امروز

طب شفا

شناسایی سریع سرطان تخمدان

 آزمایش خون برای اندازه‌گیری CA125 (نوعی پروتئین که تومور تخمدان ترشح می‌کند) در تشخیص زودرس (غربالگری) سرطان تخمدان بسیار کارآمد است.

اندازه‌گیری این پروتئین در خون پس از ظهور علائم یا در صورت شک به سرطان تخمدان آزمایشی رایج است، اما در این تحقیق، اندازه‌گیری CA125 به‌طور مرتب برای46هزار زن یائسه انجام شد و در صورت افزایش میزان آن در خون، بررسی‌های بیشتر از جمله سونوگرافی صورت گرفت.

این بیماریابی باعث شد،86درصد موارد سرطان تخمدان شناسایی شود که دو برابر بهتر از میزان تشخیص فعلی است.

البته باید در نظر داشت که افزایش CA125 در خون در 86درصد موارد سرطان تخمدان اتفاق می‌افتد. بنابراین، این روش به تنهایی برای تشخیص تمام موارد کافی نیست.

نتایج این تحقیق باعث شده طرح غربالگری ملی سرطان تخمدان برای زنان بالای 50 سال در بریتانیا مطرح شود. غربالگری سرطان تخمدان در کمتر کشوری در دنیا انجام می‌شود، چون دلایل علمی کافی برای مفید بودن آن در دست نبود، اما این تحقیق شاید زمینه اجرای غربالگری ملی برای زنان بالای 50 سال را فراهم کند.

با این حال محققان می‌گویند که هنوز نمی‌توانند بگویند که آیا این تشخیص به قدر کافی زود بوده که باعث نجات جان بیمار شود یا نه. تاثیر این تشخیص زودرس بر نجات جان بیماران پاییز امسال روشن می‌شود. سالانه حدود7100زن در بریتانیا با تشخیص سرطان تخمدان روبرو می‌شوند و هر سال4200زن به علت این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

این سرطان معمولا دیر تشخیص داده می شود، چون علائم اولیه آن مثل درد و فشار در لگن و شکم، نفخ دائمی (نه نفخی که گاهی هست و گاهی نیست) و زود سیر شدن در بسیاری بیماری‌های دیگر هم دیده می‌شود.

سرطان تخمدان معمولا در زنان بالای 50 سال دیده می‌شود و پس از سرطان‌های رحم و دهانه رحم، شایع‌ترین سرطان دستگاه تولید مثل زنان در دنیاست.

براساس تحقیقات موجود در ایران، شایع‌ترین سرطان دستگاه تناسلی و تولید مثل زنان سرطان تخمدان است، اما آمارهای موجود نشان می‌دهند که شیوع این سرطان در ایران بسیار کمتر از اروپا و آمریکاست.

با این حال تحقیقات حاکی از آن است که آمار مرگ بر اثر سرطان تخمدان در ایران رو به افزایش است.

در ایران هم غربالگری سرطان تخمدان انجام نمی‌شود، اما زنان بالای 50 سال می‌توانند از پزشک خود بخواهند، برای آنها آزمایش CA125 و سونوگرافی درخواست کند.

زنانی که دو مورد ابتلا به سرطان پستان یا تخمدان در سن کمتر از 40، در فامیل یک طرف (پدر یا مادر) داشته‌اند بهتر است این آزمایش‌ها را زودتر، از35یا 40 سالگی شروع کنند و هر سال 3 بار آن را انجام دهند.

تاریخ نشر: ۲۷ تیر ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا