امروز

طب شفا

تکنولوژی تشخیص بازال سل کارسینوما

ابداع دستگاه جدید نوری برای تشخیص بازال سل کارسینوما

JAMA Dermatology: برپایه تحقیقات جدید محققان آمریکایی و آلمانی، تکنولوژی جدید نوری، با نام multiphoton microscopy یا MPM ابداع شده که روشی غیرتهاجمی، بدون درد و با توانایی تشخیص سریع بازال سل کارسینوما در بالین به حساب می‌آید. این روش جدید قادر است به‌طور بالقوه زمان انتظار را میان تشخیص تا درمان بازال سل کارسینوما کاهش دهد.

در این تکنولوژی، تصویربرداری غیرتهاجمی MPM، با ایجاد کنتراست label-free، چندین ویژگی مشخصه را از بازال سل کارسینوما نشان می‌دهد.

تاکنون، چندید روش تصویربرداری نوری ابداع شده‌اند که متاسفانه، خطر تشخیص اشتباه به عنوان یک مشکل باقی است.

تصویربرداری غیرتهاجمی MPM، از مزیت ترکیبات شیمیایی موجود در پوست، مانند کراتین، کلاژن، NADH ،FAD، الاستین، و ملانین استفاده می‌کند. وقتی این مواد با لیزر تحریک می‌شوند، از خود نوری تصاعد می‌کنند که تصاویری با وضوح بالا و سه‌بعدی ایجاد می‌شود.

به‌طور اختصاصی، غلظت‌های NADH و FAD نشان از فعالیت متابولیک دارند که در سلول‌های طبیعی و تومورال فرق می‌کنند.

این تفاوت تصاویر، منجر به تشخیص بازال سل کارسینوما خواهد شد.

تشخیص سریع انگل‌خونی با تلفن همراه

Medical News Today: تیمی از محققان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی، یک پروژه میکروسکوپ آیفون را راه‌اندازی کرده‌اند که انگل‌های خونی را در کمتر از سه دقیقه تشخیص می‌دهد. دستگاه CellScope Loa در اصل یک جعبه چاپی سه‌بعدی است که یک تلفن‌همراه هوشمند در بالای آن قرار گرفته و فیلم‌های پنج ثانیه‌ای از نمونه‌های خون ضبط می‌کند. سپس یک برنامه مرتبط در تلفن هوشمند به بررسی نشانه‌های حرکتی در کرم‌های میکروسکوپی می‌پردازد که در صورت درمان نشدن، می‌تواند منجر به کوری و بیماری آلفانتیازیس شود. محققان در حال حاضر در حال توسعه کارآزمایی این سخت‌افزار روی 40 هزار نفر در کشور کامرون هستند. در صورت موفقیت، این کیت را می‌توان برای غربالگری مبتلایان به لوا لوا مورد استفاده قرار داده و به تعداد بیماران بی‌شمار دیگری که در صورت عدم درمان می‌میرند، کمک کرد.

تاریخ نشر: ۱۴ تیر ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا