطفی میان خانواده و اطرافیان اهمیت بسیاری دارد که ابتلا به ناشنوایی می تواند زمینه ساز ایجاد افسردگی در سالمندان شده و احساس انزوا و گوشه گیری را در فرد تقویت کند.
از سویی دیگر دانشمندان اعلام کرده اند در حال حاضر آزمایشی وجود ندارد که بر اساس آن بتوان افراد مستعد به ناشنوایی را شناسایی کرد و با رعایت اصول ایمنی و حذف عوامل زمینه ساز از بروز این پدیده در سنین بالاتر جلوگیری به عمل آورد.محققان پیش از این تصور می کردند جهش ژنی در kcnq ۴عامل بروز ناشنوایی ارثی است که می تواند در سن جوانی نیز اتفاق افتد و همچنین عوامل محیطی نیز بر آن تاثیری ندارند.ژن kcnq ۴ در افراد سالم بر سلول های بخش حلزونی گوش تاثیر می گذارد و به بازیافت ماده معدنی پتاسیم در مایع درونی گوش کمک می کند که عامل ارسال پیام عصبی به مغز است.
در افرادی که به ناشنوایی ناشی از پیری مبتلا می شوند، سه جهش و دگرگونی در این ژن شناسایی شده است.
افزایش پتاسیم در سلول های مویی بخش حلزونی گوش یا رفع زودهنگام آن از جمله عواملی است که می تواند در بروز این پدیده تاثیرگذار باشد و بر این اساس ، برای شناسایی عواملی که سبب بروز جهش در این ژن می شوند، نیاز است مطالعات گسترده تری صورت گیرد.
بسیاری از مردم ناشنوایی را یک بیماری اجتناب ناپذیر در دوران سالمندی می دانند که در حال حاضر سمعک تنها راه کمک به آنهاست ، اما این در حالی است که این وسیله از پیشرفت ضعف شنوایی در افراد ممانعت به عمل نخواهد آورد. محققان امیدوارند در آینده ای نزدیک به روشی درمانی برای ناشنوایی در سالمندان دست یابند .کم شنوایی در سالمندان موجب انزوای اجتماعی و به دنبال آن بروز نقایص شناختی می‌شود.

کم شنوایی در سالمندان به عنوان یکی از مهمترین مشکلات مزمن سلامت در جوامع است که به طور ویژه مورد توجه دست اندرکاران چهاردهمین کنگره شنوایی شناسی ایران قرار دارد.

نتایج مطالعات علمی نشان می‌دهد در سالمندان کم شنوا، احتمال بروز مشکلات ذهنی و یادآوری وقایع نسبت به سایر سالمندان شنوا بیشتر است. کم شنوایی در سالمندان موجب انزوای اجتماعی و به دنبال آن بروز نقایص شناختی می‌شود.

انجام آزمایشات شنوایی دوره‌ای در سنین بالای 50 سال ضروری بوده و می‌تواند از بروز عوارض کم شنوایی در سالمندی جلوگیری کند.
وی گفت: یکی از مهمترین مداخله‌های درمانی در سالمندان مبتلا به کم شنوایی، تجویز سمعک است در صورتیکه بیش از 80 درصد افرادی که می‌توانند بهره‌مندی مناسبی از سمعک داشته باشند هرگز این وسیله کمک شنوایی را تهیه نمی‌کنند که علت اصلی آن عدم پوشش بیمه‌ای مناسب و نگرش منفی نسبت به سمعک است.

در حال حاضر امکان تهیه سمعک در تمامی بیمارستان‌های دولتی و بخش‌های خصوصی سراسر کشور با بالاترین استاندارد و پائین‌ترین هزینه ممکن توسط متخصصان شنوایی شناس فراهم است و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همراه با سازمان‌های بیمه‌گر می‌توانند نقش مهمی در پوشش بیمه‌ای سمعک و تحقق حق سالمندان این مرز و بوم در دستیابی به خدمات سلامت ایفا کنند. به منظور دستیابی به بالاترین کیفیت خدمات توانبخشی می‌بایست متخصص شنوایی شناس با انجام ارزیابی‌های تخصصی اقدام به تجویز سمعک نموده و طی دوره‌ای مشخص، اقدامات ضروری بعدی را انجام دهد.

سمعک یک کالای تجاری نبوده و به عنوان یک پروتز درمانی، می‌بایست از مراکز مجاز ارزیابی شنوایی تهیه شود. کم شنوایی در سالمندان به عنوان یکی از مهمترین مشکلات مزمن سلامت در جوامع، به طور ویژه مورد توجه دست اندرکاران چهاردهمین کنگره شنوایی شناسی ایران قرار دارد.

تاریخ نشر: ۲۸ فروردین ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا