امروز

طب شفا

عوارض مکیدن انگشت در نوزاد

عوارض مکیدن انگشت در نوزاد

مکیدن در فرآیند تغذیه شیرخواران‌ در یادگیری و شناخت وی از محیط اطراف نقش دارد. شیرخوار برای بردن اشیا به طرف دهان خود از انگشتان کمک می‌گیرد و در 3 ماهگی، کودک تمام انگشتان و دستان خود را کشف و با بردن آن به طرف دهان، صدا تولید کرده و از آن لذت می‌برد.اگر عادت مکیدن انگشت به صورت افراطی در کودک پس از 2 سالگی ادامه پیدا کند، عوارض ماندگاری مانند اختلالات روانی، گفتاری و تغییرات دندان‌ها ظاهر می‌شود، اما هرگز وی را برای انجام این کار سرزنش نکنید.

مکیدن انگشت از دوران جنینی آغاز می‌شود،نوزاد پس از تولد هم این تجربه لذت‌بخش و آرامش دهنده را تکرار می‌کند.

به تدریج مکیدن انگشت کمتر و اغلب تا دو سالگی قطع می‌شود ولی به دلایل مختلف این عادت باقی می‌ماند و بعد از 4 سالگی می‌تواند آسیب‌های زیادی برای کودک ایجاد کند.

 اگر این عادت به صورت افراطی در کودک ادامه یابد، عوارض ماندگاری مانند اختلالات روانی، گفتاری و تغییرات دندان‌ها ظاهر می‌شود. فاصله بین دندان‌های بالا و پایین زیاد می‌شود و زبان به جلو می‌آید، تلفظ صداها مشکل و بلع تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
از دیگر مشکلات مکیدن انگشت، آلودگی است که باعث عفونت دهان، انگشت و عوارض پوستی می‌شود،هنگام مدرسه عوارض بیشتر است و کودک از عملکرد خود خجالت می‌کشد، در برقراری ارتباط مشکل پیدا می‌کند و گوشه‌نشین می‌شود.
در درمان این مبحث همکاری روانپزشک، دندانپزشک، گفتاردرمانی و والدین موثر است، مکیدن انگشت یکی از راه‌هایی است که کودک در شرایط اضطرار و مشکلات روحی خانوادگی برای رسیدن به آرامش برمی‌گزیند که باید زمینه‌های خانوادگی بررسی شود.

هرگز کودک خود را به خاطر انگشت مکیدن سرزنش نکنید، به او تذکر ندهید و ایراد نگیرید. بلکه سعی کنید فشارهای روحی او برطرف شود.

اثرات مضر مکیدن انگشت پس از 3 سالگی

تغییر شکل استخوان های فک صورت

کج درآمدن دندان ها

نازک شدن دندان

ایجاد عفونت در اطراف ناخن ها و بیماری های عفونی

بیرون زدن فک بالا (دندان های فوقانی به سمت بیرون و دندان های پایین به سمت داخل رشد می کنند)

تاثیر روی رشد کام (سقف دهان)

نادرست قرار گرفتن زبان

افتادگی لوزه و در نتیجه خرخر کردن

باز ماندن دهان و فاصله افتادن میان فک بالا و پایین

باقی ماندن بلع نوزادی در افراد
 
اختلالات گفتاری مثل لکنت زبان

پینه بستن انگشت

منحرف شدن انگشت

عادت مكيدن انگشت در كودكان را چگونه درمان كنيم؟
همانطور كه گفته شد مكيدن انگشت در كودكان كمتراز پنج سال و به خصوص در دو سال اول زندگي، جاي نگراني ندارد.

اولين گام براي درمان اين عادت دهاني درك تكامل احساسي كودك است و مادران بايد بدانند كه اين عادت امري طبيعي است كه براي شاداب و سالم بودن كودك ضروري است.

پس از اين درك، ايجاد محيطي طبيعي، امن و آرام براي كودك و داشتن برنامه غذايي صحيح مهمترين عاملي است كه موجب ترك اين عادت مي‌شود.

سن جادويي براي درمان اين عادت در كودكان سن ‪ ۵‬سالگي است زيرا در اين سن كودك مي‌تواند درك كافي از محيط داشته باشد و مشكلات آتي اين عادت را بفهمد.

درمان مداخله‌اي زماني همراه با موفقيت است و توصيه مي‌شود كه كودك خود بخواهد اين عادت را ترك كند و در صورت تحميل جواب نمي‌دهد و نقش والدين در اين زمينه بسيار مهم است.
 

 سه راه متفاوت براي درمان مكيدن انگشت:
‪ - ۱‬درمان يادآوري
دراين روش يك باند و يا نوار ضد آب روي انگشت جهت ياآوري گذاشت مي‌شود كه تا ترك عادت اين باند و نوار روي انگشت بايد باقي بماند.

ريختن فلفل و انجام كارهاي تنبيهي در اين روش از درمان نتيجه بخش نيست.

‪ - ۲‬سيستم پاداش
در اين روش بين كودك و والدين و دندانپزشك قراردادي بسته مي‌شود كه طبق آن كودك اگر زمان مكيدن انگشت را كاهش دهد، جايزه مي‌گيرد و اين پاداش به تدريج افزايش مي‌يابد تا زماني كه عادت ترك بشود.

‪ - ۳‬بهره‌گيري از دستگاه‌هاي ارتودنسي
در اين روش دستگاه‌هاي مخصوص ارتودونسي توسط دندانپزشك روي دندان نصب مي‌شود كه هم بلع نوزادي را تصحيح مي‌كند و هم از مكيدن انگشت جلوگيري مي‌كند.

 

 

تاریخ نشر: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا