امروز

طب شفا

روش صحیح نه گفتن به بچه های خردسال

هر چقدر برای تربیت فرزندتان حساس باشید باز هم مواقعی پیش می‌آید که به آنها باید امر و نهی کنید. اوقاتی که فرزندتان مرتکب خطا می‌شود، کلافه می‌شوید که چطور باید به بهترین صورت تفاوت کار صحیح و اشتباه را به او یاد بدهید. به جای «نه» گفتن به فرزندتان سعی کنید این دستورالعمل‌ها را به کار بگیرید.

از جملات مثبت جایگزین استفاده کنید

اگر فرزندتان در اتاق نشیمن مشغول توپ‌بازی است به جای اینکه بر سرش داد بزنید و بگویید: «نه! توپت را آنجا نینداز» می‌توانید راهکاری جایگزین برای سرگرمی او در نظر بگیرید. برای مثال بگویید: «توپت را بردار و بیرون از خانه به بازی‌ات ادامه بده». اگر فرزندتان مشغول درست کردن کاردستی است و چسب روی کف زمین ریخته شده به جای اینکه او را از ادامه بازی محروم کنید به او بگویید: «لطفا یک روزنامه زیر دستت بگذار تا چسب روی کف زمین نریزد». استفاده از این جملات باعث واکنش ملایم‌تری از سوی فرزندتان خواهد شد.

به او قدرت انتخاب بدهید

دخترکوچک شما قبل از ناهار تقاضای آبنبات می‌کند. در این شرایط با گفتن «نه» نمی‌توان میل او را برای خوردن آبنبات کم کرد پس بهتر است برایش چند انتخاب بگذارید. برای مثال از او بخواهید قبل از ناهار بین سیب و پرتقال یک مورد را انتخاب کند و بخورد اما برای بعد از ناهار 2 نوع آبنبات با طعم‌های متفاوت به او نشان دهید و از او بپرسید تصمیم دارد کدام یک از آبنبات‌ها را برای بعد از ناهار بخورد. کودک شما در سنی است که قادر به درک توضیحات شماست بنابراین برایش توضیح دهید که خوردن آبنبات قبل از غذا اشتهای او را برای خوردن غذای اصلی از بین خواهد برد.

مراقب اطراف باشید

به جای اینکه به یک پدر و مادر محدودکننده تبدیل شوید، سعی کنید فرزندتان را از شرایطی که ممکن است برای او خطرناک باشد یا جواب منفی شما را به دنبال داشته باشد، دور کنید. برای مثال اگر فرزندتان نسبت به نوعی اسباب‌بازی حس مالکیت خاصی دارد و همیشه بر سر آن اسباب‌بازی با هم‌بازی‌هایش دچار بحث می‌شود، قبل از آمدن مهمان اسباب‌بازی مورد علاقه‌اش را در جایی قرار دهید و به این ترتیب مانع تنش بین بچه‌ها شوید.

تشویقش کنید

گاهی اوقات نمی‌توان از جملات جایگزین استفاده کرد و نیاز به «نه» گفتن قاطع اما آرام والدین احساس می‌شود مثل زمانی که فرزندتان می‌خواهد به تنهایی از خیابان عبور کند. در این مواقع مهربان اما قاطع به او هشدار بدهید که به تنهایی نمی‌تواند این کار را انجام دهد. بعد از اینکه فرزندتان به توصیه شما عمل کرد او را در آغوش بگیرید، ببوسید یا به او لبخند بزنید. با این واکنش او را ترغیب به اطاعت از خود خواهید کرد.

www.babycenter.com

تاریخ نشر: ۱۹ مرداد ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا