امروز

طب شفا

ورزش های مفیدبرای مشکلات مفصل زانو و لگن

تمرین کردن با راهنمایی فیزیوتراپیست

فیزیوتراپی (حرکت‌درمانی) اغلب بخشی از درمان برای آرتریت (التهاب مفاصل) یا سایر مشکلات مفصلی است. فیزیوتراپیست با طور کامل علت درد، توانایی کارکردی، قدرت و بنیه شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. در جلسه فیزیوتراپی ممکن است درمان‌هایی برای تسکین درد با استفاده از یخ، گرما، ماساژ یا سایر روش‌ها انجام شود. فیزیوتراپیست بر انجام ورزش‌ها به‌وسیله شما نظارت می‌کند و به شما آموزش می‌دهد که چگونه ورزش را در خانه انجام دهید. بسته به نوع مرکز فیزیوتراپی که به آن مراجعه می‌کنید، ممکن است استخر یا لوازم ورزشی گوناگون برای تمرین نیز در اختیار شما قرار گیرد.

توانبخشی برای بازآموزی درست ایستادن

مشکلات مفاصل زانو و لگن ممکن است با ایجاد درد، محدود کردن حرکت زانو یا ضعیف کردن عضلات راه رفتن شما را مختل کند. الگوی عادی ایستادن، پیاده‌روی یا دویدن در صورتی عضلات اصلی دخیل در این فعالیت‌ها ضعیف باشند، مربیگری درستی این فعالیت‌ها انجام نشود، و عادات نادرست در نحوه قرارگیری بدن داشته باشید، ممکن است مشکلات مفصلی ایجاد کند. ممکن است سال‌ها طول بکشد که شکل نادرست قرارگیری بدن در حین انجام فعالیت‌های ورزشی باعث آسیب مفصلی شود. شیوه نادرست دویدن با سرعت بیشتری ممکن است باعث درد و آسیب مفصلی شود، زیرا در دویدن فشار بیشتری روی مفاصل وارد می‌آید.

فیزیوتراپیست نحوه قرارگیری بدنتان در حال ایستادن و راه رفتن تجزیه و تحلیل می‌کند و به شما کمک می‌کند تا راه رفتن به شکل طبیعی‌تر را بیاموزید. درد ابتدا درست نگهداشت بدن در حال ایستاده ممکن است برایتان غیرمعمول به نظر رسد، در این وضعیت نیاز به تمرین و آموزش مداوم خواهید داشت تا این وضعیت جدید برایتان به صورت عادت درآید. فیزیوتراپیست همچنین ممکن است تغییراتی در کفش‌ها یا انجام ورزش‌های خاصی برای تقویت‌کردن عضلاتی را که شما ار کاربرد آنها پرهیز می‌کنید، را توصیه کند.

اگر تخت عمل جراحی جایگزینی مفصل زانو یا ران با مفصل مصنوعی قرار گرفته‌اید، فیزیوتراپیست در بازآموزی درست ایستادن (گرایش فرد این است که به سمت پای آسیب‌دیده‌اش که عمل شده است، خم شود) و استفاده یکسان از هر دو پا به شما کمک می‌کند. بازآموزی برای درست ایستادن ممکن است در استخر آغاز شود، زیرا درون آب وزن تحمیل‌شده روی مفصل کاهش پیدا می‌کند و ایستادن به‌طور مستقیم برای شما آسان‌تر می‌شود و خطر افتادن کاهش پیدا می‌کند.

مزایای تمرین در استخر

ورزش در استخر مزایای ویژه‌ای دارد:

غوطه‌وری در آب باعث سبک‌تر شدن شما می‌شود و فشار واردشده بر مفصل کاهش پیدا می‌کند.

می‌تواند تمرینات را پیش از انجام دادن روی زمین سفت در استخر امتحان کنید.

غوطه‌وری درون آب با 26 درجه حرارت برای ورزش مناسب است و مفاصلتان را تسکین می‌دهد.

تمرین درون آب به شما امکان می‌دهد تا دامنه حرکت مفاصلتان و استقامتتان را برای انجام تمرین‌های بیشتر ادامه دهید بدون اینکه فشار بیش از حدی بر مفصلتان وارد آید یا دچار درد مفصل شوید.

منبع: YahooHealth

تاریخ نشر: ۱۳ آبان ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا