امروز

طب شفا

مراقبت‌های بعد از جراحی تعویض مفصل ران

بعد از جراحی تعویض مفصل لگن، بیمار چند روز در بیمارستان بماند ممکن است تا مدتی حالت گیجی داشته باشد که به تدریج بهبود می‌یابد. اگر بیهوشی عمومی انجام شده، تا چند ساعت نباید چیزی برای خوردن به او داده شود. بعد از چند ساعت، ابتدا چند قاشق آب به وی داد و اگر تحمل کرد و دچار ناراحتی نشد، به تدریج به او مایعات بیشتری داد.همچنین اگر با بی‌حسی موضعی عمل شده، تا 24 ساعت نباید پشت تخت او بالا بیاید و سر بیمار باید کاملا پایین باشد، وگرنه دچار سردرد شدیدی می‌شود که ممکن است تا چند روز ادامه یابد.

اقدامات لازم در بخش برای بیمار:

در چند روز اول بعد از عمل، درد بعد از جراحی که در همه بیماران، البته با شدت و ضعف متفاوت وجود دارد، با مسکن‌های قوی و بعد از آن با مسکن‌های معمولی کاهش پیدا می‌کند. مصرف مسکن تزریقی نباید زیاد باشد چون، موجب مسمومیت می‌شود.

در چند روز بعد عمل، به بیمار آنتی‌بیوتیک تزریقی نجویز شده تا احتمال عفونت بعد از عمل جراحی کاهش یابد.

به بیمار داروهایی داده می‌شود تا از لخته شدن خون در پاها جلوگیری شود. لخته شدن خون در اندام‌های تحتانی بسیار خطرناک بوده و ممکن است موجب آمبولی ریوی و اختلال در عملکرد قلب و ریه شود.

از بیمار مجددا نوسط رادیولوژی عکس‌برداری می‌شود تا وضعیت مفصل مصنوعی گذاشته شده مشخص شود.

درن (لوله‌هایی که در محل جراحی گذاشته شده، به آنها درن می‌گویند) بعد از چند روز از زخم خارج شده و پانسمان زخم هم بعد از گذشت چند روز از عمل جراحی تعویض می‌شود.

از مشکلاتی که بعد از جراحی ممکن است، به‌وجود آید، تجمع ترشحات در ریه است. راه‌های هوایی ریه برای مرطوب ماندن به‌طور طبیعی ترشحاتی دارند. این ترشحات با عمل دم و بازدم طبیعی و سرفه جابجا می‌شوند. در افراد مسن، به‌خصوص زمانی‌که برای مدتی استراحت می‌کنند (مثل وقتی که بیمار می‌شوند یا بعد از عمل جراحی) به علت کاهش فعالیت و کاهش فعالیت تنفسی، ممکن است، این ترشحات در راه‌های هوایی انباشته شده و موجب انسداد راه هوایی شوند که به‌دنبال آن احتمال عفونت ریه افزایش پیدا می‌کند. برای مقابله با این پدیده در دوران بعد از جراحی، بیمار باید در تخت بیشتر به حالت نشسته یا نیمه نشسته قرار گیرد و سعی کند مرتبا نفس‌های عمیق بکشد و عمدا سرفه کند. معمولا در چند روز بعد از جراحی، یک فیزیوتراپ بیمار را عیادت کرده و با انجام مانورهایی مثل ضربات خفیف و آرام به پشت قفسه سینه، سعی می‌کند به جابجایی ترشحات ریه کمک کند.

بسته به نوع جراحی که انجام شده، ممکن است لازم باشد، برای چند هفته پاها از هم باز باشند. به این منظور ممکن است، بالشتی بین ساق‌های بیمار گذاشته شود تا از نزدیک شدن ران‌ها به یکدیگر جلوگیری کند.

اغلب بیمارانی که برای آنها جراحی تعویض مفصل ران انجام شده، می‌توانند و حتی لازم است در روز بعد از جراحی بایستند و راه بروند. بسته به نوع عمل جراحی، بعضی بیماران می‌توانند روز بعد از جراحی پای عمل شده را کاملا روی زمین گذاشته و روی آن فشار بیاورند و بعضی دیگر تا چند ماه نباید این کار را انجام دهند. راه رفتن حتما باید با کمک یک فیزیوتراپ و با استفاده از وسایل کمکی مانند واکر باشد. فیزیوتراپیست روش استفاده درست را از واکر و راه رفتن صحیح به بیمار آموزش داده و حرکاتی را به وی یاد می‌دهد تا به کمک آنها حرکات مفاصل اندام تحتانی بهتر شده و قدرت عضلات افزایش یابد.

بیمار بعد از عمل جراحی باید به چه نکاتی توجه داشته باشد؟

توجه به نکات زیر بعد از جراحی ضروری است:

داروهای خود را بشناسید و دقت کنید دارویی را که به شما می‌دهند، درست باشد. قبل از خوردن قرص‌ها، سعی کنید از روی شکل آنها یاد بگیرید که نام آنها چیست و به این وسیله آنها را کنترل کنید.

ممکن است به علت سرم یا داروهایی که به شما می‌دهند زیاد ادرار کنید. خجالت نکشید و برای ادرار کردن کمک بگیرید.

اگر پزشک به شما اجازه راه رفتن داده، دقت کنید زمین نخورید. هم خود عمل جراحی و هم داروهایی که به شما می‌دهند، ممکن است حتی قوی‌ترین ورزشکاران را هم ضعیف کند. اگر تعادل ندارید، برای راه رفتن حتما کمک بگیرید. دقت کنید که به‌خصوص در شب زمین نخورید. چراع را روشن کنید. عینک خود را بزنید و دمپایی مناسب بپوشید. قبل از اینکه سوار ویلچر شوید یا آن را ترک کنید، دقت کنید که حتما چرخ‌های آن قفل شده باشد.

نگذارید کسانی که سرماخوردگی یا آنفلوآنزا دارند به عیادت شما بیایند. بچه‌ها معمولا ناقلین ویروس این بیماری‌ها هستند.

اگر پرستاران در موقعی که کاری برای شما انجام می‌دهند، میز شما را از تخت دور می‌کنند، فراموش نکنید قبل از اینکه شما را ترک کنند به آنها یادآورشوید دوباره آن را سر جایش بگذارند، وگرنه ممکن است آب، تلفن یا وسایل شخصی شما از دسترستان دور شود.

قدری بی‌اشتهایی تا چند هفته بعد از عمل طبیعی است. بهتر است بیمار از مواد غذایی حاوی آهن زیاد و میوه استفاده کند. آب زیاد بنوشد. مواد حاوی مقادیر زیاد ویتامین کا مثل کلم بروکلی، جگر، لوبیا سبز، سویا، اسفناج، کلم، گل کلم، کاهو، عدس و پیاز را مصرف نکند. الکل ننوشد و از قهوه کمتر استفاده کند. قدری یبوست بعد از جراحی طبیعی است که به علت کم بودن تحرکات شما است. از میوه‌های با تفاله زیاد و از برگه انجیر و زردآلو استفاده کنید.

از کسانی که غذا را سرو می‌کنند، بخواهید که غذا را روی میز برای شما بچینند و آن را در دسترسی ما قرار دهند.

در هنگام ترک بیمارستان باید به چه نکاتی توجه کنید؟

در هنگام ترک بیمارستان نکات زیادی به شما گفته می‌شود که ممکن است آنها را فراموش کنید. از آنها یادداشت بردارید یا آنها را توسط تلفن همراه خود ضبط کنید. به‌خصوص اینکه چه داروهایی باید مصرف کنید، چه موقع باید دوباره دکتر را ببینید، باید با پانسمان‌ها چکار کنید، چه موقع می‌توانید به حمام بروید، چه موقع می‌توانید در منزل به تنهایی زندگی کنید، چه موقع می‌توانید رانندگی کنید، چه موقع می‌توانید راه بروید. چه موقع باید بخیه‌ها را در آورید و غیره .

سعی کنید یکی از دوستان یا افراد خانواده با شما باشد تا نکات مهم فراموش نشوند.

اگر از چیزی مطمئن نیستید، حتما با پزشک تماس گرفته و سوال کنید. معمولا همکاران پزشک در مطب جواب اکثر سوالات شما را می‌دانند و می‌توانند به شما کمک کنند.

مراقبت‌های بعد از جراحی تعویض مفصل ران چیست؟

مراقبت‌های بعد از جراحی به چند دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

• مراقبت از زخم و اندام عمل شده،

• روش درست نشستن،

• طرز درست خوابیدن،

• طریقه درست ایستادن ،

• روش درست راه رفتن،

• نرمش‌هایی که باید انجام داد .

در قسمت‌های بعد راجع به هر کدام از موضوعات ذکر شده به‌طور مفصل بحث خواهد شد. به یاد داشته باشید که نکاتی که به عنوان مراقبت‌های بعد از جراحی ذکر می‌شوند، معمولا برای یک تعویض مفصل معمولی است.

در بعضی از اعمال جراحی تعویض مفصل، به علت شرایط خاص بیمار یا مفصل ران، باید تغییراتی در نوع مراقبت داده شود. آنها را از پزشک خود سوال کنید و به نکاتی که پزشک به شما می‌گویند، به دقت توجه داشته باشید. در صورت لزوم می‌توان جهت انجام هرکدام از مراقبت‌های یاد شده از پرستار و فیزیوتراپ خبره کمک گرفت.

تاریخ نشر: ۲۶ مرداد ۱۳۹۴

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا

طب شفا