امروز

طب شفا

بیماری کاوازاکی

بیماری کاوازاکی، بیماری نادری است که بیشتر در کودکان سنین1 تا 2 سال دیده می‌شود. این بیماری اواخر زمستان و اوایل بهار شیوع بیشتری دارد. کودکان علایمی مانند تب شدید طول‌کشیده (بیش از 5 روز) و مشکلات پوستی دارند، چشم‌ها ملتهب و قرمز است. تورم و قرمزی در ناحیه زبان، لب‌ها و غدد لنفاوی وجود دارد. پایداری علایم بیماری اغلب باعث نگرانی والدین کودک می‌شود. بیماری کاوازاکی نادر است و عروق خونی را درگیر می‌کند؛ حتی ممکن است به عروق کرونر قلب هم صدمه بزند. تشخیص بیماری معمولا دشوار است و پزشکان فقط از روی علایم، بیماری را شناسایی می‌کنند چون آزمایش تشخیصی برای آن وجود ندارد. شاخص‌ترین علامت بیماری تب است و کودک باید 4 علامت از 5 علامت ذکر‌شده را داشته باشد. برای درمان باید به کودک ایمونوگلوبولین وریدی تزریق کرد زیرا ایمونوگلوبولین باعث کاهش التهاب رگ می‌شود. آسپیرین نیز برای کودک تجویز خواهد شد. چون این دارو هم التهاب رگ‌ها را کاهش می‌دهد. از آنجاکه احتمال درگیری عروق قلبی وجود دارد، کودکان باید اکوکاردیوگرافی شوند تا اگر مشکلی در عروق قلبی وجود داشت، حتما به متخصص قلب و عروق اطفال ارجاع داده شوند. همه کودکان مبتلا به بیماری کاوازاکی باید تا چند ماه تحت‌نظر پزشک باشند.

یکی از دلایل اصلی بیماری قلبی در دوران کودکی کاوازاکی می باشد.اما این بیماری واگیردار نمی باشد.
علت این بیماری به درستی شناخته نشده است.هرچند عوامل عفونی، عوامل محیطی، سم تولید شده توسط باکتری ها ممکن است نقش داشته باشند..

علایم بیماری
از علایم این بيماري تب بالا می باشد. و اين تب معمولا به آنتی بیوتیک ها جواب نمي دهد. این تب تا 2 هفته طول مي کشد واکثر بیماران در دوره تب بي قرار هستند. از علائم ديگر بيماري قرمزي هر دو چشم مي باشد. مخاط دهان قرمز رنگ می شود و لب ها حالت ترک خوردگي به خود می گیرند. غدد لنفاوي در زیر گردن و تنها در یک طرف گردن برجسته مي شوند و دردناک نمي باشند. در اوايل بيماري دانه هاي قرمز رنگ روي پوست ايجاد مي شود و سپس در اواخر بيماري پوسته ريزي در ناحيه اطراف مقعد، نوک انگشتان دست و پا ديده مي شود. اگر بيماري درمان نشود علائم ذکر شده خود به خود از بين مي روند اما اگر آنوريسم عروق قلبی ايجاد شود بهبود نمي يابد و بروز سکته قلبي در اين دسته از بيماران را به همراه خواهد داشت.
از علایم دیگر بیماری تورم پشت دست و پا بدون قرمزي که گاهي دردناک نيز مي باشند را می توان نام برد.درد و تورم در مفاصل که معمولا مفاصل قرينه را شامل می شود از علائم ديگر بيماري است.

علایم این بیماری در چند مرحله ایجاد می شود:

 

مرحله اول:

- تب بالا که معمولا بیش از 5 روز طول می کشد

- قرمز شدن شدید چشم ها (ورم ملتحمه ) بدون ترشحات

- بروز جوش های قرمز رنگ (راش) در بدن و در ناحیه تناسلی

- قرمزی، خشکی و ترک خوردن لب ها و ورم و قرمز شدن زبان (زبان توت فرنگی)

- ورم و قرمزی پوست کف دست و کف پا

- ورم غدد لنفاوی گردن و قسمت های دیگر بدن

- کج خلقی

 

مرحله دوم:

- لایه لایه شدن قسمتی از پوست دست و پا به خصوص نواحی سر انگشتان دست و پا که به صورت صفحات بزرگ جدا می شود

- درد مفاصل

- اسهال

- استفراغ

- درد شکم

 

مرحله سوم:

در این مرحله از بیماری، علایم به آرامی از فرد دور می شود، مگر آنکه عوارض آن پیشرفت کند.

 

تذکر: اگر فرزند شما به تبی مبتلا شود که بیش از چهار روز طول بکشد، سریعا باید او را نزد متخصص اطفال ببرید.

لازم به ذکر است که اگر درمان بیماری کاوازاکی طی مدت 15 روز از شروع بیماری انجام بگیرد، تا حد زیادی می توان جلوی آسیب های دائمی این بیماری را گرفت، بنابراین مراجعه به موقع به پزشک ضروری می باشد.

پیشگیری:
متاسفانه به دلیل این که هنوز عامل این بیماری به درستی مشخص نشده است نمی توان راه مناسبی را برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری پیشنهاد داد.
معملا کودکانی که یک بار به این بیماری مبتلا میشوند نسبت به ابتلا مجدد مصون می شوند و کمتر از 2 در درصد از کودکان مجددا به این بیماری دچار می شوند.
درمان بیماری :
تمامی کودکانی که اين بيماري در آنها تشخيص داده می شود بايد بستري شوند و هر براي پيشگيري از آسيب به عروق کرونر قلبي درمان آنها آغاز گردد. درمان معمولابا تزريق ايمونوگلوبولين داخل رگی (IVIG) آغاز می شود. پس از تزریق اين دارو در طي 24 ساعت حال بيمار رو به بهبود مي رود. هفت روز اول بیماری بهترين زمان درمان این بیماری چگونه است؟

هدف از درمان اولیه، پایین آوردن تب و التهاب است تا آسیب های وارده کاهش پیدا کند.

 

گاماگلوبولین: تزریق پروتئین های ایمنی (گاما گلبولین) از طریق رگ (داخل وریدی) خطر ابتلای فرد به مشکلات عروق کرونر را کاهش می دهد.

 

آسپیرین: مصرف آسپرین، التهاب فرد را کاهش می دهد. همچنین درد و التهاب مفاصل را در فرد کمتر می کند. مصرف آسپرین در کودکان با محدودیت هایی روبرو است، اما معمولا پزشکان برای درمان این بیماری، این دارو را برای کودکان تجویز می کنند.

 

تذکر: بیماری کاوازاکی اگر تحت درمان قرار نگیرد، معمولا پس از 12 روز بهبود پیدا می کند، اما عوارض قلبی آن ممکن است بعدا بروز پیدا کنند.

 

تذکر: آنچه در درمان این بیماری مهم است، پیگیری فرد مبتلا پس از بهبودی و درمان است.

والدین باید در نظر داشته باشند که آزمایش هایی را برای بررسی سلامت قلب کودک در فواصل منظم (معمولا شش تا هشت هفته یکبار) پس از شروع بیماری انجام دهند تا در صورت پیشرفت مشکلات قلبی کودک، فورا او را تحت درمان قرار دهند .

 

بیماری کاوازاکی چقدر جدی است؟

ابتلای کودک به هر نوع بیماری می تواند خطرآفرین باشد، زیرا کودک در سنین رشد قرار دارد و در صورت ابتلا به یک بیماری ممکن است فرصت لازم برای رشد طبیعی را از دست بدهد. حتی ممکن است عوارض بیماری دوران کودکی، در بزرگسالی نمود پیدا کند و یا زمینه را برای ابتلا به بیماری های خطر ناک تر در بزرگسالی ایجاد کند.

 

بنابراین درمان و تشخیص زودرس این بیماری مهم است و احتمال مشکلات قلبی کودک را کاهش می دهد و با پیگیری هایی که چند هفته پس از بهبود این بیماری انجام می شود، امید است مشکلات جدی برای آینده کودک ایجاد نشود.

 

پزشک چگونه این بیماری را تشخیص می دهد؟

معمولا تشخیص این بیماری، با رد کردن برخی بیماری ها است که علائم مشابه و مشترک دارند، مانند:

- تب مخملک که توسط باکتری استرپتوکوک ایجاد می شود و تب و لرز و گلودرد ایجاد می کند.

- آرتریت رماتوئید نوجوانان

- سندروم شوک سمی

- سرخک

 

پس از رد بیماری های مشترک، پزشک معاینه بالینی انجام می دهد و یک سری تست های تشخیصی را تجویز می کند مانند:

- آزمایش ادرار

- آزمایش خون

- نوار قلب: تکانه های الکتریکی عضله قلب اندازه گیری می شود، زیرا بیماری کاوازاکی می تواند ریتم قلب را تغییر دهد.

 

- اکوکاردیوگرام: در این تست از تصاویر سونوگرافی استفاده می شود تا عملکرد قلب مشخص شود و شواهدی مبنی بر عملکرد صحیح عروق کروز قلب به دست آید. در ابتدای این بیماری باید اکوکاردیوگرافی انجام شود و دو ماه بعد تکرار شود. در صورت طبیعی بودن اکوکاردیوگرافی دوم، احتمال بروز مشکل قلبی به علت بیماری کاوازاکی بعید به نظر می رسد.براي تجويز IVIG می باشد. علاوه بر IVIG ، آسپرين نيز براي بيماران مبتلا به کاوازاکی تجويز مي شود.


عوارض بیماری:
در صورتی که این بیماری به درستی درمان نشود احتمال عارضه قلبي وجود دارد و طبق آمار 2 درصد از بيماران به علت التهاب عروق کرونر و عوارض آن فوت میکنند. در ابتداي اين بيماري بايد اکوکارديوگرافي انجام شود و پس از 2 ماه تکرار شود در صورت طبيعي بودن نتیجه اکوکارديوگرافي دوم احتمال بروز مشکل قلبي در اين دسته بيماران بسيار بعيد مي باشد.

تاریخ نشر: ۲۴ مهر ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا