امروز

طب شفا

تاثیر منفی ابتلای مادر باردار به یبوست روی ضریب هوشی و حافظه فرزندش

ابتلای مادر باردار به یبوست روی ضریب هوشی و حافظه فرزندش تاثیر منفی می‏گذارد:مطالعاتی که در چند سال اخیر انجام شده، نشان می‏دهد ارتباط تنگاتنگی بین روده و مغز انسان وجود دارد.

با توجه به اینکه هنگام ابتلا به یبوست فلور میکروبی دستگاه گوارش به هم می‏ریزد، ترکیب‌های متابولیت ایجادشده می‏توانند از راه خون روی قسمت‏های مختلف بدن حتی مغز اثر منفی بگذارند، در حالی که متابولیت پروبیوتیک‏ها یا باکتری‏های مفید که باید در روده بزرگ یا کلون، فلور یا میکروب غالب باشند، می‏توانند با جذب در خون به مغز بروند و جلوی ابتلا به بسیاری از اختلال‌های مغزی را بگیرند و از بروز دمانس، فراموشی و آلزایمر ‏پیشگیری کنند. جالب اینکه اگر این بیماری‌ها در مرحله آغازین باشند، از سرعت پیشرفت آنها کاسته خواهد شد.

هرچند یبوست در هر شرایطی عوارض متعددی دارد اما این مساله در دوران بارداری از اهمیت ویژه‏ای برخوردار است زیرا سلامت جنین نیز با این مساله در ارتباط است و آسیب‏پذیری او در برابر عوارض ناشی از یبوست بسیار بیشتر خواهد بود، بنابراین مادران باردار باید مراقب غذاهایی که می‏خورند، باشند و تمام نکته‌های تغذیه‏ای که متخصصان تغذیه بر آنها تاکید دارند، رعایت کنند تا به‌هیچ‌عنوان در این دوران به یبوست مبتلا نشوند.

به هر حال ممکن است این عارضه روی سلامت مغز جنین نیز اثر سوئی بگذارد و همه مادران باردار باید با انجام فعالیت بدنی مناسب و متناسب با سن بارداری، مصرف فراوان انواع میوه و سبزی، نوشیدن آب کافی و جلوگیری از کم‏آبی بدن، مصرف نکردن زیاد نوشیدنی‏هایی مثل چای، قهوه، نسکافه یا مواد خوراکی یبوست‌آور، ادویه‏های فراوان، فست‏فودها، خوراکی‏هایی که اسمولاریته یا تعادل مایعات بدن را به هم می‏ریزد و... از ایجاد یبوست در دوران بارداری‌ جلوگیری کنند.

تاریخ نشر: ۱۸ تیر ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا